Flera radí: 7 tipov na jedlé rastliny pre záhradu aj balkón

Flera · 31. máj 2022

Radi pestujete záhony či kvetináče na balkóne alebo v záhrade? Nechajte si poradiť, ktoré rastliny sa oplatí pestovať. Článok so svojimi tipmi pre vás zostavili architekti ateliéru Flera.

Pochutnajte si na jahodách aj bylinkách

Využite na svojej terase alebo predzáhradke jahody lesné (Fragaria vesca 'Alexandria'), ktoré sa dobre uplatnia ako plošná podrastová trvalka napríklad pod kríky, alebo na vyplnenie prázdneho miesta v trvalkovom záhone, a zároveň majú atraktívny kvet a jedlé plody, ktoré sa objavujú v priebehu celého leta. Výhodou je ich rýchle šírenie. Mladé listy sa navyše používajú na liečebné účely.

Takmer v každej záhrade sa uplatní muchovník Lamarckov, ľudovo sa mu hovorí indiánska čučoriedka. Je to celoročne krásny väčší ker, ktorý môžete použiť ako medzi kríkmi, tak aj ako zaujímavý viackmeňový solitér pri terase. Plody sú vynikajúce čerstvo dozreté a dá sa z nich vyrábať niekoľko produktov.

Tip: okrem ovocných stromov, kríkov a lesných jahôd, ktoré sa hodia do každej záhrady, doplňte slnečné záhony bylinkami. V suchomilnom kvetinovom záhone sa výborne darí oreganu, pažítke aj saturejke, ktorá má všestranné použitie a dá sa zbierať aj cez zimu.

Kríky a netradičné bylinky vhodné aj na balkón

Zasaďte si do väčšieho kvetináča domáci ker drieň obyčajný (Cornus mas). V malej záhrade alebo terase vám vo forme viackmeňa vytvorí nádhernú dominantu. Hodí sa aj do záhrady: do divokého kríkového lemu ako potrava pre vtáky, ale môže sa zapestovať aj ako strihaný živý plot.

Exotická alternatíva: Vysaďte si krásny Cornus cousa 'Milky Way' – japonský druh drieňu. Má prekrásne biele kvety – aj tieto plody sú jedlé.

Do jedlej časti záhrady začleňte aj menej používané liečivé trvalky. Často sa dajú využiť celé, od koreňa až po kvety. Náš favorit v tejto kategórii je momentálne krásne kvitnúca medonosná liečivka ibiš lekársky (Althaea officinalis).

Tip do záhrady: našou srdcovkou sú čerešne. Užijete si sezónne ovocie, ale aj pohľad na krásne stromy, tak akurát veľké do každej záhrady. Na jar pekne kvitnú, na jeseň sa listy vyfarbujú do žlta a hlavne po celé leto poskytujú príjemný tieň.

Tipy na pestovanie na balkóne

• Na balkón si kúpte samozavlažovacie kvetináče, vďaka ktorým vaše rastliny prežijú aj dobu, kedy budete mimo domova.

• Chcete si vyrobiť vlastný vyvýšený kvetináč? Pozrite sa na náš návod.

• Ďalšie rady z ateliéru Flera získate v kurze Žite vo svojej záhrade, kde sa dozviete, ako si navrhnúť vlastnú krásnu záhradu krok za krokom.