5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako vypestovať vlastnú úrodu na balkóne?

Barbora Votavová · 17. března 2020

Je jar, príroda je v rozpuku a to je ten pravý čas, zamyslieť sa aj nad vlastnou mini úrodou. Že nemáte záhradku? Žiadny problém! Dnes vám postačí aj balkón či dokonca len priestor pri okne. S chuťou, s odhodlaním a s niekoľkými základnými radami, si tento rok vypestujete vlastnú úrodu aj v kvetináčoch.

Bylinky ako základ

Pre začiatočníkov je ideálne pestovanie rôznych byliniek. Sú celkom nenáročné, rýchlo rastú a práve v apríli je najvyšší čas na ich zasievanie. Na bylinky vám napríklad na začiatok postačí aj miesto na okennom parapete. Zadovážte si kvetináče, ideálne keramické s dierkou zospodu (aby mala prebytočná voda kadiaľ vytekať), vhodnú zeminu a semienka byliniek – všetko zoženiete v hobby marketoch. Pri samotnom sadení postupujte podľa konkrétneho návodu na obale semienok. Nezabudnite pravideľne polievať a už o niekoľko dní sa môžete tešiť z prvých zelených stoniek.

Pokračujte s paradajkami

V lete snáď nie je nič chutnejšie ako čerstvé paradajky v šaláte alebo ku chlebíku. Na domáce pestovanie na balkóne odporúčame vybrať cherry paradajky. Ich pestovanie je nenáročné, potrebujú hlavne veľa vody, dostatok živín a slnka. Sú teda vhodné na južné a západné balkóny. Semienka vysejte do kvalitnej zeminy s kompostom alebo kúpte už namiešaný substrát.

Paradajky majú radi miesto, vhodná nádoba je teda s priemerom aspoň 30 cm, alebo na 3 semienka nádobu s priemerom 60 cm, čím väčšia, tým lepšia. Alebo si v polovici mája kúpte zdravú sadeničku, najlepšie na miestnom trhu, vysaďte ju do vhodnej nádoby a postavte na slnečné miesto. Nezabudnite rastlinky priviazať k opore, aby sa neskôr pod náporom plodov nezlomili.

Nepolievajte rastliny na listy, vyhnete sa tak plesni zemiakovej. Snažte sa, aby nepreschli a zemina bola stále vlhká (nie mokrá).

Ak si chcete vypestovať naozaj chutné paradajky, vysaďte k nim bazalku. Skvelo si spolu rozumejú, navyše bazalka podporuje chuť paradajok a čiastočne ju aj chráni pred škodcami.

Úroda jahôd na vašom balkóne

Ak už úspešne pestujete rôzne bylinky a aj paradajky, jahody by vám nemali robiť problém. Majú radi slnko, ktoré potrebujú na dozretie plodov a tak ich určite veľmi poteší južný či západný balkón. Môžete si ich vypestovať už od semienok, ale oveľa jednoduchšie je, kúpiť si hotové sadeničky. Nesaďte ich príliš hlboko, aby ste nezatlačili srdiečko do zeme.

Na jahody sú ideálne nádoby s priemerom 30 cm alebo kvetináče, do ktorých nasaďte spolu niekoľko sadeníc. Doprajte jahodám dostatok vody. Na čerstvé jahody sa môžete tešiť od začiatku leta až po prvé mrazy. Aby ste jahody ochránili pred voškami, vysaďte do vedľajšieho kvetináča kapucínky.

Hrach vypestuje naozaj každý

Snáď najvhodnejšou rastlinkou na pestovanie na balkóne je práve hrach. Rastie závratnou rýchlosťou a za minimálnu starostlivosť sa vám odvďačí sladkou úrodou. Semienka hrachu zatlačte do zeminy v akejkoľvek veľkej nádobe, dobre utlačte a výdatne polejte. Pripravte si palice, ktoré budú slúžiť na oporu stoniek.

Čo pestovať na tienistom mieste?

Nie všetci nadšení pestovatelia majú šťastie na slnečné balkóny. Ak patríte medzi tých, ktorí majú na balkóne viac tieňa ako slnka, nezúfajte.

Pestovať v tieni či polotieni môžete napríklad rôznu listovú zeleninu ako špenát, rukola, mangold alebo azijskú listovú zeleninu ako pak choi či čínska kapusta. Z byliniek si vyberte koriander, petržlen, mätu, pažitku alebo oregano.

Vaše vlastné pestovanie na balkóne a následná úroda závisí len od vás. Objektívne teda zhodnoďte vaše balkónové kapacity a váš čas venovať sa pestovaniu.

Základná pravidla na záver

– Treba pravideľne zalievať, ale neprelievať.
– Vyhnite sa polievaniu na listy, predídete tak plesňových chorobám.
– Ak to rastlinky potrebujú, doprajte im oporu.
– Podľa potreby prihnojujte.
– Úrodu si pravideľne kontrolujte, sledujte, či vašu balkónovú úrodu nenapadli škodcovia (najčastejšie vošky).
– Do susedných kvetináčov preventívne vysaďte kvety ako aksamitníky a kapucínky, užitočne fungujú proti škodcom.