5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Milované značky na Bonami, za ktorými stoja silné ženy

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 8. MARCA

Dnešný deň patrí všetkým ženám a my máme tú česť vám predstaviť niekoľko z nich, ktoré stáli pri zrode obľúbených značiek na Bonami. Zoznámte sa so skvelými dizajnérkami, ktoré si splnili svoje sny. Za niektorými nemusíme veľmi ďaleko, narodili sa totiž v Čechách. Tak schválne, poznali ste všetky nasledujúce značky?

Whoop.de.doo: nežné búranie tabu

Pod hravým názvom Whoop.de.doo, sa skrýva kolekcia ženských erotických pomôcok, ktoré sú mimoriadne elegantné, veľmi starostlivo navrhované a konzultované s gynekológmi. Navyše získali Národnú cenu za študentský dizajn.

Za všetkým hľadaj ženu: Za ich vývojom stojí česká dizajnérka Anna Marešová, ktorá sa vtedy v rámci svojej diplomovej práce odhodlala nabúrať tabu v oblasti erotických pomôcok a vymyslieť také, ktoré budú ženám prospešné a navyše štýlové. Výsledkom je kolekcia nežných, ľahkých a do detailu premyslených pomôcok, ako sú venušine guľôčky, vibrátor a najnovšie aj menštruačný kalíšok.

Venušine guľôčky sú skvelou pomôckou pre posilnenie panvového dna, čo priaznivo ovplyvňuje ženské zdravie i sexuálny zážitok. Tomu my fandíme a veríme, že o Anne a jej práci ešte budeme veľa počuť.

Linda Vrňáková: nábytok, ktorý zlepšuje kvalitu života

Predstavte si krásne hojdacie kreslo, ktoré bude zdobiť váš interiér a navyše vás po ťažkom dni ešte namasíruje. Nie je to sen? Presne taký si splnila dizajnérka Linda Vrňáková, keď v rámci štúdií hľadala originálne čalúnenie, pričom narazila na fyzioterapeutickú metódu loptičkovania.

Obe veci spojila dohromady a výsledkom sú ručne vyrábané závesné a hojdacie kreslá, podložky a vankúše, ktoré vás pri miernom pohojdávaní ukolíšu až do stavu úplného pokoja a pohody.

Za všetkým hľadaj ženu: Linda Vrňáková z LIV Design, o sebe hovorí, že ju fascinuje recyklácia, rada vymýšľa nové veci, ktoré majú praktické využitie a zároveň nám spríjemnia či skvalitnia život. Do svojich produktov sa snaží dostať osobitý vzhľad, jedinečnosť a exkluzivitu. To všetko so zodpovedným prístupom k spoločnosti a planéte, bez vytvárania zbytočného odpadu.

Busy B: usilovná ako včielka

Tiež si večne pripadáte zahltení povinnosťami, stretnutiami a vecami, ktoré nesmiete zabudnúť nakúpiť? Presne preto vznikla značka Busy B, aby vám pomohla s plánovaním a organizáciou každodenných dní aj veľkých udalostí, akými sú svadby. A tie už si žiadajú poriadny plánovač!

Za všetkým hľadaj ženu: Za štýlovými zápisníkmi a organizérmi stojí produktová dizajnérka Kerri Binnie, ktorá začínala s vymýšľaním organizéra na vianočné priania. Tých sa v anglicky hovoriacich krajinách posiela naozaj veľká kopa, a tak sa poriadny organizér hodí. Ďalší rok si ich jedna spoločnosť objednala 10 000, a tak vzniklo Busy B.

Kerri pozorne načúvala svojim priateľom, ktorí šaleli z multitaskingu a mnohých povinností a postupne pomocou rôznych plánovačov sa snažila krotiť ich každodenný chaos. A jej spoločnosť rástla a ocenenia za dizajn prichádzali. Dnes zaobstaráte všetko od štýlových plánovačov, kalendárov až po rôzne rozkošné písacie potreby, puzdrá a visačky.

PS: B ako Binnie, ale aj po anglicky včielka. Body za hravosť.

Unlimited Design for kids: detský svet ručne vyrábaný

Presúvame sa do detských izbičiek k dekoráciám, ktoré sú nielen krásne, ekologické, ale navyše aj naozaj funkčné. Najrôznejšie papierové hračky a dekorácie sú šetrné k prírode a deťom môžu slúžiť ako úložné priestory na menšie hračky. A nie je nič rozkošnejšie ako polička v podobe nákladiaku, v ktorom sú uložené ďalšie autíčka.

Za všetkým hľadaj ženu: Michaela Horáčková (Lančov) založila svoje štúdio Unlimited Design v roku 2008, ale už predtým získavala najrôznejšie ocenenia za dizajn. O pár rokov neskôr sa pripojila aj ďalšia značka Unlimited Design for kids a dekorácie z vlnitej lepenky boli na svete. Veľkou inšpiráciou určite bol Michaele aj malý syn Matyáš.

Dnes zaobstaráte poličky vo všetkých možných motívoch, ale k tomu tiež rôzne tabule na kreslenie, adventné kalendáre a nájde sa aj pár hračiek pre nás dospelých. Napríklad boxy na víno alebo pokladničky.

EMKO: Návrat k remeselnej tradícii

Ak už ste mali možnosť zahliadnuť kreslo alebo dekoráciu z dielne značky Emko, iste nám dáte za pravdu, že to je skrátka niečo! Do posledného detailu premyslený a nadčasový, odolný a starostlivo vyrábaný nábytok z tých najlepších materiálov, ktorý vám vydrží dlhé roky. Sami dizajnéri hovoria, že tvoria pre tých, ktorí chcú dodať svojmu priestoru šťavu.

Za všetkým hľadaj ženu: U základnej myšlienky tejto spoločnosti bola Erika Markovski-Mikulskienė, ktorá začala spolupracovať s dizajnérkou Inesou Malafej. Nad prvým písacím stolom premýšlali už v rámci vysokoškolského projektu. O pár rokov neskôr získal tento stôl prestížnu cenu Red Dot. Pekný rozjazd, nie?

Od tej doby do sortimentu začali pribúdať ďalšie kúsky, ktoré sú žiadané na veľtrhoch v Európe, Ázii i USA. Za tým všetkým stojí pôvodná myšlienka obnovenia starobylej baltskej remeselnej tradície a litovského dizajnu. A to sa podľa nášho názoru podarilo výborne.

Značiek, za ktorými stoja silné ženy máme na Bonami oveľa viac. Všetky sme ich pre vás zhromaždili do jedného výberu.