Až -15 % na kúpeľňu | Ušetrite ešte dnes →
Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako vybrať matrac a rošt

Viete, v čom spočíva tajomstvo zdravého a komfortného spánku? Nie je to o najkvalitnejšej ani najdrahšej posteli, ako si mnoho ľudí myslí. Práve výber matraca a roštu je tým najzásadnejším, na čo sa pri zariaďovaní spálne zamerať.

1. Tvrdosť matraca

  • Najdôležitejší parameter pri výbere
Správna tvrdosť je pri výbere dôležitá. Len podľa nej ale matrac zrejme nevyberiete. Pomôže vám to dobre sa rozhodnúť. Matrac by sa mal pri ležaní prehýbať len v miestach, kde je na ňom vyvíjaný tlak (hlavne lopatky, ramená a boky).

Všeobecným pravidlom je, že tvrdšie matrace sú vhodné pre ľudí s vyššou hmotnosťou a mäkké matrace sú vhodnejšie pre osoby s nižšou váhou. Vždy však záleží na pocite a sami najlepšie poznáte, či sa vám leží lepšie na pevnejšom alebo mäkšom podklade.
Tvrdosť matraca
  • Pre spachtošov od 70 kg do 100 kg
  • Spanie na boku a časté striedanie polôh
  • Vhodné pre aktívnejšie ženy/mužov a seniorov

Viac o mäkkých matracoch

Tento typ matraca je mäkký, ale poskytuje už určitú oporu a teda aj dobrú podporu chrbtici. Obľúbený je predovšetkým u žien a mužov do 100 kg, ktorí preferujú mäkšie matrace a pravidelne cvičia.

Stredne tvrdé matrace

ukázať stredne tvrdé matrace
  • Pre spachtošov od 70 kg do 100 kg
  • Spanie na boku a na bruchu
  • Dobrý kompromis pre manželskú posteľ
  • Vhodné pre seniorov

Viac o stredne tvrdých matracoch

Tento typ matracov patrí u zákazníkov k najvyhľadávanejším. Ide o priemer medzi všetkými tvrdosťami, a tak vyhovuje najrôznejším váhovým kategóriám. Matrace poskytujú rovnováhu medzi príjemným pocitom mäkkosti a zároveň zdravou oporu tela.

Ak máte skôr sedavé zamestnanie či nedostatok pohybu, poobzerajte sa po tvrdšom matraci, aby ste sa vyhli preležaninám a boľavému chrbtu.
  • Pre spachtošov do 120 kg
  • Spanie na bruchu a časté striedanie polôh
  • Vhodné pre mužov

Viac o tvrdých matracoch

Vďaka svojej hustote poskytuje ideálnu oporu a je vhodný pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou (do 120 kg) ale aj pre deti.

Chrbtica detí sa neustále vyvíja, a tak by spaním na mäkkom a poddajnom matraci mohlo dôjsť k vývojovej chybe chrbtice (napríklad skolióze). Tvrdšie matrace naopak zabezpečia, aby sa pohybový aparát vyvíjal správne.

Špecifické matrace

Tieto typy matraca sú určené pre veľmi špecifické potreby pri ležaní.

Veľmi mäkké matrace

Matrace sú veľmi elastické a najľahšie sa prispôsobujú ľudskému telu, takže chránia predovšetkým staršie a choré osoby od vzniku preležanín a navyše pomáhajú uvoľniť svalstvo. Vhodné môžu byť aj pre osoby trpiace bolesťami kĺbov a ženy vážiace do 70 kg.
Naopak sa nehodia pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou, pretože matrac je veľmi poddajný a hrozí, že jeho majiteľa čoskoro začne bolieť chrbát.

Veľmi tvrdé matrace

Určené sú pre špecifické potreby spachtošov, ktorí vyžadujú tvrdšie lôžko, inak sa dobre nevyspia. Väčšinou sú vyrábané z vysokoodolnej polyuretánovej peny napríklad z vrstvy kokosového vlákna, tzn. z tuhých materiálov, ktoré nie každému vyhovujú.

