5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako vybrať stôl (nielen) do malej kuchyne

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Kto má stôl, ten býva. Bez neho si domov nemožno snáď ani len predstaviť. Veď najmä pri ňom sa stretávame so svojimi blízkymi, pochutnávame si na dobrom jedle a rozprávame sa. A preto by mal byť vkusný i praktický.

S našimi radami a tipmi vyberiete ten pravý kúsok pre malú garsónku aj veľkorysú jedáleň.

Jedálenský stôl pre dvoch

Požiadavky na stôl do malej kuchyne či prvého podnájmu by sa dali zhrnúť jednoducho - za málo peňazí veľa muziky. Pri stole pre dvoch je dostačujúci rozmer 80 x 80 cm. Hranatý stôl je pre malú kuchyňu výhodný – umiestnite ho totiž k stene aj do kúta. Pri okrúhlom jedálenskom stole však počítajte s väčším priestorom na odsunutie stoličiek.

Ak chcete ušetriť, siahnite po MDF doske. Je vyrobená zo zlisovaného smrekového dreva a vďaka najrôznejším povrchovým úpravám ponúka prijateľný kompromis medzi vzhľadom a cenou.

Sklopné a prídavné dosky rýchlo „vyčaria" pri stole ďalšie miesto pre hostí.

Rozkladací jedálenský stôl

Pokiaľ predpokladáte, že si v budúcnosti vezmete svoj jedálenský stôl do nového bývania, vyberte už teraz stôl z masívu. Ak nebývate v garsónke, stavte na jedálenský stôl pre 6 osôb, pri ktorom bude vždy dosť miesta.

Pokiaľ k vám navyše chodia početnejšie návštevy, oceníte rozkladací jedálenský stôl. K niektorým modelom sa pohodlne zmestí až desať osôb. Pamätajte ale, že medzi stolom a múrom, prípadne ďalším kusom nábytku, by mal byť voľný priestor aspoň 60 cm.

Pre pohodlné stolovanie počítajte na každú osobu s minimálnym priestorom 60 x 40 cm.

Pre šesť stoličiek zvoľte obdĺžnikový stôl s rozmermi minimálne 90 x 160 cm.

Úložný priestor sa môže hodiť, ak potrebujete vytvoriť miesto pre školákov či pre domácu kanceláriu.

Stôl z masívu

Ak však túžite po kúsku, ktorý na seba v interiéri strhne pozornosť, bude tou pravou voľbou dizajnový jedálenský stôl z kvalitných materiálov. Nielenže odolá módnym trendom, ale možno sa ním budú pýšiť aj ďalšie generácie.

Preto siahnite najmä po stole z masívu, ktorý rokmi získa jedinečnú patinu. Nebojte sa ani kombinácia s kovom či sklom. Kvalitné spracovanie je pre dlhú životnosť alfou a omegou.

Okrúhly stôl potrebuje priestor. Pre štyri osoby postačí s priemerom 100 cm. Počítajte ale s ďalším miestom na odsunutie stoličiek.

Viac rád a tipov pre jedáleň nájdete aj tu.