Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
Jar doma aj vonku | Inšpirujte sa →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako vyzdobiť malý byt na Vianoce

Zdobenie malého bytu na Vianoce nie je jednoduchá záležitosť. Keď máte k dispozícii len málo štvorcových metrov, je nevyhnutné, aby ste priestor využili predovšetkým prakticky.

Inšpirujte sa našimi tipmi a rafinovanou vianočnou výzdobou slovenských blogerov Lucky a Tomáša, na Instagrame známych pod účtom Peknebyvat.

Zdobte kreatívne, ale s mierou

Menej je niekedy viac. V tomto prípade to doslova znamená, že menej dekorácií znamená viac priestoru. Výsledkom bude, že každý jeden kúsok naplno vynikne.

Objemné stromy a nekonečné girlandy nie sú jedinými predmetmi, ktorými môžete vyzdobiť byt. Vianočné svetielka v okne, vetvičky vo váze, adventný veniec na stole a pár vankúšikov s vianočným motívom na pohovke bohato postačia.

Vianočná atmosféra vo všetkých miestnostiach

Máte doma veľa obľúbených ozdôb a nechcete sa vzdať ani jednej z nich? Využite ich aj v iných miestnostiach, ako je obývacia izba. Ozdobte aj predsieň, spálňu alebo kuchyňu. Týmto spôsobom ukážete všetky ozdoby a zároveň vaše priestory nebudú pôsobiť zahltene.

Vyberte vianočným dekoráciám správne miesto

Nezaberajte ďalší priestor, ale využite plochy, ktoré máte k dispozícii. Zamerajte sa na police, skrinky a stolíky, kde môžete dekorácie vystaviť. Stromček môže byť menší a tiež postavený na kúsku nábytku, ktorý má aj inú funkciu. Pokiaľ chcete mať väčší stromček, umiestnite ho do rohu miestnosti.

Vianočné osvetlenie je základ úspechu

Pomocou správneho osvetlenia môžete malý priestor opticky zväčšiť a zároveň aj zútulniť. Rozmiestnite svetelné reťaze do okien, na stenu alebo napríklad na nábytok. Môžete vyskúšať aj svietiace vianočné hviezdy rôznych veľkostí a farieb alebo minimalistické vianočné svietniky do okna.

Závesné dekorácie ušetria miesto

Iste si pamätáte na výzdobu zo základnej školy, keď sme si všetci v triedach zdobili okná rôznymi hviezdičkami či dokonca nálepkami na sklo. Dnes je možností oveľa viac. Do okna si môžete zavesiť ozdoby na stromček, originálne svietiace dekorácie, veniec alebo girlandu a stále budete mať dostatok miesta na chodenie.

Prírodné dekorácie vo svetlých farbách

Svetlé farby priestor opticky zväčšia. Pri zdobení stromčeka teda zvoľte biele alebo krémové vianočné ozdoby v kombinácii so striebornou pre slávnostnejší efekt. Skvele sa ale hodia aj prírodné DIY ozdoby, ako je sušený pomaranč, orechy, slamené ozdoby, popcornové reťaze alebo šišky.

Pre textil voľte skôr jednoduché vzory

Ešte viac domov počas sviatkov zútulníte vankúšikmi, plédmi, závesmi aj slávnostnejšími obliečkami. Do menšieho bytu ale vyberajte skôr tie s jednoduchým minimalistickým vzorom alebo jednofarebné.

Bohaté zdobenie na vankúšoch priestor opticky zmenšuje. Pokiaľ ale aj napriek tomu túžite po typicky vianočných motívoch, zvoľte len jeden či dva vankúšiky a doplňte ich ladiacim jednofarebným textilom.