Záhradníkom na terase: vyvýšený záhon krok za krokom

Ateliér Flera · 7. októbra 2021

Je pre vás záhrada zatiaľ nesplneným snom, ale napriek tomu by ste si chceli vypestovať napríklad vlastnú zeleninu? Vyvýšený záhon si môžete postaviť na upravený vydláždený dvorček alebo napríklad na panelákový balkón, rovnako ako záhradný projektant Jirka Stiborek z ateliéru Flera.

Ako na vyvýšený záhon vlastnými rukami

Na výrobu vyvýšeného záhona použite smrekové dosky s hrúbkou 4 centimetre, najdostupnejší a cenovo najprijateľnejší materiál. Drevo narezané na píle sa dá zaobstarať za necelých 60 €. Ešte lepší výsledok, a predovšetkým životnosť, dosiahnete so smrekovcovými doskami, tie sú ale o niečo drahšie.

Aby drevo vydržalo čo najdlhšie, je potrebné spojiť jednotlivé časti festovne pripevnením dlhými skrutkami. Materiál má totiž tendenciu časom pracovať a krútiť sa vlhkosťou. Nekvalitne primontované dosky by sa mohli neskôr vytrhať. Pri všetkých drevených prvkoch v exteriéri platí jedno pravidlo: celý prvok má takú životnosť ako jeho najnáchylnejší detail.

Okrem drevených dosiek a spojovacieho materiálu budete potrebovať ešte nopovú plastovú fóliu, filtračnú textíliu, čadičovú vlnu a vhodnú zeminu.

Tip: pokojne šetrite peňaženku i životné prostredie a použite recyklované materiály.

Ako postupovať pri výrobe vyvýšeného záhona?

Použite väčšiu podložku a hlavy skrutiek zapustite do dreva – vopred si prevŕtajte diery vrtákom. Hlavice vrutov tak nebudú prekážať, napríklad preto, že sa okolo vyvýšených záhonov budú pohybovať deti.

Z klinca a kusu dreva si môžete zostrojiť jednoduchý nástroj na výrobu odvodňovacích otvorov. „Princíp spočíva v tom, že cez vrstvy preteká voda a akonáhle sa dostane na určitú úroveň, vyplní kalíšky, tie vodu zachytia a rastliny si z nej postupne vodu odoberajú. Ak by vody bolo príliš, dierkami pretečie dolu a odtečie po dlažbe preč,“ objasňuje princíp Jirka Stiborek.

Nopová fólia na bokoch budúceho vyvýšeného záhona chráni drevo proti vlhkosti. Medzi nopmi a drevom vzniká vzduchová bublina. Fóliu prichytíme k bokom záhonu sponkovačkou v rovnakej výške.

Aby nebol vidieť nevzhľadný plast, použite buď fóliu zakončenú rovným lemom, alebo si zo sivej filtračnej textílie nastrihajte pruhy, ktoré prichyťte opäť sponkovačkou. Nič tak nezapadne do medzipriestoru a zakryjete škaredý plastový lem.

Tip: u smrekovcových vyvýšených záhonov je teoreticky možné nopovú fóliu vynechať, pretože smrekovcové drevo znáša vlhkosť oveľa lepšie.

Praktické tipy pre umiestnenie vyvýšeného záhona

Ak bude váš záhon stáť na dlažbe, vložte na dno ešte separačnú (filtračnú) textíliu. Tá sa používa nielen kvôli hydroizolácii, ale aj preto, aby sa spodná vrstva nopov nezanášala.

Na ňu príde tzv. čadičová vlna, ktorá do seba dokáže krátkodobo akumulovať až 90 % objemu vody. Nasiakne sa vodou a funguje ako akási zásobáreň vody. Voda z nej časom vytečie, ale predtým sa celý čas môže rozlievať hore.

Táto vrstva má aj filtračné účinky, podporí funkciu separačnej vrstvy a drenážna vrstva sa nebude zanášať. Ale pozor, nepoužívajte klasickú minerálnu vatu na zatepľovanie, ktorá vodu naopak odpudzuje.

Tip: videonávod s tipmi nájdete na Youtube Ateliéru Flera.

Ako vyvýšený záhon začať používať?

Teraz už môžete začať záhon plniť zeminou – ideálne záhradníckym substrátom zmiešaným s kompostom. Na rastlinnom teréne môžete pridať aj konáre a organické zvyšky. Zeminu zašlapnite, aby ste predišli jej neskoršiemu zosadnutiu a klesnutiu pod požadovanú úroveň.

Chceli by ste si svoju záhradu či terasu vylepšiť ešte viac? Prihláste sa do online kurzu "Žite vo svojej záhrade", kde vám Ferdinand Leffler a ďalší architekti ateliéru Flera ukážu, ako si navrhnúť záhradu funkčnú a krásnu zároveň.