5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

DIY záhradný nábytok z paliet: vyrobte si ležadlo

Martina Doležalová · 11. august 2021

Ako si vytvoriť relaxačné miesto na svojej záhrade? Vysnívané ležadlo si môžete ľahko vyrobiť. Stačí pár kúskov paliet, správne náradie a pár šikovných rúk. Výslednú atmosféru potom doladia doplnky, sviečky a mäkké vankúšiky.

Paletový nábytok na záhradu: čo budete potrebovať?

· 4 palety (120 x 80 cm), dve ako základ, tretiu časť využijete ako operadlo, štvrtú na doplnenie bokov.

· Pojazdné kolieska, ideálne s brzdou. Skontrolujte si tiež, aby mali správnu nosnosť, 20 kg naozaj nestačí...

· Vŕtačka a príchytky do dreva.

· Brúska a olej na drevo do exteriéru.

Ako postupovať?

1. Nakreslite si, ako bude vaše ležadlo vyzerať a všetko dôkladne premerajte. Naše ležadlo je z dvoch častí, jedna z nich je s operadlom a druhá bez neho.

2. Dve palety, ktoré použijete na ležadlo, starostlivo obrúste. Odporúčame excentrickú brúsku, s ktorou sa pracuje veľmi ľahko.

3. Z tretej palety odrežte časť, ktorá bude slúžiť ako operadlo - naša má 45 cm, ale bude záležať, ako vysoké ho chcete mať vy. Opäť obrúste.

4. Ďalšie dosky budete potrebovať ako bočnice. Rozoberte teda štvrtú paletu. Jednotlivé dosky, čo použijete, zase vyhlaďte brúskou. Prevŕtajte tieto dosky na bokoch paliet.

5. Palety otočte a prirobte zospodu pojazdné kolieska.

6. Operadlo dlhými príchytkami spojte k základu. Keď vám zostane doska, môžete ju pridať ako odkladaciu plochu k operadlu.

7. Nakoniec naolejujte alebo natrite vhodným lakom. My sme zvolili olej, ktorý je bezfarebný, zachová prirodzenosť dreva a ochráni ho voči poveternostným podmienkam.

Tipy na vonkajšie dekorácie

Ako nové ležadlo využiť? Keď sa k sebe dve časti prirazia a kolieska sa zablokujú, vznikne ležadlo. Jeden kus nechajte ako kresielko a druhý poslúži napríklad ako odkladací stolík.

Ideálne ho doplňte matracom a vankúšmi. Pripravte si niečo dobré, zapáľte vonnú sviečku a užite si pekný večer na svojej záhrade.

Nezabudnite tiež na záhradné osvetlenie alebo si zadovážte ohnisko.

Článok pre vás pripravila Martina Doležalová. Rada pracuje s drevom a tvorí vo svojom dome kúsok za Prahou. Jej nápady môžete sledovať na Instagrame.