Až -15 % na kúpeľňu | Ušetrite ešte dnes →
Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Osvedčené tipy na upratovanie a organizáciu detskej izbičky

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

V detskej izbičke sa neustále niečo deje, hrá alebo tvorí. A tak je množstvo predmetov, ktoré je potrebné „skrotiť“ a uložiť na svoje miesto, často nad únosnú hranicu. Napriek tomu existuje množstvo trikov a praktických vychytávok, vďaka ktorým bude mať organizácia v izbičke svoj poriadok a deti nebudú musieť stráviť svoju mladosť upratovaním.

Inšpirujte sa praktickými aj rozkošnými úložnými košmi i boxmi, ktoré do izbičky dvoch malých dievčatiek vybrala ich mamička, poľská blogerka Dominika, alias skandynawski.domek.

Veľké upratovanie detskej izby

Raz za rok usporiadajte spoločne s deťmi väčšie upratovanie. Pokiaľ chcete vziať upratovanie naozaj "od podlahy", inšpirujte sa postupom, ktorým dáte všetky hračky, oblečenie, knihy a iné pomôcky na hromadu do stredu izby. Spolu s potomkom ich potom roztrieďte na dve kôpky. Tie, ktoré si chce nechať do jednej a tie, ktoré sú rozbité, alebo im chýbajú zásadné časti, do druhej.

Na druhú kôpku rovno dajte aj malé alebo poškodené oblečenie. Niečo možno pôjde rovno do koša, iné veci pošlite ďalej - napríklad na charitu, ak sú v dobrom stave. Nikdy nevyhadzujte hračky bez vedomia dieťaťa.

Triedenie a ukladanie hračiek

• Hračky a predmety najskôr roztrieďte podľa kategórií – stavebnice, figúrky, kresliace a tvoriace potreby, stolové hry, školské potreby.

• Jednotlivé kategórie uložte do menších či väčších boxov na hračky, ktoré označíte popiskami a obrázkami.

• Ideálne je, keď môže úložný box, škatuľu, kôš alebo vrece na hračky dieťatko jednoducho preniesť priamo na miesto hrania, pozbierať rozhádzané hračky a škatuľu uložiť späť na svoje miesto. Boxy by teda nemali byť príliš veľké ani ťažké. Prípadne môžete zvoliť truhlu či debnu na hračky na kolieskach.

Papierové vrecia a látkové koše sú ľahké a dobre prenosné, skvele sa hodia napríklad na plyšové hračky.

Oblečenie neskladajte do komínov, ale do zásuviek a preložte na polovicu. Ak ho ukladáte na police, kúpte si naň škatule, do ktorých ich budete môcť skladať a až potom uložte na policu.

Ako sa vysporiadať s malou detskou izbičkou

• Ak bojujete s malým priestorom, premýšľajte pri zariaďovaní izby vertikálne.

Detské nástenné poličky sú skvelé na uloženie knižiek aj na vystavenie tých najobľúbenejších hračiek. Pokiaľ majú navyše aj zábavnú formu, je to bonus.

Poschodové postele uvoľnia potrebné miesto na stôl alebo na hranie.

Zásuvky pod posteľou sú tiež skvelé na uloženie potrebných vecí (napríklad sezónneho oblečenia).

Ako zariadiť, aby poriadok vydržal

Detské nástenné vešiačiky na zavesenie noseného oblečenia alebo batôžka umiestnite rovno k vstupu do izby. Deti po príchode budú mať kam automaticky odložiť veci, ktoré by inak skončili pohodené na podlahe.

• Udržujte povrchy detských komôd a skríň čisté a prázdne. Izba potom bude pôsobiť oveľa upratanejším a harmonickejším dojmom.

• Ideálny pomocník na bleskové upratovanie pohodených hračiek je dizajnový kôš či škatuľa s vekom. Vďaka veku doň môžete schovať čokoľvek „neestetické“ a ešte sa zabráni prášeniu na hračky.

Dobre ustlaná posteľ k celkovému dojmu tiež veľkým dielom prispieva. Zredukujte množstvo plyšákov či knižiek, ktoré zaberajú miesto priamo na posteli. Dieťa sa tak nielen lepšie vyspí, ale aj posteľ sa bude lepšie postielať.

Náš tip

Pravidelnosť je v prípade veľkého a triediaceho upratovania esenciálna. Potreby detí sa menia bleskovým tempom, preto je dobré spoločne prejsť a pretriediť ich veci minimálne raz do roka. Môžete z toho urobiť aj tradíciu v rámci predvianočného upratovania alebo sa do upratovania pustite vždy týždeň pred narodeninami dieťaťa.