Tento web používa cookies. Viac informácií o používaní súborov, ich uplatnení a schválení nájdete tu

ok
Menu
5 €RegistráciaPrihlásenie5 €Košík
DomovDomovInšpirácia

Zimné vence: vytvorte si s nami jeden na dvere

Iva Baltaretu · 9. február 2021

Ak si tiež radi dekorujete domov prírodninami, určite vás náš článok naláka k tvoreniu. Zamerali sme sa na výrobu zimných vencov z materiálov, ktoré nájdete na záhradke alebo pri prechádzke v lese aj teraz v zimnom období. Pustite sa do toho s nami.

Čo všetko môžete použiť ako základ?

1. Klasický slamený základ nájdete v každom kvetinárstve. Výborne sa hodí, aby ste ho obložili machom, šiškami, vetvičkami i ďalšou čečinou.

2. Kovový kruh vám bude vyhovovať, pokiaľ chcete niečo minimalistické. Stačí vám mať doma jeden – vždy ho v priebehu pár minut premeníte na novú dekoráciu.

3. Vyrobte si vlastný základ z brezových prútikov. Sú veľmi tenké a výborne sa tvarujú. Pozbierate ich pod každou väčšou brezou.

4. Smrekovcové vetvičky sú dokonalé. Nájdete ich pod stromom po veternej noci. Ihneď vytvarujte. Doma inak čoskoro stuhnú a polámali by sa.

5. V lese nazbierajte kúsky kôry, prevŕtajte do nich diery a navlečte ich na drôt. Nakoniec vytvarujte do kruhu.

6. Vŕba je tiež kúzelná, dodáva vencom pekný objem. Krásne vyzerá samostatne, ale pokojne ju môžete dozdobiť ďalším materiálom.

7. Pavinič má obrovské liany, ktoré sa pekne tvarujú a rýchlo z nich vymodelujete menší či väčší kruh.

Tip: ak vyrábate z vetvičiek, nikdy ich nenechajte dlho ležať doma v teple. Z pružných a poddajných prútikov sa počas jedného dňa stanú praskajúce stuhnuté konáriky. Keď viete, že vetvičky hneď nespotrebujete, nechajte ich vonku. Vo vlhkom prostredí počkajú aj pár týždňov.

Máte základ. Čím ho ozdobiť?

Veniec môžete nechať len tak nahý, treba ho však zľahka poprášiť farbou v spreji a zavesiť na stuhu.

Chcete naň niečo zelené z prírody? - V lesoch rastie a aj v zime sa zelená zimozeleň. Táto rastlina je skvelá, má krásne tvarované súmerné listy, ktoré zostanú zelené niekoľko týždňov aj bez vody. Zimozeleň tvorí rozsiahle koberce a kvitne vo fialovej farbe počas leta. Naše babičky z nej tvorili venčeky po celý rok a práve v zime boli pre svoj svieži vzhľad veľmi obľúbené.

Na záhrade vám možno rastie krušpán, určite môžete použiť aj ten, len pozor, nech potom veniec nemá príliš cintorínsky vzhľad.

Lišajníky, šišky, bukvice a rôzne iné prírodniny teraz padajú zo stromov alebo na nich uschnuté zostávajú. Pozerajte sa pri prechádzkach okolo seba. Často najlepšie pôsobí úplne obyčajná burina od cesty ako na obrázku nižšie. Nádherne vyzerá mach, len ho radšej neberte z lesa, ale počas roka si ho odlúpnite z kameňov a dreva vo svojej záhradke.

Čo zoženiete v kvetinárstve? My sme si obľúbili eukalyptus. Ilex s červenými guličkami je nádherný, ale plody čoskoro zoschnú a popadajú. Ďalej sa poobzerajte po rôznych sukulentoch, ktoré sa stali v poslednej dobe doslova hitom.

Dôležité: pre tvorbu vencov budete potrebovať tiež kvalitné záhradnícke nožnice, aranžovací drôtik, prípadne i tavnú pištoľ. Všetky venčeky, ktoré tu vidíte však vznikli iba s pomocou drôtika a jemných nití.

Ako na to? Tipy na rôzne zimné vence

Skúste minimalizmus - na kovový kruh, ktorý zoženiete v bielej, zlatej aj striebornej farbe, drôtikom viažte drobné vetvičky smrekovca a eukalyptu. Dozdobte kúskami lišajníkov.

Zimný zhľad okamžite vykúzlite, keď prútený veniec jemne potriete bielou lazúrou alebo poprášite umelým snehom.

Zrecyklujte existujúci veniec. Možno doma máte prútený, prípadne z toho zimného opadalo ihličie. Odstráňte z neho zvädnuté a opadané vetvičky a vylepšite napríklad eukalyptom, prípadne zelenou zimozeleňou. V predchádzajúcom článku nájdete, ako veniec vyzeral v decembri.

Experimentujte. Skúste niekedy prejaviť svoju fantáziu a použite aj nezvyčajný kúsok. Napríklad čipkovú stuhu, šupky orechov alebo niektoré miesta nafarbite akrylovou farbou.

Bývate alebo máte chatu na horách, kde sa teploty držia pod nulou? Urobte si ľadový veniec. Na jeho tvorbu je potrebná kruhová nádoba (napríklad forma na bábovku). Tú vysteľte snehom a prelejte vodou. Vznikne vám pekná "aranžovacia hmota" do ktorej potom zapichnete vetvičky, šípky, čečiny. Nechajte zmrznúť, vyklopte a ozdobte si terasu alebo vchod pred domom.

Tvoríte radi? Zbierajte si základ na vence po celý rok. Prírodniny si uložte do škatuľky, nech ich môžete kedykoľvek použiť.