5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Pohľadom dizajnéra: ako na úložné priestory v malom byte

V garsónke sa môže pokojne aj rodenému minimalistovi stať, že bude mať nedostatok miesta na všetko potrebné. A čo potom my, normálni smrteľníci? Kam so všetkým tým sezónnym oblečením, uterákmi, obliečkami, hračkami?

Ak rovnako občas zápasíte s menším priestorom, máme pre vás niekoľko užitočných tipov od interiérovej dizajnérky Gréty zo štúdia Dekoroom.

1. Chodba a predsieň

V malej chodbe alebo predsieni najčastejšie bojujeme s uložením sezónnych vecí, ako sú zimné bundy, čiapky, šály a topánky.

Aby sme sa vyhli skladisku vecí, ktoré máme neustále na očiach, je najlepšie využiť priestor čo najviac vertikálne – ideálne až po strop. Napríklad vstavanou skriňou alebo nástenným vešiakom s policami.

„Ak ste zvyknutí pri obúvaní sedieť, umiestnite do chodby puf s úložným priestorom. Uskladníte v ňom napríklad papuče alebo zimné doplnky.“

„Využite priestor nad a okolo dverí. Na poličky môžete uskladniť knihy, kľúče alebo napríklad izbové rastlinky. Samotné dvere možno využiť napríklad na zavesenie kabeliek.“

2. Kuchyňa

Ak máte v kuchyni málo úložného priestoru, je dôležité využiť každý milimeter a medzeru na maximum. Zásuvné police či závesné lišty preto budú to pravé.

Dôležitá je, samozrejme, organizácia v samotných skrinkách. Tam vám pomôžu rôzne boxy a dózy, ktoré možno skladať na seba. Skvelými pomocníkmi sú úložné boxy a škatuľky od značky iDesign z kolekcie The Home Edit – známej z rovnomenného seriálu.

„Využite miesto pod hornými skrinkami na závesné tyče, kde si môžete zavesiť často používané nástroje: lopáriky, varechy alebo obľúbené bylinky.“

„Ak máte voľnú medzeru medzi chladničkou a stenou, môžete ju využiť ná výsuvnú skrinku na olej alebo korenie.“

3. Obývacia izba

Ak bojujete s malou obývačkou, voľte sedačku s úložným priestorom. Hodí sa na uskladnenie náhradných obliečok alebo perín pre návštevu.

Máte rozkladaciu pohovku, ktorú často využívate na prespanie? Zvoľte ľahký konferenčný stolík, aby ste ho mohli jednoduchšie presúvať.

"Variabilné kúsky majú zelenú – jednoduchou manipuláciou pretvoríte konferenčný stôl na pohodlný pracovný kút."

„Ak máte sedačku v priestore, prípadne do L, skúste využiť priestor za sedačkou alebo po jej boku na knižnicu, či na úložnú skrinku s boxami.“

4. Kúpeľňa

Využite priestor za dverami – či už pomocou rebríka, na ktorý zavesíte rôzne veci, alebo zaveste na dvere jednoduché háčiky na uteráky a osušky. Skvelým a často zanedbávaným úložným miestom v kúpeľni je priestor nad dverami – ideálny pre policu a niekoľko úložných boxov.

„Aj nad práčkou je väčšinou veľký nevyužitý priestor. Nainštalujte nad ňu závesné skrinky či priamo skriňu na práčku.“

4. Spálňa

Nahraďte nočné stolíky vertikálnou policou a získate multifunkčný úložný priestor pre rôzne doplnky.

Nezabudnite využiť aj priestor pod posteľou. Ak máte posteľ na nožičkách, zvoľte úložné boxy na sezónne oblečenie alebo uteráky a obliečky.