Tento web používa cookies. Viac informácií o používaní súborov, ich uplatnení a schválení nájdete tu

ok
Menu
5 €RegistráciaPrihlásenie5 €Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako vyzdobiť malý byt na Vianoce

Zdobenie malého bytu na Vianoce nie je jednoduchá záležitosť. Keď máte k dispozícii len málo štvorcových metrov, je nevyhnutné, aby ste priestor využili predovšetkým prakticky.

Inšpirujte sa našimi tipmi a rafinovanou vianočnou výzdobou slovenských blogerov Lucky a Tomáša, na Instagrame známych pod účtom Peknebyvat.

Zdobte minimalisticky

Menej je niekedy viac. V tomto prípade to doslova znamená, že menej dekorácií znamená viac priestoru. Siahnite po menšom množstve doplnkov a dekorácií a nakombinujte ich striedmo. Výsledkom bude, že každý jeden kúsok naplno vynikne.

Objemné stromy a nekonečné girlandy nie sú jedinými predmetmi, ktorými môžete vyzdobiť byt. Vianočné svetielka v okne, vetvičky vo váze, adventný veniec na stole a pár vankúšikov s vianočným motívom na pohovke bohato postačia.

Rovnomerné zdobenie

Máte doma veľa obľúbených ozdôb a nechcete sa vzdať ani jednej z nich? Využite ich aj v iných miestnostiach, ako je obývacia izba. Ozdobte aj predsieň, spálňu alebo kuchyňu. Týmto spôsobom ukážete všetky ozdoby a zároveň vaše priestory nebudú pôsobiť zahltene.

Vyberte správne miesto

Nezaberajte ďalší priestor, ale využite plochy, ktoré máte k dispozícii. Zamerajte sa na police, skrinky a stolíky, kde môžete dekorácie vystaviť. Stromček môže byť menší a tiež postavený na kúsku nábytku, ktorý má aj inú funkciu. Pokiaľ chcete mať väčší stromček, umiestnite ho do rohu miestnosti.

Hrajte sa so svetlom

Pomocou správneho osvetlenia môžete malý priestor opticky zväčšiť a zároveň aj zútulniť. Rozmiestnite vianočné svetlá na steny, do okien alebo napríklad na nábytok. Môžete vyskúšať aj svetelné dekorácie, ktoré zároveň poslúžia ako lampy. Nezabudnite ani na sviečky a svietniky. Sviečky voľte skôr menšie alebo štíhlejšie, svietniky vyberajte minimalistické.

Zaveste vianočné dekorácie

Iste si pamätáte na výzdobu zo základnej školy, keď sme si všetci v triedach zdobili okná rôznymi hviezdičkami či dokonca nálepkami na sklo. Dnes už je možností viac. Do okna si môžete pokojne zavesiť aj vianočné gule či iné ozdoby a stále budete mať kadiaľ chodiť.

Vyberte svetlé alebo prírodné ozdoby

Svetlé farby priestor opticky zväčšia. Pri zdobení stromčeka teda zvoľte biele ozdoby v kombinácii so striebornou alebo inou svetlou farbou. Skvele sa hodia aj prírodné ozdoby, ako je sušený pomaranč, orechy, slamené ozdoby, popcornové reťaze alebo šišky, na ktorých môžete pomocou sprejov vytvoriť zasnežený efekt.

Jednoduché vzory

Ak si chcete vyzdobiť domov bytovým textilom, ako sú napríklad dekoratívne vankúšiky, do menšieho bytu si vyberte skôr tie s jednoduchým minimalistickým vzorom alebo aj bez vzoru.

Bohaté zdobenie na vankúšoch totiž priestor opticky zmenší. Pokiaľ ale aj napriek tomu chcete typický vianočný vankúšik plný vianočných vzorov, zvoľte skôr jeden či dva a doplňte ich o pár jednofarebných vo svetlej farbe. Ideálne sú vankúšiky s károvaným vzorom.