5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ovládnite umenie dokonale zladeného interiéru

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 17. JANUÁRA

Poznáte to, keď niekam prídete a aj napriek tomu, že to tak na prvý pohľad nevyzerá, všetko tam spolu krásne ladí a vy z toho máte skvelý pocit? Na dosiahnutie takto harmonického interiéru nepotrebujete žiadne nadprirodzené schopnosti, stačí poznať len jednu tajomnú stratégiu - interiérové vrstvenie.

Ako vyzerá vrstvenie v interiéri?

Jednoducho ide o to sa naučiť kombinovať rôzne látky, potlače, farby a materiály spôsobom, ktorý vo výsledku do miestnosti prináša pocit domova, útulnosti, osobitosti, ako len si budete priať.

Ak si chcete vrstvenie doma vyskúšať, majte na pamäti, že kľúčom k úspechu je spojiť všetky prvky tak, aby do seba prirodzene zapadali, a pritom si zachovali svoju individualitu. Ale ako to docieliť, že? Nebojte, nenecháme vás len pri tejto všeobecnej formulácii a umením vrstvenia vás prevedieme pekne krok po kroku.

Ako na to

Začnite tým, že si svoju miestnosť predstavíte v niekoľkých kategóriách:

• Steny
• Podlahy
• Nábytok
• Osvetlenie
• Textil
• Nástenné dekorácie
• Ďalšie dekoračné predmety

V každej kategórii máte iste s čím pracovať. Pri stenách sa zamerajte na ich farby, tapety alebo aj dekoratívne samolepky. Nie vždy môžete ovplyvniť podobu podlahy (parkety, plávajúca podlaha...), ale môžete sa zamerať na koberce. Nástennými prvkami máme na mysli všetko od obrazov, zrkadiel až po poličky.

Prázdna miestnosť je výhodná v tom, že môžete začať vrstviť pekne od začiatku podľa svojich predstáv, ale aj zabývaný priestor sa dá krásne pretvoriť. Stačí len niekde ubrať a niekde pridať.

Vrstvenie pomocou farieb

1. Ako prvé si určite farebnú paletu, ktorej sa budete po celú dobu vrstvenia držať. Paleta môže mať aj len dve farby, ale bude to trochu nuda. Navyše väčší počet farieb v nás vraj ľahšie prebúdza pocit útulnosti. Na druhú stranu nechcete, aby to u vás vyzeralo ako v cirkuse. 4 - 6 farieb bude stačiť. Medzi ne počítame napríklad aj farbu podlahy, ratanového koberca alebo dreveného nábytku.

2. Nie ste si istí ako? Nájdite si rôzne farebné palety na Pintereste. Alebo si do vyhľadávača zadajte „teória farieb” a na farebnom koliesku voľte farby kontrastné, ktoré sú vždy proti sebe alebo napríklad analogické (harmonické), ktoré sa nachádzajú jedna vedľa druhej a krásne k sebe ladia. Tiež sa môžete rozhodnúť pre jednu farbu a ladiť niekoľko jej tónov.

Vrstvenie pomocou vzorov

1. Vzory dodajú vášmu interiéru potrebnú hĺbku. Ak ich ale zvolíte príliš, môže výsledok pôsobiť rušivo a naopak, aj keď ste si práve zamilovali jeden určitý vzor, nedovoľte mu ovládnuť celú miestnosť. Všadeprítomný gepardí vzor v nás bude evokovať skôr striptízový klub ako rodinnú idylku a s príliš častým vzorom medového plástu to u vás môže vyzerať ako vo včeľom úli.

2. Ak si nie ste istí, či sa vám zvolený štýl bude páčiť aj o pár rokov, vyberajte skôr vzorovaný textil a doplnky, do ktorých nemusíte investovať toľko ako do nábytku. Ten ponechajte neutrálny. Opäť vám môže pomôcť štýl interiéru, ktorému sa snažíte priblížiť. Pre každý sú totiž nejaké vzory typické.

Napríklad boho štýl miluje kvety, pierka, mandaly a rôzne orientálne vzory. Scandi štýl sa vyžíva vo vzoroch geometrických a do robustnej chalúpky zase skvele zapadne károvaná „kocka”.

Vrstvenie pomocou textúr

1. Najrôznejšie materiály sú pestré pre oko, ale poskytujú aj hmatový zážitok. Textúry, predovšetkým ich drsnosť či mäkkosť, prinášajú do miestnosti rôzne asociácie. Neopracované kusy dreva či tehly sa napríklad skvele hodia do surovejšieho industriálneho štýlu a naopak hebké a mäkké tkaniny a koberce s vysokým chlpom nám evokujú príjemný pocit útulnosti.

2. Premyslite si, akému štýlu sa má váš interiér priblížiť alebo, aké pocity vo vás má vyvolávať? Niektoré textúry prinášajú pocit chladu či tepla a iné zasa odrážajú svetlo a dodávajú miestnosti prepych.

3. Pri vrstvení začnite zdola nahor, napríklad kobercom, stolom, vankúšikmi a prestieraním až po stropné svietidlo. Skúste pri kombinovaní striedať mäkké a tvrdé textúry, nepravidelné s hladkými či lesklé s matnými. Tak docielite vyváženého dojmu.

Takže, ako je to v kocke s tým vrstvením

1. Odteraz myslite na svoju miestnosť v kategóriách a žiadnu nevynechajte. Zvoľte si farebnú paletu a s vrstvením začnite zdola smerom nahor. Popremýšľajte, aké pocity vo vás má miestnosť vyvolávať a podľa toho voľte textúry a vzory.

2. Najvyváženejší výsledok dosiahnete, keď budete vrstviť v kontraste, napríklad mäkký vlnený koberec a k nemu stôl z masívneho dreva. Ak máte nižší rozpočet alebo pracujete s vybavenou miestnosťou, zamerajte sa predovšetkým na textil a doplnky. S tými získate za málo peňazí veľa muziky.

3. Všetky spísané tipy vás vrstvením pohodlne prevedú, ale ak cítite potrebu niektoré pravidlo porušiť, pokojne to urobte. Ide hlavne o to, aby sa vám dobre bývalo.