Objavte postele Bonami Selection | Vyberte si tú svoju →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Kvalitný spánok začína matracom: ako vybrať ten pravý?

Viete, v čom tkvie čaro zdravého a komfortného spánku? Nie je to o najkvalitnejšej ani najdrahšej posteli, ako si mnoho ľudí myslí. Práve výber matraca je tým najzásadnejším, na čo sa pri zariaďovaní spálne zamerať. A my vám poradíme, podľa akých kritérií vyberiete presne ten pravý pre váš chrbát.

Výber matraca podľa veku

Pre deti je najvhodnejší matrac strednej tvrdosti, ktorý poskytuje zdravotnú oporu pohybovému aparátu vo vývoji. Ako ale človek starne, obvykle sa cíti príjemnejšie na mäkšom matraci, ktorý objíme citlivé oblasti kĺbov. U matracov pre seniorov odporúčame zvoliť typ s pevnejšími okrajmi, ktoré uľahčujú vstávanie.

Vyberajte aj podľa polohy pri spánku

Do úvahy môžete vziať aj polohu spánku, v akej trávite väčšinu noci. Matrac by vás totiž mal podoprieť a mal by sa vám prispôsobiť predovšetkým v miestach, kde je na naň vyvíjaný najväčší tlak, tzn. lopatky, ramená, boky a päty.

Spanie na chrbte

Vhodný typ: tvrdé matrace

Tvrdší matrac správne rozloží vašu hmotnosť a udrží tak vašu chrbticu v rovnováhe. Nemusíte sa obávať, že by sa vaše bedrá prepadali a vy ste sa budili s bolesťami chrbta.

Spaní na břiše

Vhodný typ: mäkké až stredne tvrdé matrace

Pri tomto spôsobe spania zaťažujete niektoré zóny matraca viac ako iné. Najviac zóny zaťažujú oblasti ramien, bedier a kolien. Preto potrebujete od matraca dostatočnú podporu.

Spanie na boku

Vhodný typ: extra mäkké a mäkké matrace

Tento typ vás zaistí vo vodorovnej polohe a opäť sa ľahko prispôsobí vášmu telu.

Časté striedanie polôh

Vhodný typ: stredne tvrdé matrace

Ak sa cez noc často prevaľujete, máme také tušenie, že je to príliš tvrdým matracom, ktorý vás nenechá v pokoji spať. Odporúčame mäkký až stredne tvrdý matrac, ktorý je kompromisom pre všetky polohy.

Obojstranné matrace nielen pre páry

Obojstranný matrac má na každej strane iný materiál, alebo rovnaký materiál, ale s inou objemovou hmotnosťou. Obvykle býva jedna strana matraca mäkšia a druhá tvrdšia. Pre spánok je možné využívať obe strany. Ak sa rozhodnete používať matrac z oboch strán, predĺžite tým jeho životnosť.

Do manželskej postele pokojne kúpte dva 90 matrace. Váš partner má pravdepodobne inú váhu a potreby pri spánku a takto budete spokojní obaja. S matracmi sa navyše ľahšie manipuluje pri presúvaní či sťahovaní.

Matrac pre deti

Matrac pre vaše dieťa vyberajte s ohľadom na jeho vek. Pre deti predškolského veku nie sú vhodné matrace s pamäťovou penou ani zónové matrace. Zdravý rast najlepšie podporíte tvrdším matracom s výškou 10 až 15 cm. Dbajte na to, aby bol matrac dobre priedušný. Pre ľahkú údržbu opatrite matrac vhodným chráničom.

Futón treba vetrať, pretože absorbuje veľké množstvo vlhkosti.

Obojstranný matrac má na každej strane iný materiál.

Tvrdosť a nosnosť matraca

✔️ Najdôležitejší parameter pri výbere

Správna tvrdosť je pri výbere dôležitá. Len podľa tvrdosti matrac asi nevyberiete, ale pomôže vám to sa dobre rozhodnúť. Matrac by sa mal pri ležaní prehýbať len v miestach, kde je na ňom vyvíjaný tlak (hlavne lopatky, ramená a boky).

Všeobecným pravidlom je, že tvrdšie matrace sú vhodné pre ľudí s vyššou hmotnosťou a mäkké matrace sú vhodnejšie pre osoby s nižšou váhou. Vždy však záleží na pocite a sami určite najlepšie spoznáte, či sa vám leží lepšie na pevnejšom alebo mäkšom podklade.

