Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Bohémsky štýl bývania moderátorky Nikol Moravcovej

Viac je jednoducho viac. To platí nielen o temperamentej mladej rodine, ale aj ich domove. V ňom sa totiž celkom, samozrejme, odráža energickosť, uvoľnenosť aj vášeň pre cestovanie.

Nahliadnite tento raz do atypického podkrovného bytu českej moderátorky a influencerky Nikol Moravcovej a inšpirujte sa tipmi, ako na bohémsky štýl bývania.

Lokalita
Praha

Dispozícia bytu
2+kk

Veľkosť bytu s terasou
65 m²

Koľko rokov tu bývate a ako dlho vám trvalo byt zariadiť?

V časti Letná bývame už skoro siedmy rok a za tú dobu prešiel byt niekoľkými premenami. Tou najvýraznejšou bolo vytvorenie detskej izbičky z našej spálne, ktorú sme kvôli tomu preniesli do obývačky spojenej s kuchyňou.

Čím si vás toto miesto získalo?

Pretože nevarím, tak gastronómiou a bistrami. Letnú ale asi netreba nejako podrobne vysvetľovať – jej strategické umiestnenie medzi dvoma veľkými parkami je splnený sen každého rodiča i majiteľa psa. Mojím najobľúbenejším miestom je preto aj park Stromovka. Samotný byt si nás získal hlavne vďaka svojmu podkrovnému charakteru, dostatkom svetla a veľkej terase s krásnym výhľadom.

Súčasťou obývacej izby na poschodí je kuchyňa s jedálňou aj spálňa.

Ako by ste popísali svoje bývanie?

Je to taký B.O.H.O. domov. Útulný, osobitý, plný dreva a prírodných materiálov. Často od návštev počúvame, že byt dosť odráža náš charakter. Najmä teda ten môj, pretože sa riadim heslom „more is more”. (smiech) Už sa tu ale pomaly nedá pohnúť. Aj steny sú plné fotiek a obrázkov.

Manžel hrá, malá spieva a ja do toho tancujem. To je náš domov.

Čo sa vám vybaví, keď sa povie domov?

Piano a gauč. Manžel hrá, malá spieva a ja do toho tancujem. To je náš domov. Niekedy k tomu pridáme aj domáce kino a premietanie filmov na plátne.

Pohovka je stredobodom interiéru loftového typu.

Masívne drevo a tlmené farby vytvárajú základ pre kombinovanie s výraznejšími doplnkami.

Čím ste sa pri výbere jednotlivých kúskov riadili?

Čím som staršia, tým viac ma to ťahá k prírode. Postupne sme sa preto zbavili väčšiny plastových a sklenených kusov nábytku a všetko ladíme do teplých odtieňov hnedej a béžovej. Pribudlo tiež viac kvetov. Len teda neručím za to, že prežijú moju starostlivosť. (smiech)

Ste typ, ktorý v byte potrebuje predmety, ku ktorým má sentimentálny vzťah?

Veľmi mi na tom záleží. Často si vozíme veci z ciest alebo ich dostaneme darom. Na druhú stranu mám rada aj nové kúsky, ktorými môžem písať príbeh od začiatku. Napríklad antikvariáty alebo blšie trhy využívam najmä na porcelán či praktické veci do kuchyne. Ale sošku, lampu, sedačku, koberec alebo almaru z druhej ruky by som asi nechcela.

Akú najmilšiu spomienku máte s domovom spojenú?

Určite oznámenie tehotenstva. Vložila som pozitívny test do hrnčeka s nápisom Najlepšia streda v živote. Potom tiež zážitky z natáčania mojej Sunday Night Live Show, kde som každú nedeľu mala ako hosťa nejakú známu osobnosť a kecali sme hodinu na gauči so živým prenosom na Instagram.

K útulnému a osobitému interiéru prispievajú suveníry z ciest, surferské dekorácie aj hudobné nástroje.

