5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Hygge: štýl, ktorý si získal srdcia ľudí po celom svete

Pomaly sa stmieva, polienka praskajú v krbe, na rímse plápolajú hrejivé plamienky sviečok a vy sedíte zababušení v pletenom pléde s kocúrom v lone a pri čítaní severskej detektívky popíjate horúci čaj z veľkého hrnčeka. Práve teraz zažívate hygge, tú pravú pohodovú atmosféru a vedomé prežívanie každého okamihu. Toto slovko pochádza z nórčiny a dánčiny a skrýva sa za ním široká škála významov. Vyjadruje útulno na duši, upokojujúcu pohodu, pocit bezpečia a spolupatričnosti aj horúce kakao pri horiacej sviečke.

Domov ako bezpečný prístav

Hygge sa nedá priamo kúpiť, ale pomocou zariadenia bytu ho možno privolať. Severania sú tak trochu posadnutí dizajnom. Ich priestranné byty väčšinou vyzerajú ako vystrihnuté z magazínu o bývaní, ale stále z nich sála útulno. Domov je miestom, kde trávia pre rozmarné počasie väčšinu voľného času, stretávajú sa tu s priateľmi, odpočívajú a často z bytu aj pracujú.

Svoje obydlia ladia do svetlých tónov, volia drevo a prírodné materiály, šetria s farbami a ak u nich nájdete dekorácie, bude ich síce poskromne, ale vybrané s naozaj vycibreným vkusom.

Sviečky, sviečky, sviečky (a lampy)

Ak nie sú sviečky, nie je žiadne hygge. Bez nich by to skutočne nešlo. Škandinávci majú najväčšiu spotrebu vosku na svete. Zapaľujú ich v byte, v kancelárii, v škole aj v kaviarni. A možno vás prekvapí, že väčšinou nejde o tie vonné či farebné. Prírodné sviečky v biokvalite rozhodne vedú.

Obsesia osvetlením sviečkami nekončí. Pre nedostatok svetla je potrebné vybrať tie správne štýlové lampy a hlavne ich rozmiestniť tak, aby ich tlmené svetlo pôsobilo upokojujúcim dojmom. Vyberte žiarovky s teplým podtónom. Nedráždia oči a navodzujú harmonickú intimitu.

A počas Vianoc je to doslova raj pre všetkých svetlomilov. Vo všetkých bytoch žiari typická hviezda a malé svetielká sa mihotajú za každým oknom.

Deky a vankúše na pomaznanie

V našom podnebí je práve jeseň a zima ideálnym obdobím, kedy tráviť svoj voľný čas podľa vzoru najšťastnejšieho národa na svete. Vytvorte si svoje útočisko plné mäkkých vankúšikov a huňatých diek. Ideálnym miestom je široký okenný parapet. Býva priamo nad radiátorom, bude vám teda krásne teplo. Nie každý však také miesto v byte má, bohato preto stačí aj pohovka či pohodlné kreslo ušiak. Vytvoriť môžete čítací kútik alebo do svojho kráľovstva pozvať svojich priateľov na šálku kávy či pohár vína.

Ak vás po príchode zvonku nezahriala kombinácia teplého nápoja, hrejivého plédu a hrubých ponožiek, presuňte sa aj s knižkou do vane. Kúpeľ (samozrejme pri sviečkach), je zdanlivo obyčajná, ale neuveriteľne hygge záležitosť.

Inšpirujte sa severskou múdrosťou

Hovorí sa, že Dáni sú najšťastnejším národom na svete. Sú dôkazom toho, že k šťastiu stačí vychutnávať si aj tie najmenšie radosti v živote. Ležérny prístup k obliekaniu, jedlu aj bývaniu, zdieľanie radosti s priateľmi a umenie milovať život taký, aký je. To by mali byť základné esencie každého dňa.