Tento web používa cookies. Viac informácií o používaní súborov, ich uplatnení a schválení nájdete tu

ok
Menu
5 €RegistráciaPrihlásenie5 €Košík
DomovDomovInšpirácia

Odborníci radia: ako vybrať funkčný nábytok (pre veľkú rodinu)

Zvoliť nábytok a doplnky tak, aby boli nielen krásne, ale aj funkčné, pohodlné a čo najviac bezúdržbové, môže byť oriešok aj pre profesionála. A práve preto vám naša interiérová dizajnérka Linda Povolná prezradí niekoľko osvedčených rád a tipov.

Zistíte, čím sa riadiť pri výbere pohovky, ako sa o ňu starať, kam správne umiestniť koberec a aký konferenčný stolík bude pre vás ten pravý ♥

Ako vybrať pohovku pre veľkú rodinu

Pohovka, na ktorú sa zmestí celá rodina by mala byť ideálne do tvaru L alebo U. Keďže ide o pohovku, na ktorej sa určite chcete spoločne schúliť celá vaša rodina vrátane štvornohého maznáčika pri sledovaní obľúbeného filmu alebo tu jednoducho chcete tráviť príjemné chvíľky pohromade, mala by tiež byť čo najpohodlnejšia. Ideálne teda hľadáte:

• čo najhlbší sed
• vysoké vankúše za chrbtom
široké bočné opierky, na ktoré sa dá prípadne i niečo pohodlne odložiť: dajú sa zakúpiť špeciálne podložky určené práve na to, aby sa na bočných opierkach dal vytvoriť odkladací priestor napríklad pre pohárik s pitím.

Ako sa najlepšie postarať o čalúnený nábytok

Nábytok potiahnutý látkou vyžaduje pravidelné čistenie a ošetrovanie, čím môžeme výrazne predĺžiť životnosť poťahovej látky. Ideálne je obrátiť sa na odborníkov a sedačku si nechať vyčistiť profesionálne.

Ak majú kreslá a pohovky obojstranné vankúše, odporúča sa pravidelne ich obracať, aby sa opotrebovávali rovnomerne. Priame slnečné svetlo škodí textilným vláknam aj farbám, preto je vhodné používať žalúzie, markízy alebo závesy.

Na tkaninu pôsobí nepriaznivo tiež prach, preto je dôležité ho pravidelne odstraňovať vysávaním hubicou bez kefy. Škvrny vzniknuté napr. poliatím je nutné okamžite odstrániť - odsávame prikladaním čistých bielych handričiek alebo papierových utierok, netrieme!

Ako vybrať správnu veľkosť koberca a vhodne ho umiestniť

Koberce sú v obývacej izbe veľmi dôležité, dotvárajú totiž tú správnu atmosféru, zútulňujú a zatepľujú priestor. Určite by sa mali farebne aj štýlovo hodiť k vašej pohovke a je tiež dôležité, aby vydržali každodenné používanie a nezničila ich prvá škvrna.

Zvážte ale tiež to, či chcete, aby vaša pohovka stála na koberci celá, alebo len prednými nohami, prípadne, aby koberec bol len pred pohovkou.

Interiérový celok, ktorý nevyjde z módy

• Investujte do kvalitných materiálov, ktoré sú odolné, pekne starnú a nepodliehajú momentálnym trendom v interiérovom dizajne.

• Držte sa skôr neutrálne farebnej palety, bude vždy pôsobiť nadčasovo.

• Ak túžite po nejakom trendy či farebne výraznom doplnku, stačí si zaobstarať niečo menšie, čo potom ľahšie obmeníte.

• Interiér by mal odrážať nás samotných, mal by obsahovať prvky nám blízke, umenie, rodinné predmety blízke nášmu srdcu, aby sme sa v ňom cítili dobre.

• U použitých materiálov by sme sa vždy mali u výrobcu informovať o správnej údržbe, pravidelne sa oň starať a udržiavať ich v dobrom stave.

Bonami na návšteve

Zaujíma vás, ako premyslene zariadila svoj byt dizajnérka Linda? Nakukli sme k nej domov a načerpali veľa novej inšpirácie ♥