Jarná zľava 15 % s kódom APRIL15 predĺžená | Len do polnoci →
Až -15 % na kúpeľňu | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

7 dôvodov, prečo si zamilujete ľanové obliečky

Tisíce rokov bol ľan oceňovaný pre svoje výnimočné vlastnosti. Starovekí Egypťania ho nosili, aby sa chránili pred intenzívnou púštnou horúčavou a európski pestovatelia ľanu tkali posteľnú bielizeň, ktorá bola tak cenená, že sa často odovzdávala ako rodinné dedičstvo.

Výroba ľanového plátna si vyžaduje veľa krokov a starostlivé zaobchádzanie. Konečným produktom je odolná a kvalitná prírodná tkanina, ktorá si zaslúži svoje miesto vo vašej spálni. Prečítajte si nižšie dôvody, vďaka ktorým sa aj vy zamilujete do nadčasových ľanových obliečok.

Neobyčajná ležérnosť

Ľanové obliečky majú úžasnú vlastnosť. Na posteli vyzerajú skvele a štýlovo aj vtedy, ak nie je perfektne ustlané. Môže za to prirodzená krčivosť, ktorá k ľanu neodmysliteľne patrí. Dáva tak nenásilne najavo, že ide naozaj o prírodný materiál.

Udržateľnosť

Ľan je najpevnešie prírodné vlákno na svete. Je až o 30 % odolnejší ako bavlna. Pri správnej údržbe a starostlivosti môžete očakávať, že vám bude zdobiť spálňu celé desaťročia.

Antibakteriálne vlastnosti

Obliečky z ľanu sú skvelým pomocníkom v boji proti baktériám, a preto ho ocenia predovšetkým alergici a astmatici. Ľan je totiž odolný proti plesniam, peľu, prachu a hmyzu. Vďaka týmto vlastnostiam má pozitívny vplyv nielen na pokožku, ale nie je potrebné prať ho tak často ako bavlnené obliečky.

V zime zahreje, v lete ochladí

Ľanové obliečky sú ideálnou voľbou po celý rok. Ľahučká deka príjemne chladí a je skvelou voľbou pre každého, kto počas horúcich letných večerov nedokáže zaspať inak ako čiastočne odkrytý. Ľan zároveň funguje aj ako prírodný izolátor, ktorý vás v zime udrží v teple a pohodlí.

Vysoká savosť

Posteľný textil z ľanu môže absorbovať až 20 % vlhkosti, kým začne byť mokrý. Táto schopnosť odvádzať vlhkosť od tela udrží pri spánku pokožku sviežu a chladnú. Navyše pohlcuje pachy. Vydrží tak voňavý oveľa dlhšie ako iné materiály.

Čím starší, tým mäkší

Ľan je malou hračkou prírody, preto sa nenechajte zmiasť prvotnou tvrdosťou materiálu. S každým vypraním sú obliečky mäkšie, jemnejšie a poddajnejšie. Na rozdiel od ostatných materiálov je z roka na rok krajší.

Jednoduchá údržba

Nemusíte sa báť ani zložitej údržby, vždy sa riaďte pokynmi jednotlivých značiek. Všeobecne platí, že sa ľanové obliečky perú naruby a používa sa šetrný program aj prací prostriedok (najlepšie na báze mydla). Prvýkrát sa odporúča prať v studenšej vode, pri ďalšom praní na obvyklých 40 – 60 °C. Obliečky môžete sušiť v sušičke i žehliť. Žehlenie urýchlite naparovaním alebo kropením.