Ako na obývačku v bohémskom štýle

  • Najprv si stanovte farebnú paletu, ktorej sa budete pri výbere nábytku a doplnkov držať. Vhodné sú teplé tlmené odtiene ako terakotová, piesková a hnedá.
  • Z materiálov uprednostnite drevo, prútie, jutu, ratan či kožu. Pozlátenými či medenými doplnkami vnesiete do interiéru punc orientálneho luxusu.
  • Inšpirujte sa interiérmi východného sveta a do obývačky zaraďte najrôznejšie sedacie pufy či prútené kreslá.
  • Nebojte sa vrstviť koberce. Pokojne si ich v obývačke doprajte hneď niekoľko. Ideálne sú orientálne alebo jutové. Nešetrite ani vankúšmi s pestrými výšivkami a etno motívmi.
  • Pri dekoráciách nelipnite na ich dokonalosti, naopak. Všetko, čo pôsobí remeselne, má zelenú. Keramické vázy či sošky nepravidelných tvarov, alebo zrkadlá v drevenom ráme podčiarknu bohémsku atmosféru.
  • Nebojte sa pridať suveníry z ciest, hudobné nástroje alebo vinylové platne.

Pri vytváraní spacieho kúta využila Nikol službu Bonami návrh interiéru.

Panelové steny pomohli opticky ohraničiť spálňovú časť.

Aké farby, textúry a materiály najradšej používate a prečo?

Všetko v odtieňoch béžovej. Preto aj toľko dreva a prírodných materiálov. V bežnom živote takmer vôbec nenosím čiernu farbu, ale v interiéri sa mi naopak páči. Dodáva industriálny nádych, čo je k boho štýlu krásne kontrastné.

Ako sa s rozrastajúcou rodinou menilo vaše bývanie?

Dlhú dobu bola malá s nami v spálni. Do troch rokov mala postieľku hneď vedľa našej veľkej postele. Až pred nedávnom sme sa ale rozhodli, že namiesto neúspešného hľadania väčšieho bytu sa trochu uskromníme a zaobstaráme futón do obývačky, kde si vytvoríme spálňu, aká býva v loftoch.

Využili ste aj Bonami dizajnéra. Ako vám pomohol a čím vás návrh zaujal?

S dizajnérkou Veronikou sme si padli do nôty. Má podobný vkus, čím bola tvorba návrhu jednoduchšia. Potvrdili sme si spoločné nápady a k výsledku sa dopracovali spoločne. Je skvelé dostať spätnú väzbu od profíkov a mať tak istotu, že toto bolo najlepšie možné riešenie.

Kombinácia farieb a materiálov v interiéri Nikolinho bytu.

Kombinácia farieb a materiálov v interiéri Nikolinho bytu.

Čo bolo najväčšou výzvou?

Priestor. Náš byt je pre troch ľudí a psa pomerne malý. Preto bolo potrebné premýšľať nielen esteticky, ale aj prakticky. Premiestnením postele do obývačky sme museli urobiť pár kompromisov, treba sa vzdať jedného z dvoch vchodov na terasu.

Ak by ste mali neobmedzený rozpočet, čo by ste si do bytu zaobstarali?

Hojdaciu sieť a obrovskú šatňu.

A naopak, ak by ste mali na zariadení obývacej izby len 800 €, do čoho by ste investovali? Na čom by ste naopak ušetrili?

Investovala by som rozhodne do sedačky. Keď som bývala sama, pohovku som nemala. O to viac jej prikladám dôležitosť. Už viem, že je rozhodne tým najpoužívanejším kusom nábytku takmer v každej domácnosti a že sa oplatí do dobrého sedenia investovať.

Jedálenský stôl je pre Nikol symbolom súdržnosti a voľného času s rodinou.

Prírodné materiály hrajú hlavnú úlohu aj pri výbere doplnkov.

Máte nejakú srdcovku?

Náš stôl. Každý deň sa pri ňom schádzame a spoločne raňajkujeme a večeriame. A tiež Violkinu postieľku v tvare domčeka. Je to také jej kráľovstvo.

Hľadanie vhodného miesta pre každú novú sviečku, vankúšik alebo kvetinu ma určite baví viac ako utieranie prachu.

Aká je vaša najobľúbenejšia domáca aktivita?

Asi to nikoho neprekvapí – ladenie interiéru. Hľadanie vhodného miesta pre každú novú sviečku, vankúšik alebo kvetinu ma určite baví viac ako utieranie prachu. Ale napríklad z domácich prác ma baví vysávanie. Ako fakt. Je to pre mňa relaxačná činnosť. Ale k žehleniu ma nikto nedonúti. (smiech)

Atypický podkrovný priestor si vyžiadal aj špeciálne upravenú kuchyňu.

