5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Dizajnérka radí: nepodliehajte trendom, kúpeľňa by mala byť štýlová aj po rokoch

KATEŘINA CHOUROVÁ • 1. JANUÁRA

Zariadiť malú kúpeľňu býva pekný oriešok. Hoci sa môže zdať, že na obmedzenom priestore nemožno dosiahnuť ohromujúce výsledky, nenechajte sa mýliť. Stačí niekoľko osvedčených rád a trikov, vďaka ktorým vytvoríte štýlovú oázu pre očistu tela i mysle na pár metroch štvorcových.

Ako taký dojem dosiahnuť, hoci len využitím vhodných doplnkov, dekorácií či textilu, nám poradila architektka Sascha Peacock-Meier.

S akými chybami sa pri zariaďovaní malej kúpeľne najčastejšie stretávate?

Sascha: Klienti si vyberajú obklady, ktoré opticky zmenšujú priestor. Buď sú príliš tmavé, alebo veľkoformátové. Tie ale vyzerajú pekne len vo väčšej kúpeľni, do malej sa rozhodne nehodia.

Častou chybou je tiež prebytok vzorov. Ak sa ich však nechcete vzdať, vyberte ich buď na stenu, alebo na podlahu. Nikdy nie pre obe plochy naraz - inak by priestor pôsobil stiesnene.

Ďalším nedostatkom je chýbajúce odvetrávanie. Bez neho sa v kúpeľni hromadí vlhkosť a vznikajú plesne.

Čím teda môžeme aspoň opticky zväčšiť priestor?

Sascha: Ako už bolo povedané vyššie, obkladom možno veľa pokaziť, ale aj vylepšiť. Optickému zväčšeniu napomôžu svetlé dlaždice v neutrálnych odtieňoch.

Ďalším osvedčeným trikom je využitie zrkadla, a to nielen nad umývadlom. Pokojne ho umiestnite na celú šírku miestnosti. V tomto prípade sa každý centimeter počíta.

Obzvlášť v malej kúpeľni je nutné udržiavať poriadok a nezahlcovať ju zbytočnosťami. Uplatnenie nájdu najmä závesné prvky, ktoré sú praktické aj z hľadiska údržby.

Ilúziu väčšieho priestoru podporíte aj správnou armatúrou - napríklad nástenné umývadlové batérie a sprchové batérie so skrytým telom sú overeným spôsobom, ako priestor odľahčiť a zväčšiť.

Menej je viac. V malej kúpeľni voľte menšie vzory v monochromatickej farebnej palete.

Možno v kúpeľni okrem dlaždíc využiť aj betónové stierky alebo vodoodolné samolepky? Aké s nimi máte skúsenosti?

Sascha: Rozhodne s nimi možno dodať kúpeľni štýlovosť a zaujímavosť, len pozor na materiál a vzor. Menej je viac. Voľte menšie vzory v monochromatickej (jednofarebnej, pozn.red.) palete.

Niekoľko rokov pôsobím v zahraničí a pozorujem, že stále viac ľudí volí do kúpeľne tapety či stierky. Často preto navrhujem obklad už len okolo vane, umývadla a do sprchovacieho kúta.

Ako s tapetami, tak so stierkami mám dobrú skúsenosť, len je nutné dbať na ich vodoodolnosť.

Aké ďalšie tipy a triky ešte môžu prispieť k väčšiemu komfortu v malej kúpeľni?

Sascha: Ak máte možnosť, vyberte si pod umývadlo skrinku, najlepšie otvorenú s jednou poličkou, do ktorej umiestnite zložené čisté uteráky a osušky.

Je však nevyhnutné mať aspoň niekoľko uterákov nadosah - miesto môže ušetriť napríklad vešiak na dverách.

Tiež nie je vôbec od veci, ak na stenu umiestnite jeden vizuálne pôsobivý prvok, ktorý upúta pozornosť - napríklad nevšednú tapetu, neobvyklé funky dlaždice či obraz.

Môže sa zdať, že s rohovou vaňou priestor lepšie využijete, opak je však pravdou.

Aké druhy dreva sú z hľadiska vodoodolnosti a údržby najvhodnejšie?

Sascha: Ideálne je naimpregnované teakové, dubové a bambusové. Čerstvé drevo nie je z hľadiska trvanlivosti dobrý nápad.

Ak nemôžeme investovať do výmeny dlaždíc a sanity, možno si vypomôcť aspoň dekoráciami či textíliami?

Sascha: Samozrejme. Obzvlášť, ak je kúpeľňa zariadená v neutrálnych farbách. Tie sú totiž skvelým základom pre jednoduché farebné či materiálové obmeny s veľkým efektom. Čo je napokon základné pravidlo, ktoré sa oplatí dodržiavať pri zariaďovaní každej miestnosti.

Ak to aspoň trochu priestor umožňuje, vyzdobte kúpeľňu rastlinami. Okamžite ju oživia a vnesú do nej pozitívnu energiu.

Je vôbec pre malú kúpeľňu vhodná rohová vaňa?

Sascha: Hoci sa môže zdať, že priestor lepšie využijete, opak je však pravdou. Vôbec by som ju do malého priestoru neodporúčala.

Ak si neviete predstaviť kúpeľňu bez vane, skúste tú v štýle Bijou, ktorá je oproti klasickej o poznanie menšia, ale napriek tomu je veľmi elegantná - napríklad v retro dizajne na nožičkách.

Pokiaľ chcete interiér oživiť, skúste okrúhle zrkadlo, závesné lampy, obrazy, rastliny či vzorovanú podložku.

Moderné, vintage, glamour či industrial - to sú trendy posledných rokov. Ak by sme však chceli nadčasovú kúpeľňu, na čo sa zamerať?

Sascha: Každý z týchto štýlov je niečím špecifický a je ľahké podľahnúť trendom. Kúpeľňa je však jedným z priestorov, ktorý by mal byť nadčasový. Investujte do sanity a obkladov v neutrálnych farbách (biela, svetlosivá, svetlobéžová a ich kombinácie).

Pokiaľ chcete interiér oživiť, skúste okrúhle zrkadlo, závesné lampy, obrazy, rastliny či vzorovanú podložku.

Máte na záver nejakú radu, ako elegantne do kúpeľne zakomponovať práčku?

Sascha: Ideálne je ukryť ju do skrinky vyrobenej na mieru či ju schovať za vkusnú roletu, prípadne záves ladiaci so zvyškom kúpeľne.

Foto: Dekoroom, Pexels

O designérke

Sascha Peacock-Meier vyštudovala architektúru so zameraním na obytné budovy na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Od začiatku svojej kariéry ju to však viac ťahalo k tvorbe interiérov. Po skončení štúdia sa presťahovala do New Yorku, kde pracovala na rezidenčných a komerčných interiéroch. V súčasnej dobe pôsobí medzi Londýnom a Bratislavou ako interiérová dizajnérka. V roku 2020 spoluzaložila online štúdio interiérového dizajnu Dekoroom.

Rady a tipy pre vašu kúpeľňu nájdete aj tu.