Tento web používa cookies. Viac informácií o používaní súborov, ich uplatnení a schválení nájdete tu

ok
Menu
5 €RegistráciaPrihlásenie5 €Košík
DomovDomovInšpirácia

Prečo si zaobstarať koberec do jedálne

Že sú koberce v kuchyni a jedálni zbytočnosť? Ale kdeže. Ani tu sa im nie je nutné brániť. Práve naopak. Vďaka nim budú aj tieto priestory zase o niečo útulnejšie, pohodlnejšie, ale aj praktickejšie. Vhodné materiály odolajú nečistotám a navyše ešte zahrejú – takže môžete dať zbohom studeným chodidlám.

Inšpirujte sa našimi radami a tipmi, ako vybrať ten správny kúsok.

Odolnosť zaistia krátke a husté vlákna

Vzhľadom na to, že koberec bude musieť čeliť poriadnej záťaži, stáva sa prioritou hlavne jeho odolnosť – a tú zaručia kúsky s vysokou hustotou vlákien a krátkym vlasom. Nezabúdajte ani na protišmykovosť koberca, prípadne pod neho využite špeciálnu gumovú podložku, ktorá ho zafixuje na mieste.

Tvar na mieru

Kým pre linku orientovanú len k jednej stene, prípadne k dvom protiľahlým stenám, bude vhodný skôr užší behúň, pre rohové pracovné dosky bude potrebné zohľadniť pomer všetkých strán, vhodnejší preto môže byť aj o niečo širší kúsok. Pri výbere však myslite na to, aby ste udržali od linky dostatočný odstup a umiestnenie koberca bolo symetrické.

Farba zladená s nábytkom

Ak chcete výrazný kusový koberec, vyberte jeho farbu podľa stoličiek či stola. Aspoň jeden z prevládajúcich odtieňov na podložke zopakujte. Interiér tak bude pôsobiť ucelene. Pôsobivé je i monochromatické ladenie, kedy sa farba jedálenskej súpravy a koberca drží iba niekoľkých tónov tej istej farby.

Vzory zamaskujú nečistoty

V jedálni i kuchyni sú praktickejšie tmavé a pestrofarebné koberce, na ktorých nie je poznať kadejaké nečistoty. Napríklad s tmavočerveným orientálnym tkaným kobercom dodáte šmrnc najmä minimalistickej kuchyni. Sivý koberec s geometrickým vzorom zase pristane modernej kuchyni.

Okrúhly koberec miestnosť zjemní

Tento typ kobereca v kuchyni bude pôsobiť ladne a pomôže zjemniť interiér, v ktorom dominuje nábytok s ostrými hranami. Siahnuť môžete po jutovom, konopnom či z morskej trávy. Najlepší dojem dosiahnete hrou s kontrastmi – svetlý kúsok bude pôsobiť príťažlivo na tmavej podlahe a naopak.

Ohraničí jedálenský priestor

Ak vyberáte koberec pod stôl, myslite aj na dostatok miesta pre odsunutie stoličiek. Od stola by to malo byť z každej strany aspoň 60 centimetrov. Pre názornú predstavu môžete využiť lepiacu pásku, ktorou si na podlahe vyznačíte požadovaný rozmer.

Viac rád a tipov nájdete tu