Black Friday | Zľava 20 % na všetko s kódom BLACK20*Neplatí na už zľavnené a vybrané produkty.

5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

5 krokov, ako dať svojim obliečkam tú správnu starostlivosť

Iva Baltaretu · 3. jún 2021

Aby vám obliečky dobre slúžili a vydržali dlho, mali by ste im venovať patričnú pozornosť a správne ich nielen na prvýkrát vyprať. Každý materiál má svoje špecifické vlastnosti a potrebuje trochu iné zaobchádzanie. Ako na to? To vám prezradíme v článku.

1. Správne vypranie posteľnej bielizne pred prvým použitím

Veľa záleží od materiálu, z ktorého obliečky sú. Sledujte inštrukcie na konkrétnom výrobku, obráťte ho naruby a postupujte nasledovne:

Ľanové obliečky vyperte na 40 – 60 °C – záleží na odporúčaní výrobcu a na farbách. Výraznejšie farby by sa mohli poškodiť.
Bavlnené obliečky vyperte tiež na 40 – 60 °C.
• Flanelové obliečky perte skôr na 40 °C, aby ste zachovali nielen ich farebnosť, ale aj jemnosť chĺpkov.
• Krepové obliečky perte tiež skôr pri nižšej teplote okolo 40 °C.

Tip: Nepoužívajte na obliečky bielidlá. Môžu spôsobiť oslabenie vlákien.

2. Pranie obliečok a posteľnej bielizne

Pri ďalších praniach už používajte skôr nižšiu teplotu – 40 °C je ideálna. Perte vždy naruby, skontrolujte, či sa obliečky niekde nezačínajú trhať, nechýbajú gombíky, či sú šnúrky a zips v poriadku.
Vyberte si na svoje obliečky šetrný prací prostriedok, dodržujte dávkovanie (menej je viac) a nepoužívajte aviváž. Aviváž totiž obalí vlákna a tým môže poškodiť priedušnosť alebo schopnosť absorpcie vlhkosti.

Natrhnuté obliečky opravte čo najskôr, to isté platí aj o uvoľnených gombíkoch, ktoré by sa vám mohli zbytočne zaseknúť v práčke.

Tip: Ste alergik a chcete svoje obliečky dôkladne zbaviť nečistôt? Vyberte si také obliečky, aby ste ich mohli prať aspoň na 60 °C a zbaviť ich tak všetkých nečistôt a roztočov.

3. Sušenie a žehlenie obliečok

Radšej nesušte svoje obliečky v sušičke, pretože vysoké teploty môžu poškodiť vlákna a môžu mať tiež vplyv na farebnosť obliečok. Naopak je pre nich najlepšie sušenie na vzduchu vonku, kde sa presušia rýchlejšie a nehrozí zaparenie. Pekne ich narovnajte a rozložte. Keď už budete sušiť v sušičke, dajte ich do nej ihneď po vypraní, jedine naruby a pri nižšej teplote.

S niektorými materiálmi si poradíte aj bez žehlenia – napríklad ľan a krep. Ostatné prejdite žehličkou – opäť naruby. Chcete si žehlenie uľahčiť? Žmýkajte obliečky na nižšie otáčky a dôkladne ich napnite na sušiaku.

Tip: pri sušení vonku dajte pozor na priame slnečné svetlo, ktoré môže poškodiť farby materiálu.

4. Ako sa zbaviť škvŕn na obliečkach?

Stalo sa vám, že sa na obliečkach objavila škvrna a nepodarilo sa vám ju vyprať počas normálneho pracieho cyklu? Skúste sa škvŕn zbaviť pri ručnom praní napríklad pomocou žlčového mydla.

Ďalšie triky:
• Mastnú škvrnu posypte kuchynskou soľou a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne vymyte mokrou hubkou.
• Na škvrnu od krvi si pripravte špeciálnu pastu zo soli a vody. Hustú pastu vtierajte do škvrny hubkou namočenou v studenej vode. Kryštáliky soli vytiahnu krvavé škvrny z vlákien.
• Škvŕn od potu sa zbavíte napríklad jadrovým mydlom alebo kyselinou citrónovou.

Dôležité: ak si nie ste istí, nechajte čistenie drahších obliečok na odborníkov v čistiarni.

5. Ako často obliečky meniť?

Lekári odporúčajú výmenu aspoň raz týždenne, alergici a citlivé osoby môžu vymeniť obliečky každé tri dni. Niekedy stačí vymeniť plachtu, prípadne aj obliečku na vankúš.

Rada na záver:
• Ak vás trápi akné a vyrážky na tvári, vyskúšajte meniť obliečku na vankúši čo najčastejšie.
• Hodvábny vankúš zase pomôže uhladiť vlasové vlákno a chráni ho pred poškodením, neuberá hydratáciu z pleti a vraj vie pomôcť aj s prejavmi starnutia.