Flera radí: ako riešiť osvetlenie v záhrade

Ateliér Flera · 16. februára 2022

Osvetlenie predĺži dobu, počas ktorej budete chcieť plnohodnotne tráviť čas vo svojej záhrade. Prinesie vám pocit bezpečia, intimity aj nový pohľad na vašu „vonkajšiu obývačku“. Dobre naplánované osvetlenie dodá priestoru hĺbku.

Kde v záhrade umiestniť svetlo?

Rovnako zodpovedne ako k rozvrhnutiu jednotlivých prvkov i tematických celkov v záhrade je potrebné pristupovať aj k navrhovaniu osvetlenia.
„Prechádzajte záhradou a pýtajte sa sami seba, čo by ste mali radi osvetlené. Teda čo vyžaduje bezpečnosť pohybu a čo by potešilo vaše oko napríklad pri pohľade z okien vášho domu,“ hovorí Ferdinand Leffler, zakladateľ ateliéru Flera. „Najskôr premýšľajte, kadiaľ potrebujete chodiť každý deň a za každého počasia. Chodíte neskoro večer pre drevo do krbu? Vstávate skoro ráno a z kôlne beriete vodítko a jedlo pre psa? Tu svetlá potrebujete určite. Potom sa zamyslite, ktorú časť záhrady máte výnimočne radi a kvôli skorej tme si ju neužívate,“ odporúča skúsený záhradný architekt.

Zistite, kde vám vonkajšie osvetlenie chýba

Ideálna pre správny návrh vonkajšieho osvetlenia je opakovaná virtuálna precházka priestorom so simuláciou rôznych situácií — sedím v záhrade a začne sa stmievať, prídem v noci domov, vchádzam bránkou do záhrady a idem smerom k domu, prípadne idem v tme z terasy do záhrady, zamiloval(a) som si nočné kúpanie v bazéne... Takto konkrétne najlepšie zistíte, či ste nezabudli na žiadny vypínač, alebo či návrh nie je príliš „pestrý“ a okruhov nakoniec nebude zbytočne veľa. „Zvyčajne plánujeme dva až päť okruhov,“ dodáva Jiří Stiborek, technický riaditeľ ateliéru Flera.

Ako riešiť rozvod elektriny na osvetlenie záhrady

Celý koncept pre rozvody elektriny je následne potrebné prekonzultovať s elektroprojektantom alebo elektrikárom, aby bola realizácia v súlade s príslušnými normami. Okrem dostatočnej kapacity ide aj o maximálnu bezpečnosť užívateľov a životnosť systému.
„Veľmi dôležitá je dobre vykonaná remeselná práca elektrikára. Pre exteriéry to platí dvojnásobne: sú vystavené dažďu a vlhkosti. Káble by mali byť umiestnené v chráničkách v dostatočnej hĺbke. Odporúčame všetko zakresľovať, verte, že po pár rokoch už si nespomeniete, kadiaľ presne rozvody vedú,“ pripomína Jiří Stiborek.

Exteriérové osvetlenie plánujte kvôli rozvodom elektriny ideálne rovno súčasne s interiérovým. Nad prevádzkou premýšľajte v kontexte fungovania domu a vhodne zvoľte ovládacie prvky aj samotné umiestnenie svietidiel.

Nad čím sa zamyslieť?

• Všímajte si napríklad aj verejné osvetlenie. Záhrada s blízkou pouličnou lampou sa väčšinou zaobíde bez ďalších orientačných svetiel.
• Vezmite do úvahy aj to, ako budú reflektory vyzerať vypnuté cez deň. Tienidlá môžu byť výrazným prvkom záhrady (niekedy až príliš). Môžu byť ale aj prakticky neviditeľné a svoj potenciál odhalia až po rozsvietení.
• Berte ohľad na susedov (svietidlá by nemali mieriť do ich okien) aj živočíchy.
• Nenechávajte svietidlá rozsvietené po celú noc. Ak priestor aktívne nepoužívate, bude lepšie, keď osvetlenie zostane vypnuté.

Na čo si dať pozor, keď vyberáte vonkajšie osvetlenie

Na svetelných zdrojoch do záhrady nešetrite. „Naša skúsenosť je taká, že svetlá z hobbymarketov za pár stoviek, bohužiaľ, po uplynutí dvojročnej záruky často štrajkujú,“ varuje záhradný architekt.
Veľmi dôležitá je aj farba svetla. Farebné svetlá sa používajú len zriedkavo a musí byť pre ich použitie zvláštny dôvod, inak väčšinou ide o gýč. Ideálne je biele osvetlenie. Ale pozor, nie je biela ako biela. Zjednodušene povedané rozoznávame tri typy „bieleho“ svetla – teplé, neutrálne a studené. „Neodporúčam solárne lampy, ktorých svetlo pôsobí chladne, dajte prednosť zdrojom s teplým tónom,“ vyzýva Ferdinand Leffler.

Ďalším dôležitým aspektom sú samotné svietidlá. Pre väčšinu realizácií platí, že svietidlá majú byť čo najmenej nápadné, kľúčový je efekt osvetlenia, ktorý v záhrade poskytnú.
Na osvetlenie prvkov umiestnených vo výsadbách však využite reflektory, ktoré sa pod rozpínajúcimi sa listami rastlín nestratia. „Rád používam veľmi decentné a nízke stĺpiky, ktoré sa skryjú do záhonov. Farbu konkrétnych svietidiel odporúčam tmavú, matne čiernu alebo antracitovosivú. Často ponúkanému antikoru sa radšej vyhnite, so záhradou sa príliš nekamaráti: jeho povrch je veľmi nápadný a púta na seba nežiaducu pozornosť,“ upozorňuje zakladateľ ateliéru Flera.

Ďalšie tipy na vonkajšie svetlo

• Pri plánovaní záhradného osvetlenia berte do úvahy osvetlenie funkčné aj atmosférické. Svetlá vám pomôžu k bezpečnému a pohodlnému pohybu po záhrade, ale zároveň vedia záhrade dodať hĺbku a magickú večernú náladu. Stačí akcentovať určitý prvok – kmeň stromu, umelecké dielo alebo napríklad vodnú hladinu. Žite vo svojej záhrade a užívajte si jej krásu aj po zotmení.

• Na terasu a balkón môžete zvoliť svetlá podobné tým v obývačke. Ak ste si na terasu navrhli pohodlné miesto na čítanie, kreslo alebo vonkajšiu pohovku, vonkajšie osvetlenie môže toto výraznejšie miesto zútulniť a zabývať.

• Ďalšie rady a podrobnejšie informácie nájdete v knihe Zelené izby – môžete ju kúpiť na www.flera.cz.

• Pokiaľ plánujete úpravy vo svojej záhrade, dobrým pomocníkom vám bude online kurz "Žijte ve své zahradě". V 10 kapitolách sa krok za krokom naučíte, ako rozvrhnúť priestor a ktoré rastliny kam zasadiť. Začnite študovať kedykoľvek.