Veľmi mäkké matrace

  • Pre spáčov do 70 kg
  • Ideálne na spanie na boku
  • Vhodné pre osoby trpiace bolesťami kĺbov

Matrace sa najľahšie prispôsobujú ľudskému telu, takže chránia predovšetkým staršie a choré osoby od vzniku preležanín. Naopak sa nehodia pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou, pretože matrac je veľmi poddajný a hrozí, že jeho majiteľa čoskoro začne bolieť chrbát. Rovnako osoby pri zníženej pohyblivosti a problémoch so vstávaním by mali zvoliť o niečo tvrdší matrac.

Mäkké matrace

  • Pre spáčov od 70 kg do 100 kg
  • Spanie na boku a na bruchu
  • Vhodné pre aktívnejšie ženy/mužov a seniorov

Tento typ matraca je mäkký, ale už poskytuje určitú oporu a tým pádom aj dobrú podporu chrbtici. Obľúbený je predovšetkým u žien a mužov do 100 kg, ktorí preferujú mäkší matrac a pravidelne cvičia.

Stredne tvrdé matrace

  • Pre spáčov od 70 kg do 100 kg
  • Spanie na boku a časté striedanie polôh
  • Dobrý kompromis pre manželskú posteľ

Tento typ matraca patrí u zákazníkov k najvyhľadávanejším. Ide o priemer medzi všetkými tvrdosťami, a tak vyhovuje najrôznejším váhovým kategóriám. Matrac poskytuje rovnováhu medzi príjemným pocitom mäkkosti a zároveň zdravou oporou tela.

Tvrdé matrace

  • Pre spáčov nad 110 kg
  • Spanie na chrbte
  • Vhodné pre mužov

Vďaka svojej hustote poskytujú ideálnu oporu a sú vhodné pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou, ale aj pre deti.

Extra tvrdé matrace

  • Pre spáčov nad 150 kg
  • Spanie na chrbte
  • Vhodné pre mužov

Určené sú pre špecifické potreby spáčov, ktorí vyžadujú tvrdšie lôžko, inak sa dobre nevyspia. Väčšinou sú vyrábané z vysokoodolnej polyuretánovej peny napríklad z vrstvy kokosového vlákna, tzn. z tuhých materiálov, ktoré nie každému vyhovujú.

Matrac je vhodný pre tých, ktorí spia najčastejšie na chrbte. Rozloží vašu hmotnosť tak, aby bola chrbtica v rovnej polohe.

Správna veľkosť a hrúbka matraca

Veľkosť matraca

Veľkosť matraca sa bude odvíjať od veľkosti vašej postele.

  • Jednolôžko (90x200 cm, 80x200 cm, 120x200 cm)
  • Dvojlôžko (140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm)

Hrúbka matraca

Hrúbka matraca je niekedy nazývaná ako výška.

  • S výškou rastie pohodlie
  • Odporúčame výšku matraca aspoň 15 cm
  • Matrace do 10 cm iba pre občasné prespanie

Veľkosť matraca sa odvíja od veľkosti vašej postele.

Veľkosť matraca sa odvíja od veľkosti vašej postele.

Dôležitú úlohu hrajú materiály

Vyberte to, čo je pre váš spánok najlepšie. Každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody a je len na vás, čomu dáte prednosť.

Pružinové matrace

  • Poskytujú dobrú cirkuláciu vzduchu
  • Dobré do vlhkého prostredia alebo pre ľudí, ktorí sa potia
  • Odolné voči baktériám a roztočom
  • Vhodné pre vyššie telesné váhy
  • Nevhodné pre polohovacie rošty

Uvoľnené pružiny tlačiace do chrbta sú už minulosťou. Dnešné typy pružinových matracov opäť stoja za zmienku. Novšie modely pružín už netlačia do chrbta a matrac sa krásne prispôsobí tvaru tela. Najlepšie si budú rozumieť s pevným roštom.

