5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Tipy pre ľahšie žehlenie bielizne

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Zatiaľ čo pre jedného je žehlenie bielizne príjemný relax, pre druhého je skôr jednou z mnohých nudných povinností v nikdy nekončiacom kolobehu starostlivosti o domácnosť. Cieľ je však vždy rovnaký: s najmenšou námahou dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Pripravili sme niekoľko rád a tipov, s ktorými bude žehlenie jednoduchšie.

1. Perte správne

Cesta za efektívnejším žehlením bielizne začína už pri výbere pracieho programu. Platí jednoduchá poučka, že čím nižšie otáčky, tým menej pokrčené látky a tým aj menej času stráveného žehlením.

Po vybratí z práčky bielizeň poriadne pretrepte, látka sa natiahne a vy si tak opäť ušetríte prácu pri žehliacej doske.

2. Nenechajte bielizeň presušiť

Ďalším trikom, ako si uľahčiť žehlenie, je včasné odobranie bielizne z vešiaka. Pokojne nech je ešte ľahko vlhké. Uvidíte, že žehlička si s prehybmi poradí ľahšie, než na suchom povrchu.

3. Roztrieďte bielizeň

Aby bolo žehlenie bielizne efektívne, roztrieďte si jednotlivé kúsky podľa toho, akú vyžadujú teplotu. Začnite s najnižšou teplotou, ktorú potrebujú polyesterové a umelé vlákna. Na záver vyžehlite bavlnené a ľanové látky, ktoré vyžadujú teplotu najvyššiu.

Nezabudnite tiež odstrániť žmolky. S odžmolkovačom to bude hračka.

4. Skontrolujte žehličku

Pred tým, než sa chopíte žehličky, skontrolujte jej stav. Žehliaca plocha by mala byť dokonale čistá, aby ste neponičili vypranú bielizeň. Zamerajte sa tiež na to, aby sa v nej neusadzoval vodný kameň.

5. Využite žehliacu dosku s vylepšeniami

Kvalitná doska nie je len doska, na ktorej vyžehlíte bielizeň. Vďaka niekoľkým „vychytávkam” môže byť významne praktickejšia. So zásuvkou, držiakom kábla a odkladacím roštom budete mať všetko poruke a nič vám pri práci nebude prekážať.

Využite špeciálny viacvrstvový poťah na žehliacu dosku, postačí látku vyžehliť len z jednej strany. A to už ušetrí nejaký ten čas ale aj peniaze.

6. Zvoľte správnu techniku

Pri samotnom žehlení využite silu pary, ktorá uvoľní vlákna, čím látku ľahšie vytvarujete. Prípadne bielizeň pokropte vlažnou vodou.

Snažte sa žehliť väčšinu kúskov naruby. Tiež nežehlite látku krúživým pohybom, poškodzujú sa tým vlákna a narúša sa pôvodný tvar látky.

Žehlenie košele je síce náročnejšie, ale rozhodne to nie je žiadna veda. Stačí sa riadiť jednoduchým pravidlom: najprv vyžehlite malé a pracné časti, veľké si nechajte na záver.

Vyžehlenú košeľu zaveste na vešiak a nechajte vychladnúť.