5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako kombinovať rôzne farby a vzory na posteľnej bielizni

Máte vyhliadnuté dokonalé obliečky s originálnym vzorom, ale trochu váhate, či budú s ostatnými kúskami vo vašej spálni ladiť? Mixovanie farieb a vzorov môže byť nevďačné, a preto je dobré si dopredu ujasniť niekoľko jasných pravidiel a trikov, vďaka ktorým bude výsledok pôsobiť hravo a zároveň harmonicky.

1. Zvoľte si farebnosť

Pamätajte, že farba je skvelým zjednocujúcim prvkom aj pre veľmi odlišné vzory. Ak si neviete poradiť, zvoľte neutrálne tóny krémovobielej, sivej a béžovej. Je to skvelý základ, ktorý sa hodí do ktorejkoľvek spálne.

Pokiaľ máte radi výraznejšie farby, nebojte sa začať rovno s nimi a zlaďte izbu do monochromatickej farebnosti. Neznamená to, že všetky doplnky musia mať rovnaký odtieň, stačí ich držať v podobnom tóne.

2. Vzor ako pomôcka k ladeniu

Ďalším spôsobom, ako zabezpečiť dokonalé súznenie posteľného textilu, je riadiť sa vzorom. Ak máte výrazné obliečky, nechajte ich v spálni hrať hlavnú úlohu a ostatné doplnky (vankúše, prikrývky, koberčeky alebo závesy) zlaďte do farieb, ktoré sú už súčasťou daného vzoru. Celok bude pôsobiť zladene a určite nie prvoplánovo.

3. Stavte na vyváženosť

Aj maximalisti so záľubou v odvážnych vzoroch by mali v určitej chvíli zvoľniť. Držte sa pravidla, že maximálne 60 % miestnosti môžu tvoriť vzory, ale zvyšok už by mal byť jednofarebný textil, textúra či materiál.

Ak plánujete vytapetovať jednu zo stien odvážnejším motívom, pri výbere textilu už voľte radšej vizuálne umiernené kúsky. Ak sa však nábytok vašej spálne nesie v minimalistickom duchu, nebojte sa v rámci textilu vyblázniť s odvážnymi kombináciami pestrých a trúfalých vzorov.

Objavte ďalšiu inšpiráciu na obliečky, vankúše, prikrývky a ostatné textílie v rôznych štýloch.