Matrac je vhodný pre tých, ktorí spia najčastejšie na chrbte. Rozloží vašu hmotnosť tak, aby bola chrbtica v rovnej polohe.

Viacpocitové matrace

Občas sa môžete stretnúť s tzv. dvojitou tvrdosťou či viacpocitovým matracom. Matrac má v takom prípade na každej strane inú tvrdosť či tvrdosti a vy ich môžete meniť podľa potreby. Napríklad mäkšiu pre ženy a tvrdšiu pre mužov.

Tvrdosť podľa polohy pri spaní

Spanie na chrbte
Vhodný typ: tvrdé matrace

Tvrdší matrac správne rozloží vašu hmotnosť a udrží tak vašu chrbticu v rovnováhe. Nemusíte sa obávať, že by sa vaše bedrá prepadali a vy ste sa budili s bolesťami chrbta.
Spanie na bruchu
Vhodný typ: mäkké až stredne tvrdé matrace

Pri tomto spôsobe spania zaťažujete niektoré zóny matraca viac než iné. Najviac tieto zóny zaťažujú oblasti ramien, bedier a kolien. Preto potrebujete od matraca dostatočnú podporu.
Spanie na boku
Vhodný typ: mäkké matrace

Tento typ vás zaistí vo vodorovnej polohe a opäť sa ľahko prispôsobí vášmu telu.
Časté striedanie polôh
Vhodný typ: stredne tvrdé matrace

Aj vaše matrace sa musia nachádzať niekde v strede škály, aby bol na všetky možnosti pripravený a poskytol vám dostatočné pohodlie.
Bonami tip
Ak sa cez noc často prevaľujete, máme také tušenie, že je to príliš tvrdým matracom, ktorý vás nenechá v pokoji spať. Odporúčame stredne tvrdý matrac, ktorý je kompromisom pre všetky polohy.

2. Veľkosť a hrúbka matraca

Veľkosť matraca
Veľkosť matraca sa bude odvíjať od veľkosti vašej postele.
  • Jednolôžko
    90 x 200 cm, 80 x 200 cm, 120 x 200 cm
  • Dvojlôžko
    140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm
Hrúbka matraca
Hrúbka matraca je niekedy nazývaná ako výška.
  • S výškou rastie pohodlie
  • Odporúčame výšku matraca aspoň 15 cm
  • Matrac do 10 cm iba pre občasné prespanie
Bonami tip
Manželskú posteľ môžete vybaviť dvomi 90 cm širokými matracmi. Váš partner má pravdepodobne inú váhu a potreby pri spánku a takto budete spokojní obaja. S matracmi sa navyše ľahšie manipuluje pri presúvaní či sťahovaní.

3. Materiály matracov

Vyberte to, čo je pre váš spánok najdôležitejšie. Každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody a je iba na vás, čomu dáte prednosť.
Materiály matraca

Pružinové matrace

ukázať pružinové matrace
  • Vzdušné
  • Dlhá životnosť
  • Odolnejšie proti pliesňam a roztočom

Viac o pružinových matracoch

Uvoľnené pružiny tlačiace do chrbta sú už minulosťou. Dnešné typy pružinových matracov opäť stoja za zmienku. Novšie modely pružín už netlačia do chrbta a matrace sa krásne prispôsobia tvaru tela. Najlepšie si budú rozumieť s pevným roštom. Výrobcovia delia pružinové matrace na 2 typy:

Matrace s klasickým pružinovým jadrom (bonelové):
Pružiny sú spojené špeciálnym drôtom, čím sa zabraňuje ich uvoľňovaniu.

Matrace s taštičkovými pružinami:
Čo taštička, to vlastné púzdro. Váha sa tak perfektne rozloží.

