Zľava 15 % s kódom JAR15 | Ušetrite ešte dnes →
Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Minimalistický dom, kde nie je núdza o úložné priestory

Vzdušné, elegantné a minimalistické – to všetko platí o bývaní Kráľovnej poriadku Lucii Kocman, ktorej profesionálnou náplňou je robiť domovy krajšími a usporiadanejšími.

Nahliadnite do jej domova, v ktorom sa snúbi funkčnosť s vysokými estetickými nárokmi, a inšpirujte sa tipmi, ako na dokonalú organizáciu a riešenie úložných priestorov (nielen) v rodinnom dome.

Lokalita
Praha

Dispozícia bytu
5+kk

Veľkosť domu
180 m²

Ako by ste opísali svoj domov?

Nadčasový. Máme radi čistý, svetlý a vzdušný interiér, ktorý poskytuje veľké množstvom úložných priestorov. Potrebujeme, aby každá vec mala svoje miesto. Pretože sme ale kupovali dom už postavený, sú niektoré časti kompromisom. Snažili sme sa to preto riešiť tak, aby bol funkčný a zároveň estetický.

Usilovali sme sa o jednoliatosť priestoru, preto sa celým domom prelínajú tri prvky – dubové drevo, biela výmaľba a prírodné materiály.
Koľko rokov tu bývate a ako dlho trvalo dom zariadiť?

Viac ako rok. Rok pritom trvala aj rekonštrukcia a ako to tak býva, nezaobišla sa bez problémov. Usilovali sme sa o jednoliatosť priestoru, preto sa celým domom prelínajú tri prvky – dubové drevo, biela výmaľba a prírodné materiály. Stavebné práce nás ale trochu potrápili, teda sme so zariaďovaním zhruba v polovici.

Štýl Luciinho domu je minimalistický.

Rodina má rada pokoj rovných línií s kruhovými detailmi.

Máte nejaký trik, ako s dvoma deťmi udržať poriadok aj v obývačke?

Predtým bola obývačka vlastne detskou herňou. Desať rokov sme ani nemali konferenčný stolík, takže priestor pred pohovkou bol vyložene miestom na hranie. (smiech) Ale po presťahovaní sa do dvojpodlažného domu deti nejako prirodzene začali využívať výlučne svoje izby. Takže v obývačke hráme už len šach a spoločenské hry.

Umiestnenie dvoch sedačiek oproti sebe pre nás bolo zásadné, nabáda totiž na komunikáciu.
Oproti bežnému štandardu ste ale pozornosť neupreli na obrazovku,...

Umiestnenie dvoch sedačiek oproti sebe pre nás bolo zásadné, nabáda totiž na komunikáciu. Čo je opak oproti umiestneniu pohovky naproti televízoru, ktoré zvádza skôr k pasivite.

Pri zariaďovaní bol kladený dôraz na materiály, farby a kvalitu.

Neutrálne farby a jednoduché tvary sú perfektným základom pre výraznejšie dekorácie aj doplnky.

Bonami tipy, ako na poriadok a riešenie úložných priestorov v obývačke

  • Zakomponujte do interiéru vyvážený pomer otvorených a uzavretých skriniek.
  • Svetlejší nábytok nielenže priestor prejasní a opticky zväčší, ale je na ňom aj menej zreteľný prach, čo znamená nie tak časté pobehovanie s prachovkou. Vhodné sú aj presklené vitríny.
  • Dbajte na jednoliatosť priestoru. Držte sa preto jedného dreveného dekoru, ktorý doladíte doplnkovými farbami na textíliách či dekoráciách.
  • Premýšľajte nad obývacím priestorom v súvislostiach. Vedľa kresla či pohovky umiestnite stolík, kam si hostia odložia hrnček či pohár.
  • Vyvarujte sa vizuálneho smogu, ako je prebytok dekorácií či presýtenie priestoru nábytkom a nesúrodých prvkov.
  • Stavte na nenápadné „skrýše” – úložné priestory v útrobách pohovky, taburetky či pod konferenčným stolíkom.
  • Aby obývačka pôsobila vzdušne, ponechajte vždy okolo nábytku, obrazov a dekorácií dostatok priestoru.

V dome Lucia skombinovala staré a nové kúsky do harmonického celku.

Prírodné materiály hrajú hlavnú úlohu aj v jedálni.

Čo bolo pri zariaďovaní najväčšou výzvou?

S manželom si ladíme už piate spoločné bývanie. Keď sme všetko dokončili, tak sme sa paradoxne presúvali. Dúfam, že tu už zostaneme nadobro, sme kompletní. Najväčšou výzvou preto pre nás bolo v už predurčenom priestore nastaviť domácu logistiku tak, aby fungovala.

