5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Pohovka v scandi štýle u blogerky Dominiky Geneji

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Pokiaľ už máte jasno, že by mala vaša obývačka zodpovedať ideálom škandinávskeho štýlu bývania, nezabudnite tomu prispôsobiť aj sedačku. Mala by byť jednoduchá, flexibilná a hlavne z udržateľných materiálov. Takú do svojho domova zaobstarala aj poľská blogerka Dominika Geneja.

Nahliadnite do jej obývacej izby, kde majú hlavné slovo prírodné prvky, a inšpirujte sa tipmi pre výber pohovky v scandi štýle.

Podľa čoho ste sa riadili pri výbere pohovky?

„Nie som si istá, či sme si pohovku našli my, alebo si ona našla nás. Bol to vlastne spontánny nákup, skrátka láska na prvý pohľad. Mala totiž všetko, čo sme očakávali – perfektnú veľkosť, zároveň bola z nášho obľúbeného materiálu a ešte v minimalistickom dizajne. Je totiž pomerne ťažké nájsť nadčasový kus nábytku, ktorý zaujme svojou jednoduchosťou a je tiež za rozumnú cenu."

1. Bonami tip

Jednoduché tvary majú zelenú

Pohovka v škandinávskom interiéri by mala byť hlavne jednoduchá. Rozhodne sa nehodí extravagantný kúsok s prešívaním, ktorý volá po pozornosti. Naopak – ladné tvary a nenáročné konštrukcie budú to pravé pohovkové. Vzdušnejší dojem docielite drevenými či kovovými nožičkami. Ďalšie miesta na sedenie vytvoríte sedákmi a pufmi v podobnom dizajne.

Prečo ste zvolili práve rozkladací model?

„Potrebovali sme skĺbiť hneď niekoľko funkcií a chceli sme, aby sme ju mohli využívať nielen ako obyčajnú sedačku, ale aj ako posteľ a miesto pre hranie. Zhodou okolností v tom čase zariaďovala domácnosť i moja sestra a pri hľadaní objavila Karup Design. Poslala mi odkaz a mne hneď padol do oka tento flexibilný kúsok. Ešte ten večer som ho objednala."

2. Bonami tip

Farebná inšpirácia prírodou

Siahnite po ľahko kombinovateľných odtieňoch – najmä sivej, krémovej či hnedej. Pokiaľ ale viete, že neutrálne farby použijete na stenách a doplnkoch, môžete si dovoliť aj výraznú žltú, prípadne tlmenejšie odtiene – smaragdovú či vínovú.

S klasickým jednofarebných čalúnením rozhodne neurobíte chybu, vedľa ale nešliapnete ani s menčestrom, ktorý do minimalistického interiéru vnesie zaujímavú štruktúru. U nožičiek zvoľte tradičný severský materiál – borovicové drevo. Elegantne pôsobí aj čierno lakovaný kov.

Váhali ste nad niečím?

„Skôr som pri výbere uvažovala aj nad tým, aby bola pohovka praktická pre život s dvoma malými deťmi. Predsa len riziko zašpinenia a zničenia je v takom prípade väčšie. Problém som ale vyriešila chráničmi matraca a plátennými prikrývkami."

3. Bonami tip

Doplnky v duchu hygge

Niečo mäkké, niečo útulné a niečo hebké – to všetko bude zárukou hygge interiéru, v ktorom sa budete cítiť útulne a pohodlne. Nezabudnite preto na pléd a dostatok vankúšov. Ak pridáte vonnú sviečku z prírodných voskov a pôvabnú kanvičku na kávu, nebude už nič stáť v ceste zaslúženému odpočinku.

Čo je pre vás synonymom pohodlia?

„Keď si vychutnávame spoločné chvíle či sledujeme spoločne filmy. Preto sme chceli vytvoriť príjemný priestor, ktorý bude plný prírodných farieb, tkanín a materiálov. Karup pohovka do tohto konceptu zapadla úplne dokonale. Po rozložení ponúka dostatok miesta na leňošenie a navyše z nej razom vytvoríme aj lôžko pre hostí."

4. Bonami tip

Nebojte sa miešať s inými štýlmi

Škandinávsky interiér má jednoznačnú výhodu – a to jednoduchú kombinovateľnosť s inými štýlmi. Ak sa teda nechcete uberať výlučne cestou strohého minimalizmu, môžete ho ľahko pretvárať drobnými doplnkami presne podľa vašej nátury – a je jedno, či dávate prednosť nežným romantickým kúskom, exotickým boho prvkom, alebo drsnému industriálu.

Objavte ďalšiu inšpiráciu pre výber pohovky