Ide o jedny z najvzdušnejších matracov, a tak sa hodia aj do vlhšieho prostredia. Nemusíte sa obávať, že sa v nich usadí pleseň a rovnako sa výrazne znižuje priestor pre roztoče. Väčšina pružinových matracov je vhodná na pevný základ či lamelový rošt. Naopak nepatria na polohovací rošt, ktorému by sa neprispôsobili a určite by vám spánok znepríjemnili.
  • Univerzálne
  • Pre rôzné typy roštov
  • Odolné proti škodcom
  • Skvele sa prispôsobujú ľudskému telu
  • Ľahké

Viac o penových matracoch

Existuje hneď niekoľko typov pien, ktoré je medzi sebou možné kombinovať tak, aby sa dosiahla čo najoptimálnejšia tvrdosť. Prakticky ich môžete položiť na ktorýkoľvek rošt, pretože pena je poddajný materiál, ktorému nevadí ohýbanie.

Matrace zo studenej (HR) peny
Sú priedušnejšie ako PUR matrace. Majú tiež väčšiu elasticitu a tvarovú stálosť a vďaka veľmi dobrej ventilácii obmedzujú výskyt roztočov. Pri výrobe sa často používajú rôzne tvrdé HR peny, čím sa zvýši výsledná kvalita produktu.

Matrace z lenivej peny
Pre jej skvelé vlastnosti tiež hovoríme "inteligentné matrace". Lenivá pena totiž mení svoju tvrdosť podľa teploty, čo v praxi znamená, že v kontakte s telesným teplom mäkne. Matrac sa perfektne prispôsobí krivkám tela, stabilizuje ho a dá mu potrebnú oporu.

Matrace s prírodnou výplňou

ukázať prírodné matrace
  • Skvele priedušné
  • Spĺňajú náročné hygienické podmienky
  • Vysoký podiel prírodného kaučuku či kokosového vlákna

Špeciálne typy matracov

Kombinované matrace

Tiež známe ako hybridné, majú v sebe rôzne druhy výplní, často penu a pružiny, čím sa kombinujú ich najlepšie vlastnosti.

Sendvičové matrace

Toto označenie naznačuje, že matrac bol vyrobený z dvoch a viacerých materiálov, napr. z PUR a HR peny, čím sa zlepšuje jeho kvalita a životnosť. Vrstvy sa pravidelne striedajú, čím možno pri výrobe dosiahnuť úplne jedinečné vlastnosti. Matrac môžete podľa svojich aktuálnych potrieb otáčať, tzn. raz máte matrac mäkký a inokedy tvrdší.

Futónové matrace

Súčasný trend v bývaní. Pôvod majú v Japonsku a v interiéri urobia veľký dojem. Dajú sa položiť na zem, na klasický rošt aj do rámu pohovky. Oproti tým tradičným sú hrubšie a pohodlné, vďaka zmesi peny a bavlny či kokosových vlákien sa krásne priľnú k vášmu telu.

4. Rozpočet

Ak zháňate matrac na občasné prespanie pre priateľov či na chatu, je v poriadku zaobstarať lacnejší variant. Do vášho každodenného spánku, ktorým strávite ⅓ života, už rozhodne radíme investovať. Vaše financie totiž vkladáte do kvalitného spánku, po ktorom sa máte prebudiť oddýchnutí a plní energie.

Bonami tip
Cena matraca sa odvíja od veľkosti, použitého materiálu a špeciálnych vlastností. Záleží teda na vašich prioritách. Napríklad, matrac z prírodného latexu je luxusný a tým pádom aj drahší, ale pritom jeho vlastnosť vracať sa do pôvodného stavu dokáže suplovať aj lacnejší penový matrac.

Čo by sa vám ešte mohlo hodiť...

Zóny matracov

Zónami označujeme miesta na matracoch, ktoré majú rozdielnu tvrdosť a poskytujú tak telu odlišnú (väčšiu) oporu. Tento typ matracov počíta s tým, že telo vyvíja nerovnomerný tlak a každá časť je inak zaťažená.
  • 3 zónové matrace
    Poskytnú oporu v oblasti ťažiska a zvyšok matraca je mäkší.
  • 5 zónové matrace
    Spevňujú ťažisko tela, ramená a kolená.
  • 7 zónové matrace
    Spájajú všetky najdôležitejšie oblasti dohromady.

