5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Nanovo a ešte lepšie: tipy pre harmonickejšie bývanie

Cítite, že váš domov nutne potrebuje zmenu? To však nemusí hneď znamenať zaobstaranie nového nábytku i doplnkov. Niekedy stačí len niečo premiestniť alebo inak usporiadať a zrazu zistíte, že sa vám doma lepšie dýcha. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov pre každú miestnosť inšpirovaných učením feng šuej, ktoré urobia z vášho domova ešte útulnejšie miesto.

Feng šuej spálňa

1. Základom feng šuej spálne sú prírodné materiály ako ľan, vlna, drevo alebo morská tráva. Vhodné sú tlmené a zemité farby.

2. Dekorujte jemne a minimalisticky. Pre útulnú spálňu bude dostačujúca socha, váza či obraz v jemnom ráme.

3. Zrkadlo vo feng šuej spálni neumiestňujte ani oproti posteli, ani oproti oknu. Odrazy totiž narúšajú pokojný spánok.

4. Nočné stolíky by mali byť umiestnené po oboch stranách postele. Nehromaďte na nich zbytočnosti. Stačí lampička, kniha a vonná sviečka.

Feng šuej obývačka

1. Pocit bezpečia pomôže zaistiť čelo pohovky smerujúce k dverám. Do feng šuej obývacej izby zakomponujte hrejivé a jemné farby – krémovú, hnedú aj oranžovú, tá podporuje komunikáciu.

2. Vneste do miestnosti životnú energiu pomocou izbových rastlín, najmä tými so zaguľatenými listami. Ak máte málo miesta, využite nástenné a závesné kvetináče.

3. Správne umiestneným zrkadlom docielite presvetlenie a optické zväčšenie interiéru. Príjemnú atmosféru dosiahnete tlmeným osvetlením a vonnými sviečkami.

4. A feng šuej dekorácie pre obývaciu izbu? Najlepšie obrazy, ktoré vo vás vzbudzujú príjemné pocity.

Feng šuej kúpeľňa

1. Najzásadnejší je jednoznačne dokonalý poriadok. S tým vám pomôžu rôzne organizéry do kúpeľne. Útulnú kúpeľňu dosiahnete s bambusovými doplnkami a prvkami z prírodných materiálov.

2. Zrkadlo v kúpeľni dostatočne osvetlite, najlepšie aj denným svetlom. Priestor presvetlíte a opticky zväčšíte.

3. Vo feng šuej kúpeľni nezabudnite ani na rastliny. Vyberajte ale také, ktoré milujú vysokú vzdušnú vlhkosť.

4. Vyvažujte v kúpeľni prevažujúci element vody pomocou prvkov a doplnkov z dreva alebo kameniny.

Feng šuej jedáleň

1. Pri jedle by ste mali mať krytý chrbát. Stoličky preto umiestnite tak, aby váš pohľad pri sedení smeroval do priestoru jedálne alebo k dverám. V zornom poli by ste ale nemali mať žiaden ostrý roh. Pokiaľ ho máte, zamaskujte ho napríklad stojanom s kvetinami.

2. Investujte do stabilního jídelního stolu a židlí z kvalitního materiálu. Upřednostněte opět oblé tvary a hrany. Pozor na plastové průhledné židle, efekt „neexistující“ židle může vyvolávat nejistotu.

3. Pocit tepla dodá měkké osvětlení. Nezapomeňte proto na svíčky a svícny.

4. Do feng shui jídelny vyberte dekorace, které podporují chuť k jídlu, pohodu a odpočinek. Jídelnu zútulní také polštáře a kusový koberec.

Navnadili sme vás? Naše praktické tipy tu nekončia. Objavte u nás najnovšie inšpirácie so štýlovým nábytkom aj doplnkami.