Renovácia nábytku: ako sme opravovali konferenčný stolík

Martina Žilková · 16. február 2022

Kúsky nábytku z kvalitných materiálov určite nevyhadzujte, ale radšej ich renovujte. Pokiaľ ste len trochu manuálne zruční, hravo to zvládnete. My sme sa pustili do opravy prasknutej dosky stola z masívneho dreva. Pozrite sa, ako to prebiehalo.

Názor odborníka zo stolárskej dielne

Tento stolík sme zaobstarali v našom Bonami sklade. Veľmi sa nám páčil svojím vzhľadom, je z masívneho dreva a má veľmi rustikálny vzhľad. Len ten náš kúsok mal malú prasklinku, ktorá vznikla pravdepodobne preto, že drevo skrátka pracuje – mohlo byť menej vyschnuté a podobne.

Nový stolík som sa rozhodla renovovať v zdieľanej dielni, kde som mala k dispozícii všetok potrebný materiál a prístroje, ako aj odbornú podporu, ktorú určite odporúčam.

Názor stolára: „Prasklina v dreve už bola, bohužiaľ, väčšia a nešlo ju len zatmeliť alebo zahladiť. Zvolili sme trochu zložitejšiu, zato trvanlivú cestu.“

Príprava materiálu, nástrojov a pomôcok na renováciu stola

Kým sme sa pustili do renovácie, pripravili sme si všetko potrebné.
Nástroje a prístroje: kotúčová formátovacia píla s pozdĺžnym vodidlom, kotúčová oscilačná brúska, stolárske svorky, rezací nôž, akuvrtačka.
Ďalší materiál: kvalitné lepidlo na drevo Titebond III, tmel na drevo CLOU Hozpaste v odtieni dreva, olej či lak na finálne ošetrenie.

Na hornom obrázku vidíte poškodenie stola. V prvom kroku sme odstránili kúsky dreva a uložili ich na neskoršie prilepenie. Zamerali sme sa na kúsky, ktoré pri rezaní uleteli a nám by tak materiál v doske chýbal.

Ako renovovať prasklinu v drevenej doske stola

Ako sme už písali vyššie, zvolili sme možnosť, kedy sa doska rozreže, prasklina sa zbrúsi a doska sa potom opäť zlepí.

1. Najskôr stôl rozoberte a pracujte len so samotnou doskou. Z nej odstráňte kúsky dreva, ktoré by vám od píly mohli odletieť a chýbali by v doske. Niekam si ich schovajte, neskôr ich prilepíte späť.

2. Nájdite miesto, kde stôl/dosku rozrežete. Ideálne v mieste, kde je stôl najviac poškodený alebo prasknutý. My sme použili formátovaciu kotúčovú pílu s pozdĺžnym vodidlom, ktoré zaručí presné vedenie. Rez je ideálne urobiť stredom praskliny, a tak obe časti rezom zarovnať. Je možné použiť aj ručnú kotúčovú pílu s vodiacou lištou.

3. Pokiaľ použijete ostrý pílový kotúč, rez bude dostatočne kvalitný, aby ste ho mohli rovno zlepiť. Ale je možné len brúsnym klátikom hranu veľmi jemne prebrúsiť.

4. Rezaním uberiete malý kúsok z oboch výsekov. Tým pádom vám k sebe diely nebudú sedieť a po spojení vzniknú pozdĺž hrany dosky „zuby“. Túto nezrovnalosť sme vyriešili zbrúsením.

5. Hneď ako k sebe obe časti pekne sedia, môžete ich začať lepiť. Použite lepidlo na drevo – ideálne je na báze polyvinylacetátu, prípadne aj polyuretánu ako napríklad SOUDAL PU, ktoré v lepenej škáre mierne vypení. Spoje týmito lepidlami sú vysokopevné, vodoodolné, dobre sa brúsia a sú transparentné. Naneste teda tenkú vrstvu lepidla na oba spoje.

6. Teraz je dôležité kusy spojiť a poriadne ich k sebe pritiahnuť. To docielite pomocou stolárskych svoriek (alebo stužidiel). Na stiahnutie kruhovej dosky použite pomocné klátiky, cez ktoré sa doska stiahne a vytvorí potrebný tlak – ako vidíte na fotkách. Prilepte tiež odpadnuté kúsky na svoje miesta.

7. Dosku stola nechajte do druhého dňa schnúť.

8. Druhý deň drevo vyhlaďte brúskou, kde bolo treba. Samozrejme, obrúste aj lepidlo.

9. Ako finálnu úpravu môžete voliť medzi lakmi a voskami. My sme si vybrali lak, ktorý opäť krásne vytiahne štruktúru dreva. Obnovený stolík potom môžete doplniť vázou alebo si k nemu kúpte puf.

Článok pripravila Martina Žilková z blogu Pihovatá. Za pomoc a odbornú korekciu článku potom ďakujeme pánovi Jiřímu Rudolfovy zo zdieľanej dielne Sdílna.