5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako vybrať boxspringovú posteľ

Boxspringové postele sú čím ďalej populárnejšie. Poskytujú mimoriadny komfort pri spánku porovnateľný s pohodlím päťhviezdičkových hotelov. Pokiaľ o boxspringovej posteli už dlho snívate, ale neviete si dať rady s jej výberom, prečítajte si nášho sprievodcu, ktorý uľahčí vaše rozhodovanie.

Čo je boxspringová posteľ

Boxspring postele sú pohodlné, praktické a luxusné na pohľad. Ich názov pochádza z anglických slov „box” (škatuľa) a „spring” (pružina). Veľmi obľúbené sú v severnej Amerike a škandinávskych krajinách, preto sa im tiež hovorí americké postele alebo kontinentálne postele.

Tieto postele majú ako základ obdĺžnikový box vybavený pružinami. Ich súčasťou spravidla býva aj matrac, nízky vrchný matrac „topper”, čalúnené čelo, a úložný priestor.

Výhody a nevýhody v skratke


Výhody
  • Postele boxspring sú vhodné pre osoby s bolesťami chrbta a vysokými nárokmi na pohodlie.
  • Vysoká ložná plocha umožňuje ľahké líhanie do postele.
  • Matrace pri boxspringových posteliach majú dlhšiu životnosť, než pri tých klasických.
  • Vďaka absencii lamelového roštu tieto postele nevŕzgajú.
  • Vyrábajú sa v mnohých dizajnoch a farbách, takže si každý vyberie svoju vysnívanú posteľ.
  • Všetky modely sú vybavené vysokým čelom, môžete sa tak v posteli pohodlne posadiť.
Nevýhody
  • U postelí boxspring si vo väčšine prípadov nie je možné nastaviť polohu chrbta. To je možné iba pri posteliach s nataviteľnými lamelovými roštami alebo pri drahších modeloch boxspringových postelí na diaľkový ovládač.
  • Boxspringové postele sú mohutné a zaberajú v spálni pomerne dosť miesta.
  • Menšia cirkulácia vzduchu v porovnaní s klasickými posteľami.
  • Obstarávacia cena boxspringovej postele je vyššia, než tej klasickej.

Konštrukcia v detaile

Zatiaľ čo je klasická posteľ vybavená lamelovým roštom a matracom, postele boxspring sa skladajú z pružinového boxu, dopĺňa ho matrac s pružinovým jadrom a nízky vrchný matrac alebo topper. Vďaka pružinovej základni a matracu tak vzniká dvojité pruženie, ktoré lepšie reaguje na pohyb tela a bodové zaťaženie.

1. Box: pružinová základňa

V základe boxspringových postelí by ste len márne hľadali rošt. Skladajú sa väčšinou z dreveného rámu s rovnomerne rozdelenými bonellovými pružinami, vďaka ktorým sa vytvára stabilná podpora matraca. Reagujú tak na zaťaženie bodovo, teda presnejšie. Okrem toho pružinové jadro prispieva aj k potrebnej cirkulácii vzduchu.

2. Pružinový matrac

Na pružinovej základni je uložený matrac. Najčastejšie ide o taštičkový pružinový matrac, pri ktorom sú jednotlivé pružiny oddelené od seba a zašité do „taštičiek“, ktoré individuálne reagujú na tlak tela a optimálne rozkladajú jeho hmotnosť. Skvele sa hodí pre ľudí trpiacich bolesťami chrbta.

Viac o matracoch nájdete v našom sprievodcovi Ako vybrať matrac.

3. Vrchný matrac

Poslednou vrstvou boxspringových postelí je vrchný matrac alebo topper. Je to len niekoľko centimetrov vysoká podložka, ktorá pokrýva celú plochu postele. Nemusíte sa tak obťažovať s nepríjemnou medzerou medzi matracmi. Topper slúži tiež ako ochrana matraca pred nečistotami a potom, na predĺženie životnosti hlavného matraca a dokáže matrac zmäkčiť, alebo naopak spevniť.

Najčastejšie sa vyrába zo studenej peny alebo pamäťovej peny, ktorá sa dokonale prispôsobí tvaru tela. Môžete sa však stretnúť aj s latexovými alebo gélovými toppermi.

Topper býva súčasťou boxspringovej postele alebo si ho môžete dokúpiť zvlášť. Pokiaľ už topper súčasťou boxspringovej postele je, ide o škandinávsky typ. Keď súčasťou nie je, ide o americký typ.

Výška boxspringových postelí

Boxspringové postele sú vyššie ako tie klasické. Namiesto bežnej výšky rámu 40 cm môže byť výška postele boxspring až 70 cm. Vstávanie a líhanie do postele je teda oveľa jednoduchšie. Zvýšená plocha lôžka navyše šetrí chrbát, preto ju ocenia hlavne starší ľudia alebo tí, čo trpia bolesťami chrbta a kĺbov.

Ako zistiť ideálnu výšku postele boxspring?

Posaďte sa na hranu postele tak, aby stehná a lýtka tvorili pravý uhol alebo aj uhol o niečo väčší. Chodidlá sa pritom musia dotýkať podlahy. Pre osoby menšieho vzrastu je optimálna výška rámu medzi 60 až 65 cm.

Starostlivosť o boxspringovú posteľ

Pokiaľ ste sa rozhodli do boxspringového lôžka investovať, z jeho služby vyťažíte maximum, len ak sa oň budete správne starať. Ak ste zvolili rám pošitý látkou, bude treba ho niekoľkokrát do roka vysať a aspoň raz ročne vyčistiť. Každý mesiac tiež matrac aj topper otáčajte.

Viac inšpirácie