Čo by ste poradili tým, ktorí riešia podobný typ bývania?

Že do troch rokov dieťaťa sa to pokojne v 2+kk prežiť dá. Ide, samozrejme, o istú formu kompromisov, ale popravde – Violka sa aj tak najviac hrá v obývačke, kde sme všetci spolu. Uvidíme, ako dlho bude toto riešenie udržateľné, ale zatiaľ to všetkým vyhovuje.

Čo vám doma robí najväčšiu radosť?

Keď je upratané. (smiech)

Ako to vyzerá, keď sa chystáte na príchod návštevy?

Radšej nič nevarím, to by mohlo dopadnúť tragicky. (smiech) Ale také to caprese, guacamole, hummus a ďalšie „zobanie“ v podobe orieškov, to mi ide. Čo mi ide ešte lepšie, to sú drinky. (smiech) U nás v chladničke je pre návštevy vždy vychladená fľaša prosecca alebo vína.

Domčeková postieľka pôsobí rozkošne a ponúka aj množstvo úložného priestoru.

Violkinu izbičku ladila Nikol do bielej a tlmenej ružovej.

Existuje niečo, čo s vami putuje pri každom sťahovaní?

Lampa z Bali. Je stará snáď už 15 rokov. Podľa toho tiež vyzerá, a preto je už na terase. Ale pamätám si dodnes, ako veľmi som po nej túžila a viezla si ju na motorke. Problém potom nastal, keď sa nezmestila do kufra. Ale cestu domov prežila a je so mnou už v piatom byte.

Keď sme hľadali nový byt, zistila som, že nepotrebujem ani tak vaňu alebo šatňu, ale hlavne terasu.

Čo vo vašom domove za žiadnu cenu nesmie chýbať?

Terasa. Keď sme hľadali nový byt, zistila som, že nepotrebujem ani tak vaňu alebo šatňu, ale hlavne terasu. Zbožňujem výhľady do diaľky. Zároveň mi vysoké poschodia zaručujú súkromie.

Vonkajšie vankúše a koberec vytvorili z obyčajných paliet pohodlné miesto na oddych.

Ako na terasu v bohémskom štýle

  • Základom pre odpočinkovú zónu je posedenie. Na malom balkóne si vystačíte s jednoduchými skladacími stoličkami a stolíkom alebo paletou s vankúšmi, pri väčšej terase či záhrade si môžete dovoliť aj ratanovú záhradnú pohovku a kresielka.
  • Nebojte sa pridať vonkajší koberec. Nielenže kút výrazne zútulníte, ale pribudne aj ďalšie miesto na sedenie.
  • Vankúšov nie je nikdy dosť. Preto nimi nešetrite ani na terase. Len vyberte vankúše vhodné do exteriéru, ktoré sú odolné poveternostným vplyvom.
  • Posedenie doplňte o deky s geometrickými vzormi. Počas chladných večerov plédy oceníte.
  • Lampáše a vonkajšie reťaze nesmú chýbať. Vďaka nim budú mať letné noci jedinečnú atmosféru.
  • Pridajte rastliny v terakotových či keramických kvetináčoch. Čím viac, tým lepšie. Vytvorte s nimi súkromnú džungľu, v ktorej sa počas horúcich dní osviežite.

Patina bohémskemu štýlu pristane a pridáva autenticitu.

Rastliny pomáhajú vytvárať príjemnú klímu aj počas tropických dní.

Kam chodíte po inšpiráciu vy?

Na Instagram. V poslednom čase na ňom nachádzam samé boho interiéry a zaujímavú architektúru.

Čo nesmie chýbať, keď relaxujete?

Hudba, ambientné osvetlenie a teplá deka.

Tipy od Nikol, ako na bohémsky štýl bývania

  • Kombinujte staré s novým. Využite suveníry z ciest aj kúsky z bazáru.
  • Hrajte sa s farbami. Využite najmä zemité odtiene, ktoré doplníte výraznejším prvkom.
  • Nebojte sa pri vytváraní domova obrátiť na dizajnérov. Pomôžu vám vyťažiť z interiéru maximum.