5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

DIY kolotoč nad postieľku vrátane drevenej konštrukcie

Eva Kovářová · 20. apríl 2021

Poďte si s nami vyrobiť nežný kolotoč nad postieľku pre vaše bábätko. Ukážeme si, ako na závesnú dekoráciu z plstených mráčikov aj drevenú konštrukciu.

Ako vyrobiť drevenú konštrukciu na kolotoč

Budete potrebovať:

• Drevené prvky – hranol 2x2 cm a dlhý 75 cm, hranol 2x2 cm dlhý 40 cm a 2x lištu 6x0,8 cm dlhú 22 cm.

• Spojovací materiál – 2x skrutku M6 so zápustnou hlavicou dlhú 4 cm, 3x skrutku M6 so zápustnou hlavicou dlhú 5 cm, 4x podložku M6 s priemerom 2 cm, 1x podložku M6 s priemerom 1,2 cm, 3x krídlovú matku M6, 2x šesťhrannú matku M6 a háčik.

• Náradie - píla, vŕtačka, skrutkovač, brúska alebo šmirgľový papier.

Ako na to krok za krokom:

1. Najprv si narežte všetky drevené časti na potrebné veľkosti, zabrúste hrany a navŕtajte diery na skrutky - ako na fotke vyššie. Len pozor na dierku v dlhšej tyčke, pri ktorej je kóta, ale dierka nie je na fotke vidieť, pretože je vŕtaná rovnobežne s podložkou.

2. Kratší hranol na konci doplňte háčikom s okom.

3. Potom spojte lištu so štyrmi otvormi s dlhým hranolom dvomi skrutkami, podložkami a matkami.

4. Následne priskrutkujte dlhší hranol ku kratšiemu. Spoj je ukončený krídlovou matkou, aby ho bolo možné podľa potreby doťahovať.

5. Teraz prichádza čas vyriešiť, ako pripevniť konštrukciu na postieľku. Priskrutkujte druhú lištu a opäť zakončite krídlovými matkami, ktorými je celá konštrukcia pripevnená k postieľke bez nutnosti vŕtania. Matky smerujú smerom von, hlavice skrutiek sú umiestnené vo vnútri v postieľke.

Ako vytvoriť plstený kolotoč nad postieľkou

Poďte sa pustiť do tvorby samotnej ozdoby. Skúste napríklad vyrobenú z plsti v jemných sivobielych tónoch. Bude skvele ladiť s krásnymi vankúšikmi aj mäkkými mantinelmi. Nižšie pre vás máme inšpiráciu na ďalšie materiály, z ktorých možete vyberať.

Čo potrebujete:

• 2x latku 10/10 mm dĺžky 32 cm s dierkami na koncoch,

• háčik s okom (skrutkovacie očko),

• rôznofarebnú plsť na mráčiky,

• môžete pridať i hrací strojček,

• duté vlákno na výplň,

• silon, ihlu, niť.

Ako na to krok za krokom:

1. Najprv si predkreslite mráčik na papier, šablónu vystrihnite a podľa nej vystrihnite 10 mráčikov z plsti.

2. Mráčik dookola prešite na stroji alebo v ruke a vynechajte kúsok na obrátenie z rubu na líce. Obráťte na líce, dovnútra napchajte kúsok dutého vlákna a dieru zašite neviditeľným stehom.

3. Vystrihnite si ku každému mráčiku šesť kvapiek, tými prevlečte niť, spodnú kvapku zauzlite a hornú časť nite prišite k mráčikom. Nakoniec mráčiky navlečte na silon a priviažte na drevenú konštrukciu.

Upozornenie: kolotoč je určený pre deti, ktoré naň len pozerajú, keď sa poň začnú naťahovať, majte ich pod dozorom, aby náhodou nejakú kvapku nevdýchli alebo nezjedli.

Ďalšie tipy na kolotoče a ozdoby do detskej postieľky

• Ak nemáte plsť, použite obyčajný papier. Naň potom môžete nakresliť nielen mráčiky, rôzne zvieratká, vtáčiky alebo len geometrické tvary.

• Ak predsa len túžite po niečom mäkučkom, vytvorte si vlnené brmbolce. Alebo si kúpte hotové v galantérii.

• Nádherne vyzerajú rôzne koráliky, pierka, skladané origami, háčkované ozdoby aj macramé pierka. Nebojte sa experimentovať, len vždy vyberajte ľahučké materiály.

Návod pre nás pripravila Eva Kovářová, architektka, blogerka a mamička. Jej prevažne minimalistickú inšpiráciu môžete sledovať na Instagrame Gathermoments.