Pružinové matrace poskytujú dobrú cirkuláciu vzduchu a potrebnú oporu chrbtice. V našej ponuke nájdete matrace s taštičkovými pružinami, ktoré majú jednotlivé pružiny umiestnené oddelene do malých textilných taštičiek. Týmto spôsobom je každá pružina stláčaná samostatne, zatiaľ čo ostatné zostávajú neaktívne.

Existujú však aj matrace s bonelovými pružinami. Tie sú vyrobené z tenších oceľových drôtov, ktoré sú medzi sebou navzájom pospájané do jedného celku. Vďaka tomu zabezpečia rovnakú tvrdosť matraca v priebehu dlhej doby. Keď si naň ľahnete, tlak sa rozloží do viacerých pružín.


Penové matrace

  • Univerzálne
  • Pre rôzne typy roštov
  • Odolné voči škodcom
  • Skvele sa prispôsobujú ľudskému telu
  • Ľahká váha

Existuje hneď niekoľko typov pien, ktoré medzi sebou možno kombinovať tak, aby sa dosiahla čo najoptimálnejšia tvrdosť. Prakticky ich môžete položiť na ktorýkoľvek rošt, pretože pena je poddajný materiál, ktorému nevadí ohýbanie.

Polyuretánová (PUR) pena alebo molitan

Patrí k najpredávanejším materiálom. Je totiž ľahká, prispôsobivá a cenovo dostupná. V porovnaní s inými materiálmi má však nižšiu vzdušnosť a rýchlejšie sa opotrebováva. Nie je tak vhodná do vlhších prostredí alebo pre ľudí, ktorí sa veľmi potia.

Studená HR pena

Je vylepšenou verziou PUR peny. Je vzdušnejšia, trvanlivejšia a vyniká výbornou elasticitou. Ide o antialergický materiál, ktorý nepodporuje tvorbu baktérií, plesní ani roztočov. V niektorých prípadoch sa studená pena kombinuje s tzv. lenivou penou a využíva sa v jadre matraca.

Pamäťová (lenivá) pena

Vďaka otvorenej bunkovej štruktúre optimalizuje tvar a tuhosť v reakcii na tlak a teplotu ľudského tela a prináša tak skvelé ortopedické vlastnosti a zabraňuje vzniku preležanín. To má zásadný vplyv na zmiernenie bolesti chrbta. Je veľmi trvanlivá a vhodná pre alergikov.


Futónové matrace

Futón je vysokokvalitný, pohodlný matrac pre zdravý spánok odkazujúci na japonskú tradíciu bývania. Obsahuje kombináciu rôznych vrstiev materiálu, aby si každý mohol vybrať tvrdosť, pevnosť aj pružnosť matraca podľa svojich vlastných potrieb.

Futón sa vyznačuje svojou tvrdosťou.

Futón sa vyznačuje svojou tvrdosťou.

Aby matrac dlho vydržal, kúpte naň chránič.

Aby matrac dlho vydržal, kúpte naň chránič.

5 tipov, aby matrac dlho vydržal

Zaobstaranie matraca nie je lacná záležitosť, a preto je dôležitá pravidelná údržba, ktorou predĺžite životnosť matraca až o niekoľko rokov. Stačí dodržiavať pár jednoduchých zásad.

1. Matrac si zaslúži kvalitný lamelový rošt

Lamelový rošt je základným predpokladom dlhej životnosti matraca a kvalitného spánku. Kvalitný rošt s pružnými lamelami poskytne matracu ideálnu oporu, vďaka ktorej je telo v správnej polohe a zabráni vzniku nerovností.

2. Matrac pravidelne otáčajte

Matrac v posteli aspoň 2x ročne otočte. Predídete tým preležaniu na najviac používaných miestach a zamedzíte aj nadmernému prepoteniu. Matrac otáčajte nielen zo spodnej strany na hornú, ale prehadzujte aj stranu hlavy a nôh.

3. Zaobstarajte si topper na matrac

Ide o tenký penový matrac, ktorý slúži na prekrytie, ochranu a predĺženie životnosti spodného hlavného matraca. Topper dokáže matrac zmäkčiť, alebo naopak spevniť.

4. Používajte chrániče matracov

Hodiť sa vám môže aj chránič matraca – ochranná podložka zabraňujúca rôznym druhom znečistenia a poškodenia. Prípadné znečistenie poťahu tak zachytí chránič, ktorý jednoducho vyperiete v práčke.

