Až -15 % na kúpeľňu | Ušetrite ešte dnes →
Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

3 tipy, ako vybrať tapetu do detskej izbičky

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Chcete zútulniť izbičku vašich detí, ale nechcete sa upínať k stereotypom? Siahnite po detských tapetách a samolepkách na stenu s rozkošnými motívmi zajačikov, hviezdičiek alebo napríklad vesmíru. Je toľko farieb a motívov, z ktorých môžete vyberať!

Prebuďte v deťoch kreativitu a hravosť a nalepte im na stenu v izbičke takú tapetu, ktorá sa stane súčasťou ich výprav po mori, za drakmi alebo čajovým večierkom ku kráľovnej jednorožcov.

Zohľadnite vek a záujmy dieťaťa

Premýšľate, akú tapetu vybrať do izby pre bábätko? Môžete sa riadiť napríklad tým, že bábätká vnímajú kontrastné farby a jednoduché väčšie tvary. Ak tapetu nalepíte za prebaľovací pult, vaša malá láska bude mať veľa vnemov pre pozorovanie, a pre vás bude prebaľovanie jednoduchšie.

Pokiaľ vaše dieťa chodí do škôlky, je to obdobie, kedy môžete všetkými možnými spôsobmi rozvíjať jeho kreativitu, a to platí aj pre výber detskej tapety. V tomto období sú v kurze zvieratká, vesmír, autíčka a pod.

Puberta je za rohom? Myslite na to, že teraz svoje dieťa možno ešte tapetou s medvedíkmi oslovíte, ale za rok či dva by takáto tapeta mohla v izbe dvanásťročného školáka pôsobiť infantilne. Prizvite ho k výberu alebo siahnite po neutrálnych motívoch (geometrické, rastliny, krajina atď.).

Psychológia farieb

Nejedna štúdia potvrdzuje súvislosť farieb a učenia s pamäťou, emóciami či kognitivitou ako u dospelých, tak u detí. Pokiaľ sú deti obklopené obľúbenými farbami, je pravdepodobnejšie, že budú mať dobrú náladu a učenie im pôjde lepšie.
  • Červená: energia, vzrušenie, chuť sa hrať (príliš veľa červenej môže byť rušivé)
  • Oranžová: šťastie, radosť, priateľstvo, povzbudenie, podpora kreativity
  • Žltá: radosť, smiech, podporuje sústredenie a pamäť (pozor na krikľavožltú, ktorá môže viesť k melanchólii)
  • Zelená: upokojuje, zlepšuje zaspávanie, podporuje sústredenie, navodzuje pocit bezpečia, pomáha s porozumením písanému textu
  • Modrá: upokojuje, radosť, hravosť (pozor na tmavomodrú, ktorá vyvoláva pocit stiesnenosti)
  • Fialová: podporuje zvedavosť, upokojuje, rozvíja predstavivosť a emočnú inteligenciu
  • Ružová: upokojuje, podporuje hravosť a komunikáciu, zlepšuje náladu
  • Hnedá: upokojuje, povzbudzuje k sebavedomiu a spolupatričnosti

Ako je to s čiernou a bielou?

Veľa rodičov sa obáva, že čierna má na deti negatívny vplyv, ale nie je tomu tak vždy. Čierna môže u detí zmierniť stres a vytvoriť pocit rovnováhy. Cez čiernu pastelku môžu uvoľniť negatívne myšlienky a emócie na papier. Zabrániť im v používaní tmavých farieb by ich teda mohlo znepokojovať.

Biela ako neutrálna farba, ktorá pomáha vyvážiť farby v priestore. Biela obvykle nevytvára emócie ani kreativitu, takže nadbytku bielej by ste sa mali vyhnúť v priestoroch, kde chcete, aby sa deti učili a vyjadrovali samy seba.

Typ detskej tapety

Pre tapety do detskej izbičky sú vhodné také tapety, ktoré sú mechanicky odolné, umývateľné a priedušné. To všetko spĺňajú vliesové tapety, teda môžete byť v pokoji, keď si jednu z tapiet vaše dieťatko „vylepší“. Alternatívou k vliesovým tapetám sú jedine vinylové.

Naopak papierové tapety sú menej vhodné, pretože majú nízku mechanickú odolnosť a nie sú umývateľné, ale sú cenovo dostupné. Záleží teda na vás, čomu dáte prednosť.

Detská tapeta, alebo samolepka na stenu?

Detské tapety sú skvelé v tom, že nimi pokryjete väčšie plochy bez toho, aby ste museli celú izbu vymaľovať. Veľkým benefitom je, že tlmia zvuk, izolujú steny od chladu a prekryjete nimi všemožné nedokonalosti na stenách. Pri správnej aplikácii budú skrášľovať izbičku vášho dieťatka veľmi dlho.

Samolepky na stenu začínajú na nižších čiastkach a dajú sa kombinovať (napr. hory + hviezdičky alebo hrad + draci). Aplikácia samolepiek je jednoduchšia, a niektoré je dokonca možné v prípade chyby prelepiť. Navyše na stene nezanechávajú stopy, čo sa hodí, ak plánujete detskú izbu za čas meniť.
Detské samolepky je možné ľubovoľne kombinovať a vytvoriť tak unikátne dielo.

Detské samolepky je možné ľubovoľne kombinovať a vytvoriť tak unikátne dielo.

Detské tapety vám pomôžu vytvoriť útulnú a naozaj osobitú izbičku.

Detské tapety vám pomôžu vytvoriť útulnú a naozaj osobitú izbičku.