5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako na pestovanie rastlín v menšom priestore

Prepadli ste láske voči rastlinám všetkého druhu, ale váš byt a balkón má len pár metrov štvorcových, ktoré je potrebné využiť na dôležitejšie veci? Potom ste ideálnym adeptom na založenie vertikálnej „záhradky“.

A nemusíte sa báť – aj keď sa nechcete púšťať do veľkých DIY projektov, môže to byť ideálne riešenie pre vás. Stačí len zvoliť pár správnych doplnkov.

Vyhrajte sa s nástennými kvetináčmi

Prvé miesto, ktoré nám pri obmedzených priestorových možnostiach pre umiestnenie rastlín napadne, sú steny. Môžete využiť buď priamo nástenné kvetináče, alebo dobre premyslieť inštaláciu poličky či systému niekoľkých políc, na ktoré umiestnite viac rastlín vedľa seba.

Pokiaľ ide o policu na balkóne, nezabudnite jednotlivé kvetináče zabezpečiť proti spadnutiu v prípade silnejšieho vetra. To môžete urobiť pomocou lanka či drôtika.

Nekonečné možnosti závesných kvetináčov

Aj do tej najmenšej garsónky sa zmestí niekoľko rastliniek, ak ich zavesíte priamo na strop. Veľkým trendom sú makramé závesy, ktoré vášmu bytu dodajú bohémskeho ducha. S pomocou pár povrazov a jednoduchého návodu ich zvládnete vyrobiť aj sami doma.

Ideálnymi kandidátmi na zasadenie do výškových kvetináčov sú všetky previsnuté rastliny, ktoré k rastu potrebujú priestor, napr. rôzne druhy brečtanov, filodendron, zelenec alebo nefrolepka.

Kokedamy sú obzvlášť efektné, len ich nezabudnite pravidelne namáčať. Prípadne môžete zvoliť umelý variant, ktorý nestratí na kráse, aj keď naň zabudnete.

Vyskúšajte netradičné možnosti

Nainštalujte na stenu starší vešiak na kabáty a naň zaveste ďalšie kvetináče. Skvele môže poslúžiť aj väčší šatníkový stojan s policou, na ktorú môžete umiestniť klasické kvetináče.

Ďalšou možnosťou je nespočet nástenných háčikov aj políc v rôznych dizajnoch. Ich výhodou je, že ich môžete akokoľvek na stene nakombinovať a vždy budú pôsobiť originálne.

Tip:

Ak budete rastliny vešať na stojací vešiak, uistite sa, že je dostatočne stabilný a váha je rovnomerne rozložená.

Avšak, ak máte malé deti alebo zvieracích členov vašej rodiny, zvoľte radšej vešiak či police, ktoré možno bezpečne pripevniť k stene.

V množstve je sila

Rastlinám to najviac pristane v skupinkách – zaveste alebo umiestnite preto vedľa seba niekoľko kvetináčov aj druhov rastlín. Celkovému efektu pomôže, keď ich zavesíte do rôznych výšok.

Zaujíma vás viac tipov na štýlové záhradné doplnky? Objavte ich v našich ďalších inšpiráciách.