5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Aké budú farby roku 2021? Pomôžeme vám sa v tom vyznať

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 18. DECEMBRA

Farba roku ozhodne nie je žiadna dogma, ktorú by ste museli dodržiavať. Ak sa ale zaujímate o trendy a interiérový dizajn, môžete sa farbami pre tento rok nechať inšpirovať. A prečo píšeme farbami? Pretože ich je veľa. Tí najväčší svetoví výrobcovia náterových hmôt si ich totiž po konzultácii s dizajnérmi a architektmi stanovujú sami. A my vám ich teraz všetky predstavíme. Ktorá sa vám pozdáva najviac?

Kto určuje farbu roku?

S trochou nadsadenia by sa dalo povedať, že sme to my sami. S farbami síce prichádzajú odborníci najatí najväčšími výrobcami náterových hmôt, tí sa ale rozhodujú na základe globálnych trendov a správania svojich spotrebiteľov. Farba roku teda dokonale vystihuje aktuálnu náladu a dianie v dizajne, móde, pop kultúre, architektúre aj technologickej oblasti.

Tými najväčšími hráčmi sú spravidla spoločnosti Pantone Color Institute, Dulux spadajúci pod Akzo Nobel a ďalej tiež PPG alebo Sherwin-Williams. Vo svete je ich ale oveľa viac, máme tu Rust-Oleum, Benjamin Moore alebo Valspar a svoju farbu roku tiež určila televízna stanica spadajúca pod Discovery, Inc.

A to už je pekná paleta farieb pre rok 2021, nemyslíte? Tak si ich teraz poďme predstaviť.

Zatiaľ čo do roku 2020 a nového desaťročia sme vstupovali s veľkými očakávaniami, do roku 2021 kráčame trochu neisto a niektorí z nás plní stresu a obáv. Dalo sa predpokladať, že na to budú módne trendy aj farby reagovať. Svojím výberom sa nám snažia priniesť uvoľnenie a nádej. Po všetkých tých turbulenciách posledného roku si totiž želáme hlavne istotu a nový začiatok.

Svetlo na konci tunela: Ultimate Grey a Illuminating od Pantone

Hoci to dlho vyzeralo na modrú farbu v morských odtieňoch, nakoniec spoločnosť Pantone predstavila hneď dve farby pre rok 2021, a to sivú a žiarivožltú. Význam je jasný - ide o kontrast, ktorý má symbolizovať nádej, akési svetlo na konci tunela. Tieto dve nezávislé farby sa krásne prepájajú a pôsobia na oko veľmi príjemne.

Je to iba druhýkrát za 22 rokov, čo spoločnosť vedľa seba postavila dve farby. Žltá sa na scéne za tú dobu objavila druhýkrát a pre sivú je to úplná premiéra. Konkrétne odtieň sivej Ultimate Grey nemá pôsobiť depresívne, naopak by do interiéru mal priniesť stabilitu, pokoj a múdrosť. Žltý odtieň Illuminating zase pripomína slnečný svit alebo tiež smajlíka.

Náš tip: V interiéri budú pôsobiť obe farby moderne, čisto až futuristicky. Ak je na vás kombinácia príliš silná, uprednostnite len jednu z farieb a druhou ju len veľmi jemne dopĺňajte pomocou dekorácií, vankúšov či kobercov.

Návrat k prírode a jednoduchosti: Brave Ground od Dulux

Spoločnosť Dulux sa držala trochu viac pri zemi a zvolila si ako farbu roku neutrálnu hnedú farbu, ktorá pôsobí príjemne a prináša do každej miestnosti povzbudzujúci a vyvážený pocit. Vďaka svojej univerzálnosti umožňuje vyniknúť aj iné farby a obľúbené kúsky nábytku či dekorácie.

Ak cítite, že potrebujete v nasledujúcom roku niektoré veci prehodnotiť, táto farba by vám mala dodať pevný základ, vieru v samých seba, ale aj priestor pre kreativitu.