5. Matrac raz za čas vyčistite

Ak budete chcieť matrac vyčistiť, určite na ňom nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky, matrac stačí vyčistiť pomocou klasického vysávača. Môžete ho tiež vyprášiť, vo vnútri sa často hromadí prach, ktorý pri veľkom množstve môže škodiť.

Topper slúži na prekrytie, ochranu a predĺženie životnosti matraca.

Topper slúži na prekrytie, ochranu a predĺženie životnosti matraca.

Časté otázky

Ako vybrať rošt k matracu?

Výber roštu je často podceňovaný, ale jeho úloha je nesmierne dôležitá pre naše zdravie a spánok. Rošt pomáha rozložiť váhu tela, udržuje chrbticu v prirodzenej polohe a pomáha vetrať matrac aj lôžko. Pokiaľ si teda kúpite kvalitný matrac, ale už nedávate dôraz na výber roštu, efekt sa minie účinkom a kvalita spánku bude len polovičná. Pritom investícia do kvalitného roštu sa oplatí a môže vám vydržať pokojne aj celý život.

Pevný latový rošt

Najlacnejší variant, ktorý neurazí. Zaistí dostatočné odvetrávanie lôžka aj matraca, ale nemá žiadne ortopedické vlastnosti. Latový rošt sa najlepšie hodí pod penové matrace, prípadne pod matrace s taštičkovými pružinami.

Pevný lamelový rošt

Patrí ku kvalitnejším roštom, ku ktorým sa oplatí zaobstarať aj kvalitnejší matrac. Pri nákupe sa sústreďte na to, z akého materiálu lamely sú. Ideálnou voľbou pre rám roštu je buk, ktorý má vyššiu nosnosť a tvarovú stálosť. Pre lamely je ideálna breza, ktorá kombinuje pevnosť a pružnosť. Na počte lamiel nešetrite – tu platí priama úmera, že čím viac, tým lepšie, pretože rošt preberá od matraca zaťaženie. Matrac sa nesmie prehýbať a musí mať v rošte úplnú oporu.

Lamely by tiež mali pružiť, aby dokázali správne reagovať na zaťaženie, ktoré matrac nevyrovná. Posledným dôležitým parametrom sú puzdrá, v ktorých sú lamely uchytené. Gumové majú tendenciu sa trhať, a preto dlho nevydržia. Vhodnejšou voľbou sú tie z kaučuku alebo plastu.

Segmentový rošt (tiež doštičkový či tanierový)

Segmentové rošty sú tvorené nezávislými segmentmi, ktoré lepšie reagujú na zaťaženie a lepšie roznášajú tlak. Vďaka tomu najlepšie dotvarujú váš matrac. U niektorých môžete dokonca nastaviť tuhosť jednotlivých segmentov, a tak nastaviť v rôznych zónach ideálnu tvrdosť. Sú považované za špičku medzi ortopedickými roštami.

Polohovacie, motorové a výklopné rošty

Spadajú do drahšej kategórie roštov pre svoje špeciálne vlastnosti. Tie uľavia boľavému chrbtu, poskytnú komfort tehotným ženám i seniorom. Sú tou najlepšou voľbou. Zvoľte pružnejší matrac.

Aké sú najvhodnejšie matrace pre alergikov?

Antibakteriálny matrac je základ pre všetkých, ktorí trpia alergiami. Mal by byť odolný proti plesniam a ľahko odvetrávať vlhkosť. Tieto vlastnosti môžu ponúknuť predovšetkým latexové a penové matrace s ďalšími prírodnými materiálmi, ako sú napr. konské vlasy.

Ako vybrať matrac pre bábätko?

Bábätko spí podstatnú časť dňa. Kvalitný matrac podporí jeho vývoj a zdravý rast. Ideálne je zvoliť tvrdší matrac. Nielenže je pre bábätko zdravším variantom, ale znižuje aj riziko syndrómu náhleho úmrtia novorodencov (SIDS). Optimálnou voľbou sú matrace z prírodných vlákien napr. kokosového vlákna, ktoré sú priedušné a zároveň zaisťujú dobrú termoreguláciu. Dajte si pozor, aby matrac presne vypĺňal priestor postieľky, aby sa bábätku nezasekla vo voľnom priestore nôžka alebo ručička.