Zľava 15 % s kódom DOMOV15 | Ušetrite ešte dnes →
Všetko pre vaše osobité Vianoce | Pripravte sa →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako usporiadať chladničku, aby sa potraviny nekazili tak skoro

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

Zemiakový šalát, pár fliaš s vaječným koňakom, čerstvé bylinky, zelenina a k tomu extrémne voňavé syry. Sviatočná chladnička praská vo švíkoch a vy si lámete hlavu nad tým, kam to všetko dať?

Ako zariadiť, aby zákusky nenapáchli slaninou a aby sme vždy mesiac čo mesiac nevyťahovali zo spodnej priehradky nevábne vyzerajúci objekt?

Usporiadanie potravín v chladničke môže byť boj, ale so správnymi pomocníkmi tomu za chvíľu prídete na kĺb. My vám ukážeme naše obľúbené štýlové dózy, fľaše i praktické vychytávky, ktoré vám mnohonásobne uľahčia každodenný život.

1. Skladovanie byliniek v chladničke

Správne skladovanie byliniek v chladničke je kľúčové pre zachovanie ich čerstvosti, chuti a vône čo najdlhšie. Bylinky v chladničke môžete skladovať hneď niekoľkými spôsobmi:
  • Zabalenie do obrúska: Bylinky opláchnite pod studenou vodou, osušte papierovým obrúskom a zabaľte do nového, mierne vlhkého. Bylinky umiestnite do plastového vrecka a nechajte ho ľahko otvorený, aby mohli bylinky dýchať. Takto je možné uchovávať v chladničke petržlen, koriander, bazalku a pažítku.
  • Poháre s vodou: Orežte konce byliniek a vložte ich do poháre s čerstvou vodou. Prikryte ich plastovým vreckom a umiestnite do chladničky. Vodu meňte každý deň alebo dva. Takto vám vydrží dlhšie čerstvá bazalka, mäta a ďalšie bylinky s dlhými stonkami.
  • Suché skladovanie: Rozmarín, šalviu alebo tymián môžete jednoducho uložiť v chladničke v ich pôvodnom obale alebo ich zabaliť do papierového obrúska a umiestniť do plastového vrecka.

2. Ako skladovať ovocie a zeleninu v chladničke

Tiež vás rozčuľuje, keď predvčerom kúpené paradajky dnes vyhadzujete do koša? Trik na predĺženie čerstvosti zeleniny a ovocia spočíva v tom, ako a kde ich v chladničke uchovávate:
  • Udržujte teplotu v chladničke v rozmedzí 3 až 5 °C.
  • Zeleninu skladujte v oddelených zásuvkách s nastaviteľnou vlhkosťou. Vysoká vlhkosť je vhodná pre listovú zeleninu, zatiaľ čo nižšia vlhkosť je lepšia pre plodovú zeleninu.
  • Oddeľujte zeleninu od ovocia. Ovocie produkuje etylén, ktorý urýchľuje zrenie potravín vr. zeleniny.
  • Na zeleninu, ktorá potrebuje cirkuláciu vzduchu (brokolica, karfiol, uhorky, papriky, baklažán), použite škatuľky alebo vrecká s otvormi.
  • Na krájanú zeleninu zvoľte hermeticky uzavreté nádoby, ktoré zabraňujú vysychaniu.
  • U zeleniny s koreňmi, ako sú mrkvy alebo reďkovky, odstráňte listy, ktoré berú z koreňov vlhkosť.
  • Ovocie ani zeleninu vopred neumývajte, ale až tesne pred varením/konzumáciou. Vlhkosť urýchľuje pokazenie.
  • Maliny, jahody a ďalšie jemné druhy ovocia skladujte na horných policiach chladničky.

3. Potraviny, ktoré do chladničky nepatria

Nie všetky potraviny majú v chladničke svoje miesto. Niektorým by chlad alebo časté teplotné výkyvy spôsobené neustálym otváraním a zatváraním chladničky len uškodili. Do chladničky nikdy nedávajte:
  • Rajčiny: v chladničke môžu stráca chuť a konzistenciu.
  • Chlieb: v chladničke rýchlejšie stvrdne. Ak chcete predĺžiť jeho čerstvosť, zamrazte ho.
  • Zemiaky: nízke teploty menia škrob na cukor, čo mení chuť a textúru zemiakov.
  • Cibuľa a cesnak: vlhké prostredie urýchli ich skazenie. Uchovávajte ich na suchom, tmavom a chladnom mieste.
  • Tropické ovocie: mango, papája, ananás a ďalšie tropické plody strácajú v chladničke chuť a menia textúru.
  • Tekvica a melóny: kým nie sú nakrájané, skladujte ich pri izbovej teplote.