Poťahy matracov

Najdôležitejšie je, aby poťah matraca bol odnímateľný. Vďaka tomu ho ľahko zložíte a vyperiete.
  • Poťahy z umelého vlákna
    Udržujú sa lepšie ako bavlna, pre alergikov sú vhodnejšie a majú i dlhšiu životnosť.
  • Poťahy z Lyocellu
    Prírodné vlákna z dubu a buku. Poťahy sú odolnejšie a pevnejšie ako bavlnené poťahy a dobre sajú vlhkosť.
Poťahy matracov

Ako vybrať správny rošt k posteli?

Výber roštu je často podceňovaný, ale jeho úloha je nesmierne dôležitá pre naše zdravie a spánok. Rošt pomáha rozložiť váhu tela, udržuje chrbticu v prirodzenej polohe a pomáha prevetrávať matrac aj lôžko. Ak si teda kúpite kvalitný matrac, ale podceníte výber roštu, efekt sa minie účinkom a kvalita spánku bude len polovičná. Pritom investície do kvalitného roštu sa oplatia a môže vám vydržať pokojne aj celý život.

Rošt vs. pevná doska

Pevná doska, na rozdiel od roštu, nie je priedušná, a preto sa v nej kumuluje vlhkosť a bez potrebného odvetrania sa v nej tvoria plesne. Navyše nemá takmer žiadne odpruženie a matrac sa rýchlejšie preleží. Pevná doska je obľúbená pre svoju nízku obstarávaciu cenu, ale odporúčame ju iba na občasné prespanie, napríklad na chate.

Typy roštov

Pevný latový rošt

Najlacnejší variant, ktorý neurazí. Zaistí dostatočné odvetrávanie lôžka aj matraca, ale nemá žiadne ortopedické vlastnosti. Latový rošt sa najlepšie hodí pod penové matrace, prípadne pod matrac s taštičkovými pružinami.

Pevný lamelový rošt

Patrí ku kvalitnejším roštom, ku ktorým sa oplatí zaobstarať aj kvalitnejší matrac. Pri nákupe sa sústreďte na to, z akého materiálu lamely sú. Ideálnou voľbou pre rám roštu je buk, ktorý má vyššiu nosnosť a tvarovú stálosť. Pre lamely je ideálna breza, ktorá kombinuje pevnosť a pružnosť. Na počte lamiel nešetrite - tu platí priama úmera, že čím viac, tým lepšie, pretože rošt preberá od matraca zaťaženie. Matrac sa nesmie prehýbať a musí mať v rošte absolútnu oporu.
Lamely by tiež mali pružiť, aby dokázali správne reagovať na zaťaženie, ktoré matrac nevyrovná. Posledným dôležitým parametrom sú puzdrá, v ktorých sú lamely uchytené. Gumové majú tendenciu sa trhať, a preto dlho nevydržia. Vhodnejšou voľbou sú tie z kaučuku alebo plastu.

Segmentový rošt (tiež doštičkový či tanierikový)

Segmentové rošty sú tvorené nezávislými segmentami, ktoré lepšie reagujú na zaťaženie a lepšie roznášajú tlak. Vďaka tomu najlepšie dotvarujú váš matrac. U niektorých môžete dokonca nastaviť tuhosť jednotlivých segmentov a nastaviť v rôznych zónach ideálnu tvrdosť. Sú považované za špičku medzi ortopedickými roštami.

Polohovacie, motorové a výklopné rošty

Spadajú do drahšej kategórie roštov pre svoje špeciálne vlastnosti a funkcie. Tie uľavia boľavému chrbtu, poskytnú komfort tehotným ženám i seniorom. Rozhodne sú tou najlepšou možnou voľbou. Ak sa rozhodnete pre polohovací rošt, musíte k nemu zvoliť vhodný matrac, ktorý je pružnejší a dokáže kopírovať jeho pozíciu.

