Efektívne upratovanie šatníka

Praská vaša skriňa vo švíkoch, napriek tomu máte príliš často neodbytný pocit, že vlastne nemáte čo na seba a striedavo nosíte len pár kúskov oblečenia? Poznáme to. Možno je na čase urobiť v šatníku prievan a pri tej príležitosti ho aj trochu lepšie usporiadať.

Pustite sa s nami do toho! Ukážeme vám, vďaka ktorým vychytávkam využijete vo svojich skriniach miesto na maximum aj aké organizéry v nich zabezpečia dokonalý prehľad.

1. Začnite s triedením

V prvej fáze musíte zbaviť svoje zásuvky a skrine nenoseného oblečenia, ktoré len zbytočne zaberá miesto. Tento proces nie je úplne jednoduchý – musíte byť vopred dostatočne odhodlaní. Avšak odmena v podobe vzdušného šatníka je sladká.

Všetky kúsky, ktoré ste na sebe nemali ani raz za posledný rok, môžete pokojne poslať ďalej. Usporiadajte bazár s kamarátkami, alebo ich venujte charite. Niekomu určite urobia radosť.

Nechajte si v šatníku len to, čo vám robí radosť už teraz

Známa upratovacia guru Marie Kondo radí, aby ste si vzali každý jeden kúsok oblečenia postupne do ruky a zhodnotili, či vám skutočne robí radosť. Ak nie, bezpodmienečne ho vyraďte.

Uvidíte, ako oslobodzujúci pocit to bude, až sa zbavíte tých úplne nových (ale príliš malých) džínsov, na ktoré ste za posledné tri roky nesiahli. Alebo tých drahých dizajnérskych šiat, v ktorých ste sa vlastne nikdy necítili príjemne. Radšej ich pošlite robiť radosť niekomu ďalšiemu.

2. Sezónne oblečenie

S príchodom jari pravdepodobne zase na niektoré z kúskov oblečenia minimálne pol roka nesiahnete. Uľahčite si život a uložte všetko sezónne oblečenie bokom – vlnené svetre, kabáty aj zimné topánky. Predtým, než ich upracete, uistite sa, že je všetko vyprané, dokonale vyčistené aj odžmolkované.

Oblečenie uložte najlepšie v suchu, chlade, tme. Pri použití vákuových obalov sa nemusíte báť schovať veci napríklad aj do podkrovia, čím navyše ušetríte veľa miesta v samotných skriniach.

Vďaka skladacím schodíkom sa ľahko dostanete aj k tým najvyšším poličkám, ktoré sú ideálne na uloženie sezónneho oblečenia.

3. Šetrné a prehľadné uloženie

Na vešiaky uskaldnite v prvom rade oblečenie z jemnejších materiálov, ktoré vyžadujú šetrnejšiu starostlivosť a ľahko sa pokrčia. Používajte širšie vešiaky, ideálne zamatové alebo s prúžkami proti zošmyknutiu látky. Drôtené vešiaky by mohli jemnú látku v ramenách poškodiť.

Na opasky, kabelky a klobúky využite špeciálne tvarované vešiaky. Vďaka nim budete mať medzi všetkými svojimi doplnkami prehľad. Oblečenie na stojane raďte buď podľa kategórie, alebo dĺžky – od najdlhšieho po najkratšie.

V zásuvkách skladajte oblečenie „vertikálne“

Pri ukladaní tričiek, nohavíc alebo svetrov do zásuvky neskladajte oblečenie do komínov, ale nastojato. Budete tak mať prehľad o všetkých kúskoch a navyše nerozhodíte celú kôpku, keď budete chcieť jeden kúsok oblečenia vybrať. Poriadok vám pri tomto systéme vydrží dlhšie.

Organizácia vnútri zásuviek a skríň

Vďaka prídavným nastaviteľným poličkám a závesným organizérom získate v skrini viac efektívne využiteľného priestoru. A úprimne – kto z nás niekedy nemal pocit, že by sa mu hodila nafukovacia skriňa?

Vôňa guľôčok z cédrového dreva odradí mole, aby sa pustili do vášho obľúbeného svetra. Stačí, keď ich rovnomerne rozmiestnite v zásuvke.

Nezabudnite ani na uloženie šperkov. So štýlovou šperkovnicou už nebudete musieť hľadať zatúlané páry náušníc.

Potrebujete pomôcť s upratovaním aj v ostatných miestnostiach? Inšpirujte sa ďalšími upratovacími tipmi aj praktickými pomocníkmi.