Zatiaľ čo u klientov mám väčšinou vždy jasnú predstavu, vo vlastnom domove bojujem s prevádzkovou slepotou.
Nakupujete premyslene, alebo sa spoliehate skôr na intuíciu?

Zatiaľ čo u klientov mám väčšinou vždy jasnú predstavu, vo vlastnom domove bojujem s prevádzkovou slepotou. Základ celého domu sme formovali s architektom, ale zvyšok sa stále utvára za pochodu s meniacimi sa potrebami aj vkusom. Aj preto občas oprášim staršie kúsky po babičkách a prababičkách.

Masívne drevo a riad v pastelových odtieňoch dodávajú jedálni útulnosť.

V interiéri nechýbajú ani sofistikované dekorácie.

Máte nejakú srdcovku?

Čo sa týka nábytku a doplnkov, môj zoznam je nekonečný. Už 20 rokov som zamilovaná do kresla Barcelona od Mies van den Rohe. Zároveň by som chcela doplniť svoj porcelánový arzenál o nejaké prvorepublikové kúsky. A tiež musím zrepasovať pavúka od Halabaly, ktorý smutne pozerá v sklade.

Najradšej mám výklenok pri krbe. Tam sa občas schovám s kávou alebo čajom, pustím starú gramofónovú dosku,...
Kde v dome najradšej trávite čas a prečo?

Najradšej alebo najčastejšie? Mám pocit, že najčastejšie ma uvidíte v mojom riadiacom stredisku – práčovni. Najradšej mám posteľ v spálni a výklenok pri krbe. Tam sa občas schovám s kávou alebo čajom, pustím starú gramofónovú dosku alebo len tak som.

Ostrovček rozširuje pracovnú plochu a zároveň elegantne rozdeľuje časť kuchynskú od jedálenskej.

Ostrovček rozširuje pracovnú plochu a zároveň elegantne rozdeľuje časť kuchynskú od jedálenskej.

Ak by ste mali neobmedzený rozpočet, čo by ste si do domu zaobstarali?

Väčšie okná, aby sme tu mali viac svetla. A množstvo nádherných kníh a gramofónových dosiek. A následne niektoré vysnívané kúsky z môjho zoznamu. Nie všetky by ale boli pre tento domov to pravé a navyše – netreba sa úplne zaskladniť.

Prestieranie, deky, vankúše či koberec urobia obrovskú parádu aj v interiéri, ktorý napríklad nie je dokonalý.
A naopak, ak by ste mali na zariadenie obývacej izby napríklad iba 900 €, do čoho by ste ich investovali? Na čom by ste naopak ušetrili?

Do doplnkov, ktoré sa farebne prepoja s ostatnými prvkami v miestnosti. Prestieranie, deky, vankúše či koberec urobia obrovskú parádu aj v interiéri, ktorý napríklad nie je dokonalý. Rovnako vôňa domova je veľmi dôležitá. Niekedy sa dá ušetriť na základných kúskoch a zaobstarať ich z druhej ruky.

Kompaktnú dosku tvorí recyklovaný a plne recyklovateľný materiál z papiera a živice, ktorý je odolný voči poškriabaniu.

Prekrytím „hluchého“ kúta roletou vznikol úložný priestor na úschovu koreničiek.

Čo za dobu používania kuchyne považujete za veľmi pragmatické riešenie?

Podlepený drez, ktorý uľahčuje upratovanie. A tiež vhodné riešenie kuchyne do L, ktoré býva problematické práve kvôli mŕtvemu kútu. My sme ho prepažili malou roletou, čím vzniklo miesto na umiestnenie koreničiek a výhľadovo robotov.

Potrebovali sme súčasný priestor využiť naplno. K tomu prispeli zásuvky s vnútornými organizérmi aj skrinky až po strop.
Aké sú vaše tipy na udržanie poriadku v kuchyni?

Je dôležité sa zamerať na to, ako domácnosť funguje a čo je pre ňu dôležité. My sme napríklad veľkí milovníci kávy, ale vedeli sme, že kávovary chceme schovať do skriniek. Preto sme na to mysleli už počas elektroinštalácie. Navyše vzhľadom na to, že sme sa sťahovali z oveľa väčšej kuchyne, potrebovali sme súčasný priestor využiť naplno. K tomu prispeli zásuvky s vnútornými organizérmi aj skrinky až po strop, vertikálne ukladanie a rôzne organizéry.