Polohovanie roštov

Pevný rošt
  • Vhodný pre spachtošov bez špecifických potrieb či bolestí.
Manuálne polohovateľný rošt
  • Dokáže uľaviť pri bolesti chrbta či nôh.
  • Hodí sa na sledovanie televízie a čítanie knihy.
  • Zdvihnuté nohy oceníte ako regeneráciu po športe či pri celodennom státí.
  • Polohovanie umožňujú lamelové a doštičkové (tanierikové) rošty.
Motorovo polohovateľný rošt
  • Prinášajú pohodlie v podobe polohovania na diaľkové ovládánie.
  • Väčšinou máte na výber z niekoľkých až po neobmedzené množstvo polôh hlavovej a nožnej časti.

Ostatné parametre roštov

Hmotnosť
Celková váha roštu. Spravidla sa pohybuje od 8 do 30 kg.

Nosnosť
Vyjadruje hmotnosť, ktorú bezpečne unesie a plní pritom správne všetky svoje funkcie. Väčšina roštov má dnes nosnosť nad 100 kilogramov. Stretnúť sa môžete ale aj s masívnejšími variantmi s nosnosťou 120 až 160 kg.

Rozmery roštu
Najčastejšie rošty zadovážite v týchto rozmeroch: 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200 cm a 180 × 200 cm.
Bonami tip pre páry
Ak kupujete rošt na dvojposteľ, nezaobstarávajte jeden, ale dva na jednolôžko. Prípadná výmena potom vyjde lacnejšie.

Spanie na zemi

Prenocovanie na podlahe sa môže hodiť, či už ste sa práve nasťahovali do nového bytu a ešte nemáte posteľ, potrebujete uložiť návštevu, či vám skrátka tento spôsob spania vyhovuje. Niet sa čomu čudovať. Mnoho Japoncov dodnes vyznáva tento štýl samurajov, ktorí nocovali na pohodlnom a praktickom futóne.

Futón

  • Ideálny skladný matrac na zem.
Ide o vypchatý skladný matrac, s ktorým sa vám na zemi bude ležať pohodlne a ráno ho jednoducho zložíte, aby neprekážal. Futóny sú vyrábané z prírodných materiálov, najčastejšie z bavlny.

Stretnúť sa môžete i s variabilným nábytkom z futónu, z ktorého vďaka jeho drevenej konštrukcii urobíte pohovku i posteľ. Ide teda o praktický nábytok, ktorý využijete v malom byte alebo pre hostí. Viac sa o nich dozviete v časti Špeciálne typy matracov.
ukázať futónové matrace

Spanie na matraci vs na futóne

Pokiaľ o prenocovaní na zemi z akéhokoľvek dôvodu uvažujete, rozhodne odporúčame futónový matrac pred tým klasickým. Futón každé ráno ľahko zrolujete a uložíte, takže mu nehrozia plesne a ďalšie ťažkosti z dôvodu nedostatočného dýchania matraca. Bežný matrac navyše bez roštu nedokáže plniť svoj účel a využívať všetky svoje kvality.
Ak sa predsa len rozhodnete dlhodobo spať na matraci bez roštu, nezabudnite ho často otáčať, aby mohol dýchať, a takiež pod ním pravidelne vysávajte a utierajte.

Ďalšie možnosti na krátkodobé prespanie

Jogamatky

Tieto podložky boli navrhnuté tak, aby vám pri cvičení poskytli maximálne pohodlie, a preto sa na nich dá nejaký čas aj príjemne ležať. Za týmto účelom vyberajte tie s najvyššou možnou výškou, aby vás uchránili pred tvrdou podlahou.

Tatami podložky

Tradičná japonská podložka, na ktorej môžete cvičiť, ale i odpočívať. Je vyrobená z ryžových stebiel a drvenej slamy. Vďaka použitiu prírodných materiálov i príjemne vonia. Podložky sa dobre skladujú a jednoducho ich schováte pod posteľ, gauč či do skrine.