5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Rady, ako osvetlenie využiť pre optické tvarovanie priestoru

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Nemusíte byť svetelný dizajnér ani majster optických klamov, aby ste doma docielili pôsobivú atmosféru. Stačí zvoliť to správne svietidlo, uplatniť niekoľko fígľov a razom môžete miestnosť doslova modelovať.

Inšpirujte sa našimi tipmi a rozjasnite svoj domov efektne aj efektívne.

1

Tienidlo nielen na parádu

Tienidlo môže byť (ne)nápadný pomocník, s ktorým ovplyvníte mieru prepusteného svetla. Vďaka tomu docielite aj pôsobivé efekty. Kým látkové alebo papierové vytvoria osvetlenie tlmené, kovové pomôžu zacieliť lúč presnejšie. A ak zvolíte prútené či perforované, dočkáte sa na stenách zaujímavých ornamentov.

Tip:
Závesné lustre môžu pôsobiť príliš monumentálne, vďaka minimalistickým tienidlám sa stanú hravým prvkom, ktorý dodá interiéru dynamiku a elegantný nádych.

Krása strohosti

Pre industriálne interiéry sa budú hodiť strohé kúsky – napríklad zavesené žiarovky. Myslite však na to, že bez tienidiel môžu silné žiarovky oslňovať.

Hlavne vyvážene

Ak je luster dominantný, ostatné svietidlá by s ním mali ladiť, nie usilovať o pozornosť. Preto ich voľte v striedmejšom dizajne.

2

Tvar hrá úlohu

Kým na valcovom tienidle budú dobre vyzerať takmer všetky vzory látok, pre kónické sa nehodia lineárne a polodlhé. Pokiaľ má lampa či luster slúžiť ako hlavný zdroj svetla, vyberajte tienidlá, ktorými dobre prestupuje svetlo – najlepšie papierové, alebo zo svetlých látok.

Pre efekt

Ak vyberáte náladové osvetlenie, siahnite po zafarbenom skle alebo perforovaných tienidlách, ktoré vytvárajú po zotmení na stenách zaujímavé kontrasty svetla a tieňa.

Dostatočná veľkosť

Veľkosť tienidla lustra prispôsobte miestnosti, nad stôl či do menších priestorov postačí priemer od 30 cm, pre väčšie priestory vyberajte nad 40 až 50 cm.

3

Nepodceňte účinok farieb

Svetlé farby a lesklé štruktúry odrážajú svetlo, preto ich uprednostnite v menších interiéroch, ktorým tak dodáte vzdušnosť. Tmavé a matné farby naopak svetlo pohlcujú, preto v takýchto miestnostiach siahnite skôr po intenzívnejšom osvetlení.

4

Teplý či studený odtieň

Teplé tlmené svetlo upokojuje a uvoľňuje, preto sa hodí najmä do spálne, či do obývačky pre chvíle, kedy odpočívate. Studené svetlo žiariviek a LED žiaroviek naopak povzbudzuje, čo oceníte pri stolovej lampičke. Odtiene svetla sa označujú v kelvinoch. Čím viac kelvinov, tým je svetlo jasnejšie a pribúda modrá zložka.

Teplý odtieň – teplá biela
2 800 – 3 300 kelvinov
Chladnejší odtieň – biela
5 000 – 6 000 kelvinov
Denné svetlo
5 000 až 7 000 kelvinov

5

Zväčšite opticky interiér

Ak chcete, aby miestnosť pôsobila väčšie, využite bodové svietidlá. Nastavením ramien ich otočíte tak, aby prejasnili celý interiér, čím docielite aj optické zväčšenie. Obľúbeným trikom je aj nasmerovanie svetla priamo na strop.

Ako na to?

Šírku izbe pridáte tak, keď bodové svetlá namierite na dlhšie steny. Pokiaľ naopak potrebujete priestor rozčleniť, využite stojacie lampy či pútavé lustre, ktorými rozčleníte napríklad časť oddychovú od jedálenskej či pracovnej.

6

Skryte nedokonalosti

Pokiaľ chcete odvrátiť pozornosť od niektorých častí izby, zdôraznite o to viac iné časti. Nasvieťte napríklad časť vitríny, knižnice či zaujímavý obraz alebo zátišie. Razom odkloníte pohľady inam.

Viac o svietidlách