Ako sa zbaviť prachu

Nikdy nekončiaci boj proti prachu v domácnosti môže spôsobiť silné alergie. Každý deň sa prach usádza na kobercoch, záclonách, nábytku aj na posteli a len čo sa ho zbavíme, začne sa vzápätí tvoriť nová vrstva. Bohužiaľ, neexistuje spôsob, ako sa prachu zbaviť nadobro, ale môžeme jeho množstvo aspoň eliminovať na minimum. Poradíme vám, ako na to.

Kde sa berie prach

Prach sú tuhé častice, ktoré obsahujú plesne, baktérie, peľ, roztoče a ďalšie nežiaduce látky. Môže vznikať vo vnútri našich domovov alebo sa k nám dostať z vonku vetraním okien. Niektoré častice sú vytvárané priamo ľuďmi. Sú to napríklad zvyšky odumretej kože, zvieracia srsť, vlasy alebo chlpy. Obzvlášť peľ poletujúci vo vzduchu spôsobuje silnú alergiu na prach.

Čím utierať prach

Najvhodnejšie je utierať prach utierkami z mikrovlákna, ktoré majú silnú absorpčnú schopnosť a na nábytku po zotretí nevytvárajú škvrny a šmuhy. Na horšie dostupné miesta alebo na predmety, kde nemôžete použiť vodu, použite prachovku. Vždy, keď budete prach utierať, postupujte zhora nadol, aby zvírený prach nepadal na už upratané miesta.

Ako sa zbaviť prachu v byte

1. Upratujte namokro

Nikdy neutierajte prach suchou utierkou, ktorá ho na sebe neudrží. Utierka by mala byť mokrá, ale nie veľmi, aby sa na nábytku netvorili šmuhy. To platí tak pri utieraní prachu z nábytku, ako aj pri stieraní podláh.

2. Pravidelne vysávajte

Celoplošné koberce pohlcujú množstvo prachu, ktorý musíte pravidelne vysávať. Oveľa praktickejšie riešenie je zaobstarať si kusové koberce, ktoré sa dajú vyprášiť alebo dokonca vyprať.

Zabúdať by ste nemali ani na sedačku. Prach sa totiž často usadzuje aj v jej záhyboch. Pokiaľ novú pohovku práve vyberáte a trpíte alergiou na prach, zvážte zaobstaranie koženej sedačky. Prach sa na nej toľko nedrží. Zvoliť môžete aj profesionálne čistenie sedačiek.

3. Textilné doplnky perte častejšie

Textilné doplnky, ako sú záclony, závesy, deky alebo dekoračné vankúšiky síce vytvoria útulnú atmosféru, ale zároveň váš byt premenia na zásobáreň prachu. Na textile sa totiž prach usadzuje najviac. Preto tieto doplnky perte aspoň každých 14 dní.

4. Nezabudnite na posteľ

V posteli trávime veľa času, preto by ste jej mali venovať náležitú starostlivosť. Aspoň raz týždenne periny dôkladne vyklepte. Ak je to možné, vytrepte ich vonku, na balkóne alebo z okna. Obliečky tiež meňte ideálne raz za týždeň.

TIP! Viete, že ľanové obliečky odpudzujú prach? Ak trpíte alergiami, určite by ste si ho mali zaobstarať.

5. Čistenie počítača od prachu

Aj v počítači alebo notebooku sa usádza veľké množstvo prachu. Skôr ako začnete s čistením, uistite sa, že je počítač vypnutý a z notebooku vyberte batériu. Potom opatrne vyklepte hrubé nečistoty a tie drobné vyčistite vlhčeným obrúskom alebo vatovými tyčinkami. Môžete použiť aj prázdny sprej. Stlačený vzduch v spreji totiž prach z klávesnice vyfúkne.

Potrebujete poradiť s upratovaním a organizáciou vášho domova?