Zľava 20 % na nákup nad 200 € | Kód: MINUS20 →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Pracovné a písacie stoly

Filtre a radenie
Farba
Šírka
Dĺžka
Zľavy
Novinky
Filtre a radenie
Zobrazených bolo 48 z 155 produktov

Ako vybrať pracovný písací stôl

Na prácu aj zábavu. Pracovný stôl potrebuje mať doma každý. Vzhľadom na to, že u neho presedíme dlhé hodiny, je dobré venovať čas jeho výberu a zoznámiť sa s tým, na čo sa zamerať.

Najdôležitejšie atribúty písacích stolov

Výška stola
Písací stôl by mal byť vysoký tak, aby vaše kolená, bedrá aj lakte zvierali pri sedení pravý uhol. Výška stola pre dospelého sa najčastejšie pohybuje niekde medzi 65 a 80 cm. Dôležité preto je určiť si, pre koho stôl kupujete.

  • Výška postavy 160 – 170 cm: cca 65 cm výška stola
  • Výška postavy 170 – 185 cm: 67 – 75 cm výška stola
  • Výška postavy 185 – 200 cm: 75 – 80 cm výška stola

Rozmer pracovnej dosky
Vyberajte tak, aby ste na stôl mohli uložiť všetko potrebné, a pritom mali dosť miesta na pohyb. Minimálne rozmery pracovného stola sú cca 100×70 cm. Pod taký stôl už sa zmestia aj úložné zásuvky. Na pracovnú dosku by sa malo vojsť aj kvalitné osvetlenie v podobe stolovej lampy.

Nároky na minimálne rozmery, samozrejme, neplatia pre najrôznejšie rozkladacie a nástenné vyklápacie písacie a pracovné stoly, ktoré sú praktické do menších bytov.


Ďalšie doplnky
Hodiť sa môže stôl so zabudovanými zásuvkami, regálom alebo otvormi pre kabeláž.

Písací stôl na PC by mal ponúknuť dostatok priestoru

Hľadáte pracovný stôl, na ktorom budete mať umiestnený monitor? Potom myslite na to, že displej monitora by mal byť od očí vzdialený aspoň 60 cm. Hĺbka stola teda musí byť minimálne 70 cm. Ak máte klasický počítač, treba si dopredu rozmyslieť, či ho umiestnite pod stôl, alebo na pracovnú dosku. Tomuto rozhodnutiu potom prispôsobíte šírku stola.

TIP: Zariaďujete celý pracovný kút? Pozrite sa aj na kancelárske stoličky. .

Kam v byte umiestniť pracovný stôl?

Ideálne čo najbližšie k zdroju prirodzeného svetla – teda pod okno. Stôl umiestnite v takom uhle, aby ste si pri práci netienili lakťom alebo chrbtom. Vhodné je tiež myslieť na odraz v monitore, ktorý môžu v určitých denných hodinách spôsobovať slnečné lúče.

Je iba na vás, či stôl necháte voľne v priestore, alebo ho prisuniete k stene dlhou alebo krátkou stranou. Nie každá miestnosť však ponúka ideálnu dispozíciu pre veľký obdĺžnikový stôl. V takom prípade môžete zvoliť rohový písací stôl.

 

Z akého materiálu by mal byť písací stôl?

Najobľúbenejšie, ale aj najdrahšie bývajú stoly z masívu. Nasleduje dyha a lamino, najčastejšie v dekore dub, jaseň, buk alebo orech. V posledných rokoch víťazí aj kov, ktorý ale nie je tak „hrejivý“ na dotyk. Preto sa často využíva v kombinácii s drevom.

Medzi najobľúbenejšie patria biele, čierne a sivé stoly, ktoré si dobre rozumejú s farebnými doplnkami alebo tapetami v miestnosti. Pri výbere myslite na to, že miestnosť so svetlým stolom pôsobí priestrannejšie. V každom prípade zvoľte taký dekor, ktorý bude ladiť s ďalšími prvkami v miestnosti.

TIP: v rovnakom štýle a dekore si môžete do svojej pracovne vybrať aj najrôznejšie knižnice a police.

Detský písací stôl: Čo treba postrážiť?

Vieme, že deti vyberajú hlavne očami. Preto sme do ponuky vybrali detské písacie stoly, ktoré sú nielen kvalitné a praktické, ale aj hravé. Pozrite sa na ponuku stolov pre predškolákov aj pre školákov od prvej triedy. Na Bonami nájdete 3 typy stolov pre deti:

  • Detský písací stôl s pevnou výškou – Dieťa by malo mať pri sedení nohy na zemi. Okrem toho platí pravidlo pravých uhlov pri kolenách, lakťoch a bedrách počas sedenia (rovnako ako pri kancelárskych stoloch pre dospelých).
  • Rastúci písací stôl – Veľkou výhodou týchto stolov je ich prispôsobivosť. Rastúce písacie stoly ponúkajú ideálnu výšku na sedenie na niekoľko dlhých rokov (individuálne podľa výšky a rýchlosti rastu dieťaťa). Vďaka tomu šetrí vašu peňaženku.
  • Nastaviteľný sklápací stôl – Zaistí správne držanie tela a pohodlia. Hodiť sa bude aj pri maľovaní a ďalších kreatívnych činnostiach. Sklápacia doska je často kombinovaná s rastúcou konštrukciou.

TIP: Vyberáte rastúci stôl pre deti? Stavte na neutrálny dizajn, ktorý sa bude dieťaťu páčiť aj vo vyššom veku.