5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

7 tipov, ako na osvetlenie v kúpeľni

Správne osvetlenie dokáže vytvoriť aj z tej najobyčajnejšej kúpeľne ozajstné kúpele, v ktorých sa budete cítiť dokonale zrelaxovane.
Máme pre vás veľa praktických tipov ako vybrať ideálnu teplotu svetiel, ich intenzitu aj to, ako ich čo najlepšie umiestniť. Poďte sa s nami inšpirovať množstvom štýlových nástenných aj stropných svietidiel.

"Vrstvenie" svetla

Osvetlenie vo vašej kúpeľni by malo mať ideálne viac rôznych polôh - od jasného svetla vhodného pre každodenné rituály po tlmené ambientné osvetlenie, pri ktorom si budete môcť vychutnať relaxačný kúpeľ.
Počítajte s tým, že okrem klasických stropných svetiel doladíte priestor aj nástennými svietidlami, osvetleným zrkadlom alebo pokojne aj prenosnou lampičkou. Ak je vaša kúpeľňa naozaj maličká, ani vtedy nebude stačiť len jeden zdroj svetla. Keď ju dostatočne osvetlíte pomocou viacerých zdrojov, docielite to, že bude pôsobiť väčšie.

Dajte si záležať na osvetlení pri zrkadle

V zrkadle budete na seba potrebovať dokonale vidieť, preto si dajte záležať hlavne na rovnomernosti osvetlenia. Nainštalujte nástenné svietidlo buď priamo nad zrkadlo, alebo pre ešte lepšie a rovnomernejšie osvetlenie umiestnite svietidlá po oboch stranách.
Nikdy nedávajte svetlo len na jednu zo strán - vytváralo by na vašej tvári tiene, o ktoré rozhodne nestojíte.

Dôležitosť teploty svetla

Pri výbere žiaroviek neopomeňte ani správnu voľbu odtieňa svetla. Najpríjemnejšie a najútulnejšie bude pôsobiť teplá biela, ktorá sa pohybuje v hodnote 2700-3000 kelvinov. Verte alebo nie, s takým osvetlením bude aj pohľad do zrkadla najlichotivejší.
Ak by ste zvolili odtieň studenej bielej, mohla by potom kúpeľňa pôsobiť príliš sterilným a odťažitým dojmom.

Zvýšená ochrana v blízkosti sprchy a vane

Vlhkosť a elektrina nejdú spolu príliš dohromady. Preto je nutné, aby svietidlá inštalované nad vaňou či pri sprche mali vyšší stupeň krytia (označenie IP) proti vode a vlhkosti. Avšak nie všade v kúpeľni je potrebný vysoký stupeň krytia - ako môžete vidieť na obrázku.

Vyberte vhodný stupeň krytia podľa umiestnenia svietidla

Zóna 0: priamo do vane či sprchy inštalujte len špeciálne svietidlá s krytím IP67 a vyšším.
Zóna 1: na steny nad vaňou či v sprche je nutné použiť svietidlá s minimálnym krytím IP65.
Zóna 2: na steny do 60 cm od vane či sprchy použite svietidlá s IP44 a viac.
Zóna 3: mimo zóny 0, 1 a 2 vám postačia svietidlá s krytím IP21.

Akú zvoliť intenzitu svetla?

Všeobecne by v kúpeľni mala svetelnosť dosahovať najmenej 500-600 lúmenov. V miestnosti sú určité zóny, ktoré si žiadajú ešte silnejšie osvetlenie. Napríklad pri zrkadle, kde sa staráme o pleť alebo sa líčime, by sa mala svetelnosť pohybovať ideálne medzi 700-800 lúmenov.

Ambientné osvetlenie do sprchy

Ak sa radi sprchujete len pri tlmenom svetle, potom si zamilujete svetelné LED panely so sprchovou hadicou. Tie vám totiž posvietia na všetko potrebné, aby ste nemuseli zapínať hlavné osvetlenie. Takto zaručene dosiahnete maximálny útulný pocit.

Dajte priestor svojmu štýlu

Hoci sa zatiaľ v kúpeľni nevidí veľa extravagantných svetiel alebo lustrov, neznamená to, že by to bolo zakázané. Ak to rozmery a výška stropu vo vašej kúpeľni dovolia, neváhajte podporiť originálny charakter miestnosti nápaditým lustrom či tienidlom.
Skvelým doplnkom na dotvorenie atmosféry budú aj dizajnové svietniky či prémiové vonné sviečky.

Potrebujete "rozsvietiť" ďalšie miestnosti? U nás objavíte veľa inšpirácie.