Vďaka bielej linke a svetlému drevu pôsobí kuchyňa vzdušným dojmom.

Vďaka bielej linke a svetlému drevu pôsobí kuchyňa vzdušným dojmom.

Stojany na pokrievky a panvice pomáhajú udržať poriadok vo vnútri zásuviek.

Stojany na pokrievky a panvice pomáhajú udržať poriadok vo vnútri zásuviek.

Bonami tipy, ako na organizáciu a riešenie úložných priestorov v kuchyni

  • Rozdeľte kuchyňu na funkčné zóny. Napríklad poháre, hrnčeky a varnú kanvicu umiestnite čo najbližšie k vode. Veci na pečenie zase umiestnite čo najbližšie k rúre. Pohyb v kuchyni bude jednoduchší.
  • Vyberte si skrinky až k stropu. Získate ďalší úložný priestor a vyhnete sa tomu, že sa nevyužité miesto stane odkladiskom vizuálneho smogu.
  • Do najvyšších miest uložte veci, ktoré používate najmenej, napríklad karafy, sviatočný servis či zásoby trvanlivých potravín.
  • Spodnú časť kuchynskej linky so zásuvkami. Pojmú množstvo vecí a vďaka vnútorným organizérom môžete všetko perfektne usporiadať.
  • Pokiaľ chcete, aby sa deti mohli obslúžiť samy, uložte ich riad tak, aby k nemu mali ľahký prístup – napríklad do zásuviek spodných skriniek.
  • Doštičky neskladajte na seba, ale ukladajte ich na výšku. Medzi drevenými doskami sa snažte udržiavať aj medzeru, ktorá umožní ich preschnutie .
  • Používajte kuchynské organizéry. V zle prístupných poličkách využite otočné tácky či stupňovité úložné boxy. Vďaka tomu využijete hĺbku skriniek na maximum.
  • Voľte kompaktnú súpravu riadu. Lepšie sa skladá nielen do políc, ale aj do umývačky.
  • Nebojte sa plastu. V niektorých prípadoch je jeho použitie hygienickejšie, čo platí najmä pri doštičkách. Dbajte na to, aby plastové pomôcky boli vhodné do umývačky alebo mikrovlny a mali certifikát BPA free.
  • Drevené pomôcky nikdy nedávajte do umývačky. Dajte si záležať, aby ste ich vždy dokonale vysušili a povrchovo ošetrili, napríklad olivovým olejom.
  • Majte odlišné dosky na prípravu mäsa a zeleniny. Na prípravu mäsa využívajte ideálne plastové.

V detskej izbe prevažujú tlmené farby a jednotný drevený dekor.

V detskej izbe prevažujú tlmené farby a jednotný drevený dekor.

Poličky ponúkajú priestor na vystavenie obľúbených hračiek.

Poličky ponúkajú priestor na vystavenie obľúbených hračiek.

Čím sa pri zariaďovaní bytu nechávate inšpirovať?

Inšpiráciou je mi rad značiek, architektov či umelcov, ktoré sledujem. So sociálnymi sieťami a tlakom na zdieľanie je prístup k inšpirácii veľmi jednoduchý. Takže si priebežne ukladám obrázky a premýšľam, či by sa obdobné riešenie dalo využiť aj u nás doma. Väčšinou ale vymyslím iné, spravidla ešte horšie realizovateľné. A preto všetko tak dlho trvá. (smiech) Niektorý nábytok navrhujem aj sama.

Je dôležité cítiť sa doma dobre. A k tomu prispievajú aj predmety, ktorými sa obklopujeme.
Čo sa vám vybaví, keď sa povie domov?

Rodina a bezpečie. Domov je pre mňa najdôležitejším miestom. Posledné roky ukázali všetkým, aké je dôležité cítiť sa doma dobre. A tomu prispievajú aj predmety, ktorými sa obklopujeme. Nie je preto prekvapujúce, že mnoho domácností sa v posledných rokoch zameralo na najrôznejšie úpravy interiéru. Životný štýl sa covidom zmenil a my na to reagujeme. Čo je dobre.

Ani v detskej izbe nechýbajú rôzne druhy osvetlenia – od bodového po dekoratívne.

Umiestnenie stola pred oknom zaručuje dostatok denného svetla.