Ďalšie tipy na skladovanie a organizáciu v chladničke

  • Vytvorte špecifické zóny pre rôzne typy potravín (napr. nápoje, pečivo, mliečne výrobky, atď.). Tým zlepšíte organizáciu a znížite čas strávený hľadaním potravín.
  • Skladujte potraviny podľa teploty, akú potrebujú. Horné police majú obvykle stabilnejšiu teplotu, zatiaľ čo dolné časti sú chladnejšie.
  • Mäso a ryby ukladajte na najnižšiu policu, aby ste zabránili kvapkaniu štiav na ostatné potraviny a minimalizovali riziko kontaminácie.
  • Džemy, omáčky a syry ukladajte vo dverách chladničky. Vydržia väčšie teplotné výkyvy.
  • Potraviny určené na rýchlu spotrebu ukladajte do predných políc, kde ich lepšie uvidíte a nezabudnete na ne. Vytvorte pre nich napríklad vlastnú priehradku alebo policu rovnako ako pre už otvorené potraviny.
  • Na uchovávanie potravín v chladničke používajte transparentné obaly, nech hneď viete, čo je vo vnútri.
  • Skladujte udržateľne. Jednorazové obaly vymeňte za poháre všetkých druhov a veľkostí. Ideálne na domáce šťavy, jogurty, granolu aj maslo.
Bonami tip: Pripravili sme pre vás aj špeciálnu súpravu štítkov na rozlíšenie vašich vlastných dózičiek. Vyberte si jazykový variant, stiahnite, vytlačte (najlepšie na samolepkový papier) a nalepte podľa potreby.

Časté otázky

Ako vyčistiť chladničku?

Chladničku najskôr vypnite a položte pod ňu handru pre prípad topenia ľadu. Potom vyberte všetky potraviny z chladničky a tie pokazené alebo po dátume spotreby vyhoďte. Pripravte si vedierko s mydlovou vodou alebo octom a handričku. Vyberte všetky zásuvky a poličky a umyte ich v dreze. Potom vyčistite vnútro chladničky mydlovou vodou. Nezabudnite ani na odtokový kanálik. Nakoniec všetko vytrite handrou do sucha, aby sa netvorila námraza. Napokon vráťte potraviny do chladničky, podľa tipov, ktoré sme spomenuli v tomto článku.

Čo umiestniť do dverí chladničky?

Premýšľajte aj o rozložení miesta vo dvierkach chladničky. Úplne dole je vhodné dať mlieko, džúsy, minerálky a pokiaľ máte radi alkohol, tak napríklad aj pivo a biele víno.

O niečo vyššie sa môžu umiestniť otvorené konzervy a marmelády. Uložiť tu môžete aj kečup s horčicou a ďalšie ochucovadlá. Do dverí patria ideálne aj vajíčka a maslo s margarínom. Vajíčka do chladničky nedávajte v papierovom obale, riskovali by ste tak prenos rôznych baktérií. Preložte ich do obalov na vajcia a najlepšie špičkou dole.

Ako skladovať jedlo v mrazničke?

Mraznička by mala mať teplotu -18 až 20 °C. Všetky potraviny riadne zabaľte a označte dátumom. Snažte sa potraviny zmraziť čo najrýchlejšie, lepšie si tak udržia kvalitu a štruktúru. Nikdy nezamrazujte listovú zeleninu, vyprážané potraviny, majonézu, ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody.

Ako skladovať varené jedlo v chladničke?

Varené jedlo nechajte vychladnúť a uložte čo najskôr do chladničky, ideálne do dvoch hodín. Jedlo rozdeľte na menšie porcie pre rýchlejšie ochladenie a ľahšie ohrievanie. Pri opätovnom ohrievaní zaistite, aby jedlo dosiahlo aspoň 75 °C.

Ako skladovať mliečne výrobky?

Mliečne výrobky uchovávajte ideálne v rozmedzí teplôt od 4 do 8 °C. Na uloženie mlieka, jogurtov, syrov a ďalších mliečnych výrobkov slúži najmä horná časť chladničky. Všetky tieto potraviny mávajú vcelku dlhú dobu spotreby, okrem tých čerstvých. Vždy sa preto držte odporúčaného dátumu spotreby na obaloch výrobkov. Ak narazíte na jogurt s uplynutým dátumom spotreby a vydutým viečkom, radšej ho vyhoďte do koša.