Tento web používa cookies. Viac informácií o používaní súborov, ich uplatnení a schválení nájdete tu

ok
Menu
5 €RegistráciaPrihlásenie5 €Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako vybrať stôl do jedálne

Kto má stôl, ten býva. Bez neho si domov nemožno snáď ani len predstaviť. Veď najmä pri ňom sa stretávame so svojimi blízkymi, pochutnávame si na dobrom jedle a rozprávame sa. A preto by mal byť vkusný i praktický.

S našimi radami a tipmi vyberiete ten pravý kúsok pre malú garsónku aj veľkorysú jedáleň.

Prvé bývanie

Požiadavky na stôl do prvého podnájmu by sa dali zhrnúť jednoducho – za málo peňazí, veľa muziky. Pre dve osoby bude dostačujúci štvorcový stôl s rozmerom 80 x 80. V prípade väčšieho priestoru možno zvoliť aj stôl okrúhly. Namiesto masívu zatiaľ pokojne siahnite po MDF doske. Je vyrobená zo zlisovaného smrekového dreva a vďaka najrôznejším povrchovým úpravám ponúka prijateľný kompromis medzi vzhľadom a cenou.

Sklopné a prídavné dosky rýchlo „vyčaria" pri stole ďalšie miesto pre hostí.

Do vlastného bytu

Pri zariaďovaní vlastného bývania už však potrebujete, aby stôl splnil nielen estetické a funkčné požiadavky, ale mal už aj lepšiu kvalitu. Najmä, ak by mal odolať detskému vyvádzaniu. V otvorenom priestore sa nebojte väčších stolov, ktoré perfektne oddelia jedálenský kút od zvyšku miestnosti. Pamätajte, že medzi stolom a stenou, prípadne ďalším kusom nábytku, by mal byť voľný priestor aspoň 60 cm. Tiež sa oplatí mať v zálohe aspoň dve miesta navyše. Ak očakávate početnejšie návštevy, siahnite po rozkladacom stole. K niektorým môže zasadnúť až desať osôb.

Pre pohodlné stolovanie počítajte na každú osobu s minimálnym priestorom 60 x 40 cm.

Pre šesť stoličiek zvoľte obdĺžnikový stôl s rozmermi minimálne 90 x 160 cm.

Úložný priestor sa môže hodiť, ak potrebujete vytvoriť miesto pre školákov či pre domácu kanceláriu.

Stôl ako investícia

Ak túžite po kúsku, ktorý odolá módnym trendom a vydrží aj pre ďalšie generácie, siahnite po masívnom dreve, ktoré rokmi získa jedinečnú patinu. Nebojte sa ani kombinácie s kovom či sklom. Kvalitné spracovanie je pre dlhú životnosť alfou a omegou.

Okrúhly stôl potrebuje priestor. Pre štyri osoby postačí s priemerom 100 cm. Počítajte ale s ďalším miestom na odsunutie stoličiek.

Viac rád a tipov pre jedáleň nájdete aj tu.