Náš tip: Ako si s touto na prvý pohľad nevýraznou farbou poradiť v interiéri? Skombinujte ju s podobnými farbami, napríklad béžovou či krémovobielou, aby ste dosiahli elegantný a upokojujúci vzhľad. Alebo využite silu jej neutrality a spárujte ju s hrejivými odtienmi červenej a ružovej, ktoré tak nenútene vyniknú. Späť k prírode sa vrátite kombináciou so zemitými prvkami, ako sú drevo či kameň.

Wellness pre oči i dušu: Transcend, Big Cypress a Misty Aqua od PPG

Áno, začína byť celkom jasné, kam sa bude budúci rok uberať, a tak vás neprekvapí, že aj spoločnosť PPG dala dokopy pokojnú a prírodnú paletu farieb tak, aby vniesla do každého interiéru hrejivú ľahkosť a pocit pokoja. Ide vraj o akési wellness pre oči i dušu.

Farebný trojlístok tvorí konkrétne farby Transcend - zemitý odtieň ovsených vločiek, Big Cypress - hrejivý zázvor má znázorňovať pokoj a objatie pre váš domov a Misty Aqua - prepája svoju mladosť a sviežosť so zostávajúcimi dvoma zemitými tónmi.

Náš tip: Všetky odtiene sú univerzálne, takže ich môžete využiť ako dominantnú aj ako podpornú farbu v miestnosti. Len skúste dodržať zlaté pravidlo všetkých návrhárov: 60:30:10. Aspoň 60 % miestnosti by mala zaujať dominantná farba, 30 % sekundárna farba a zvyšných 10 % tvorí tretia farba tzv. akcenty, napríklad vo forme menších doplnkov, ako sú dekorácie a textil.

Elegantná červená: Passionate od HGTV Home by Sherwin-Williams

A teraz trochu nezvyčajný hráč na poli farieb. HGTV je americký televízny kanál venovaný kutilom a interiérovým nadšencom. Táto stanica si tiež určila farbu roku a vsádza na živé a odvážne odtiene. Presne taká je ich sýtočervená Passionate HGSW2032, ktorá má stierať hranice medzi moderným a tradičným. Ide o odvážny, ale elegantný odtieň, u ktorého sa návrhári inšpirovali prírodou.

Náš tip: Tmavočervená vytvára osviežujúce pozadie pre nábytok vo svetlých a neutrálnych farbách. Pre dramatickejší vzhľad môžete farbu spárovať s klasickou modrou alebo zelenou.

Harmonická modrozelená: Aegean Teal od Benjamin Moore

Je pre vašu domácnosť červená príliš? Vyskúšajte upokojujúcu modrozelenú. Táto farba v nás má vraj prebúdzať prirodzenú harmóniu a dať nám priestor, aby sme sa na chvíľu zamysleli a spomalili.

Táto modrozelená farba je vlajkovou loďou medzi ďalšími 11 farbami, medzi ktoré patrí aj maslovožltá, krémovobiela či zemitohnedá. Skvele sa k nim budú hodiť prírodné materiály, ako sú drevo, kameň či tehla.

Náš tip: Je dobrou voľbou pre spálne alebo domáce kancelárie a vďaka jej ležérnej elegancii jej to pristane aj na kuchynských skrinkách.

Uzemňujúci Urbane Bronze od Sherwin-Williams

Záverom snáď potešíme všetkých milovníkov metalických farieb. Ide o teplý odtieň sivo-hnedej farby, ktorý má odrážať našu súčasnú potrebu po rovnováhe a stabilite. Sivé podtóny pripomínajú opotrebovaný kameň či leštený kov, ktoré majú schopnosť upokojovať a uzemňovať.

Náš tip: Na stenách i nábytku dodá farba interiéru moderný a elegantný vzhľad. Skvele sa zladí s nábytkom a dekoráciami z prírodných materiálov, ako sú drevo, kameň a tkanina a na zaujímavosti jej pridajú kožené či kovové doplnky.

Zaujala vás niektorá z farieb pre rok 2021? Vybavte si podľa nej svoj interiér.