5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Koberec v obývačke? Naaranžujte ho ako dizajnér

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Pokiaľ chcete obývačku čo najviac zútulniť, rozhodne by v nej nemal chýbať jeden výrazný kúsok – koberec. Nielenže priestor pocitovo zahreje, dodá mu potrebný štýl, ale dokáže ho aj formovať.

Inšpirujte sa našimi radami a tipmi, ako koberec využiť nielen pre optické zväčšenie priestoru, ale aj zónovanie a rámovanie priestoru.

Akú farbu koberca zvoliť?

Do minimalistickej obývačky sa bude hodiť sivý koberec, v industriálnom interiéri zase vynikne červený koberec so zaujímavým vzorom . Glamour izba naopak znesie veľmi trendy kúsok – mramorový koberec.

Pri výbere farby a vzoru koberca sa oplatí riadiť nielen osobným vkusom, veľkosťou obývacej izby, ale myslite aj na údržbu. Platí, že svetlé farby opticky zväčšujú, tmavé naopak zmenšujú. Zatiaľ čo na vzorovaných skôr zakamuflujete škvrny, jednofarebné plochy naopak zase odhalia najmenšie smietky.

Okrúhly kúsok pre pôsobivé zákutie

Nespornou výhodou okrúhlych kobercov je jemnosť a ladnosť. Preto sa hodia na zdôraznenie výklenkov, ale aj vymedzenie najrôznejších zákutí – napríklad na čítanie, alebo ak chcete upriamiť pozornosť na okrúhle konferenčné stolíky a taburety.

Obľúbeným trikom je aj jeho využitie v menších miestnostiach, ktoré opticky zväčší, najmä ak je svetlej farby. Platí, že priemer okrúhleho koberca by mal byť aspoň taký, ako je šírka sedačky.