Black Friday | Zľava 20 % na všetko s kódom BLACK20*Neplatí na už zľavnené a vybrané produkty.

5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako vybrať riad? Podľa materiálu i príležitosti

Nie zbytočne sa hovorí, že jeme očami. Hoci by mala byť pozornosť zameraná hlavne na samotný pokrm, dôležitou súčasťou je aj jeho vkusná prezentácia. Kým sviečkovú so šiestimi knedľami bude najvhodnejšie podávať v noblesnom porceláne, stredomorské pokrmy zase skvele vyniknú na farebných kameninových tanieroch.


Pri výbere sa preto zamerajte nielen na požadovaný štýl, ale aj materiálové vlastnosti riadu, a ani slávnostný rodinný obed vás nerozhodí.

Nadčasový porcelán

Porcelánový servis nie je vôbec staromódny. Naopak. Vďaka svojim vlastnostiam bude vždy patriť k tomu najlepšiemu. Typická je pre neho priesvitnosť, výnimočná belosť a farebná stálosť. Najrôznejšie dekory totiž neblednú a aj po rokoch zostávajú výrazné. Porcelán odolá aj teplotným zmenám aj mechanickému poškodeniu od príborov.

Štýlový chameleón

Pokrmy servírované v porceláne získajú výnimočnosť aj eleganciu. Vďaka širokej škále dekorov zažiaria na minimalistickom stole i na pompéznej hostine. Vyniknú v nich najmä pokrmy rakúsko-uhorskej kuchyne. Biely servis je istota, dekory využijete pre najrôznejšie štylizácie.

Hravá kamenina

Nerovné okraje a povrch nemusia byť na škodu. To platí najmä u kameninových riadov, pre ktoré je charakteristický nevtieravý vzhľad a výborné úžitkové vlastnosti ako pevnosť a tvrdosť. Výrobok je tvrdý a pevný ako kameň. Oproti porcelánu je však ťažší. Rôzne dekory nahrávajú k vytvoreniu originálnej súpravy pomocou rôznorodých tanierov a misiek, vďaka čomu dosiahnete nevšedný stôl.

Nebojte sa čiernej

Riad v čiernej vôbec nemusí pôsobiť pochmúrne. Prestrite ho na ľanovom obruse či drevenej doske, dosiahnete luxusný dojem. Vďaka nespočetnému množstvu farebných kombinácií sa bude hodiť do rustikálnych aj boho interiérov. Vyniknú najmä steaky, dezerty a orientálne pokrmy.

Keramické stálice

Keramický riad udrží teplo. A hoci do taniera nalejete horúcu polievku, nerozpáli sa. Navyše znesie aj drsnejšie zaobchádzanie - umývanie drôtenkou rozhodne zvládne. Klasikou je čisto biely tanier bez zdobenia alebo s jednoduchým vzorom - ten môžete nakombinovať s každým štýlom.

Viac inšpirácie pre jedáleň nájdete aj tu.