Zľava 15 % s kódom FEBRUAR15 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Vianočné stolovanie ako z magazínu podľa Zdenky Jakešovej

Inga Sujová
Inga Sujová
Bonami Blogger

Stretnutie s priateľmi a rodinou počas vianočného hodovania je jedným z kľúčových vrcholov sviatočného obdobia. Mať príjemný a útulný jedálenský priestor s nádhernou výzdobou stola je preto základom vianočných príprav. Zdenka Jakešová vám na krásnych fotografiách od Ivany Butalovej ukáže, ako vašu veľkolepú slávnostnú hostinu vystaviť na obdiv a vytvoriť tak nezabudnuteľnú atmosféru.

Farby vianočného stolovania

Príjemné odtiene červenej, zelenej a zlatej sú tradičným symbolom Vianoc a v móde budú rok čo rok. Tieto farby majú teplé tóny a jemná prímes metalických prvkov na jedálenskom servise či príbore len zvýrazní slávnostný dojem.


Pri dekorovaní stola zohľadňujte zladenie farieb aj s dominantnými odtieňmi v samotnej miestnosti. Červená, zelená a zlatá sa napríklad dokonale snúbia s prírodnými materiálmi jedálenského stola a stoličiek, ktoré sa nesú v neutrálnych tónoch.

Vyčarujte na vašom jedálenskom stole rozprávkovo chutné sviatky.

Vyčarujte na vašom jedálenskom stole rozprávkovo chutné sviatky.

Jedálenský stôl pripravte tak, aby ste už od neho počas večere nemuseli odbiehať.

Dekor slávnostného prestierania

Okrem farieb zohráva dôležitú úlohu aj štýl vášho slávnostného prestierania. Na stole nesmú chýbať esenciálne predmety ako vianočný obrus či behúň, prestieranie, sviečky a svietniky, obrúsky, držiaky na servítky a, samozrejme, slávnostný servis.

Zdenka pri dekorovaní zvolila jemný vintage dizajn s rustikálnym nádychom. Vidieť tak môžete kombináciu prírodných elementov, textúr a materiálov v podobe jednoduchého ľanového behúňa, obrúskov a prestieriania z vodného hyacintu, ktoré vkusne dopĺňajú vianočné ozdobné prvky.

Pohodový sviatočný okamih môžete vytvoriť v každom kúte svojej domácnosti.

Pohodový sviatočný okamih môžete vytvoriť v každom kúte svojej domácnosti.

Zakomponujte dary prírody

Riad a sviatočný servis umiestnite uprostred vianočného stola a okolie ozdobte rôznymi prírodninami, ktoré môžete nájsť aj počas prechádzky v lese. Vítané sú konáriky, vysušené lístie, ihličie, šišky alebo pre toto obdobie typická cezmína. Stolovanie bude pôsobiť elegantne a zároveň jemne hravo.

Vianočnú atmosféru podčiarknete sviečkami vo svietnikoch a pokiaľ sa radi kreatívne realizujete, vrcholom vášho stolovania môžu byť aj vlastnoručne vyrobené menovky.

Prírodné prvky majú svoje čaro, ktorým oživia priestor.

Prírodné prvky majú svoje čaro, ktorým oživia priestor.

Nezabudnite na darčeky

Ako v našich zemepisných šírkach býva zvykom, po výdatnej večeri prichádza čas rozbaľovania darčekov... Moment, ktorý sme ako malé deti túžobne očakávali celý kalendárny rok.

Ak je darček navyše originálne zabalený, obdarovaného poteší dvojnásobne. Buďte originálni a prekvapte nevšedným či vtipným balením. Použiť môžete rôzne materiály i predmety, od baliaceho papiera cez stužky, kartičky či malé vetvičky.

Potešte svojich milovaných kreatívne zabaleným darčekom.

Potešte svojich milovaných kreatívne zabaleným darčekom.