Bonami tipy, ako na riešenie úložných priestorov v detskej izbe

  • Navrhujte detskú izbu už s tým, aby každá vec mala svoj úložný priestor.
  • Raz za čas spoločne s deťmi urobte revíziu izbičiek. Preberte spoločne, ktoré hračky už nepoužívajú a mohli by urobiť radosť deťom, ktoré ich napríklad toľko nemajú. Zároveň si tak v izbičke urobia priestor pre nové hračky, ktoré im môže priniesť Ježiško.
  • Úložné boxy na hračky využívajte múdro. S uschovanými hračkami sa deti zrejme nebudú hrať tak často. Preto zvoľte kombináciu úložných boxov a otvorených detských knižníc a regálov. Vystavené hračky raz za čas obmieňajte.
  • Poriadku napomôže aj triedenie hračiek do sekcií podľa farieb. Okrem ľahšieho hľadania tým aj eliminujete „farebnú explóziu” v policiach.
  • Využite detské skrine až k stropu. Do najvyšších políc uložte batožinu či sezónne oblečenie. Ostatné oblečenie a veci dennej potreby uložte tak, aby boli deťom poruke a rozvíjali ste v nich samostatnosť.
  • Ďalší úložný priestor získate pomocou zásuviek pod posteľ či závesných látkových organizérov.

Oblé tvary a kresba na obkladoch dodávajú kúpeľni punc luxusu.

Je niečo, čo vám významne uľahčilo fungovanie v dome?

Vymodlila som si presun práčovne z miniatúrneho priestoru pod schodami do detskej kúpeľne tak, aby som distribúciu bielizne vyriešila na jednom poschodí a nemusela behať hore a dole s košmi bielizne. Je to také moje riadiace stredisko, kde mám možnosť bielizeň poskladať a roznosiť do skríň. Vďaka tomu sa na prízemí nehromadí ani prach, ani neporiadok.

Vymodlila som si presun práčovne z miniatúrneho priestoru pod schodami do detskej kúpeľne tak, aby som distribúciu bielizne vyriešila na jednom poschodí.
Ako sa pozeráte na trend, kedy sa práčka so sušičkou ukrývajú do skríň?

Je to riešenie rozhodne veľmi estetické, ale nepraktické. Práčka potrebuje po každom praní dokonale vysušiť, aby v nej nevznikali plesne. Preto ju neodporúčam schovávať do skrine.

Jednoducho zariadenú kúpeľňu oživujú doplnky v pastelových farbách.

Jednoducho zariadenú kúpeľňu oživujú doplnky v pastelových farbách.

Ani v kúpeľni nechýbajú prírodné materiály – ľanový župan a bambusová kefa.

Ani v kúpeľni nechýbajú prírodné materiály – ľanový župan a bambusová kefa.

Bonami tipy, ako na organizáciu a riešenie úložných priestorov v kúpeľni

  • Aby kúpeľňa pôsobila usporiadane, snažte sa schovať čo najviac kozmetických produktov do uzatvárateľných skriniek.
  • V kúpeľni majte iba to, čo používate. Zásoby uterákov či toaletného papiera skladujte v miestnostiach s nižšou vlhkosťou.
  • Hoci veľké okrúhle zrkadlo nad umývadlom pôsobí veľmi elegantne a trendy, zvážte, či by nebola vhodnejšia skrinka so zrkadlovými dvierkami. Nahradí zrkadlo a zároveň poskytne ďalší úložný priestor, kam môžete schovať napríklad uteráky.
  • Kúpeľňové skrinky by nemali byť príliš hlboké, budete tak mať prehľad aj o produktoch v zadnom rade. Vhodné je aj využitie schodíkových organizérov do kúpeľne.
  • Nezabudnite na kúpeľňovú skrinku pod umývadlo, vďaka ktorej opäť získate ďalší úložný priestor. Nepodceňte ani závesný variant, s ktorým docielite vzdušnejší dojem.
  • K dokonalému poriadku v zásuvkách prispejú plastové rozdeľovače či organizéry.
  • V policiach a otvorených regáloch rozčleňte priestor úložnými košíkmi či boxmi.
  • V malých priestoroch využite čo možno najviac výšku miestnosti. Háčiky či závesné organizéry na dvere poslúžia na odloženie županov či uterákov.
  • Pokiaľ nemôžete vŕtať do steny, použite držiaky s prísavkou.

Rám obrazu, kvetináče a zaujímavé osvetlenie na efektné zátišie bohato stačia.

V minimalistickom dizajne stolnej lampy sa snúbi funkčnosť s estetikou.

Čo by ste poradili tým, ktorí riešia podobný typ bývania?

Dajte si čas a nechcite všetko hneď. Aj keď priestor vyzerá nedokončene, urobte z toho prednosť. Niekedy si interiér sám povie, čo potrebuje – kde treba napríklad pridať úložný priestor alebo kde rozsvietiť tmavý kút.

Ďalšie tipy od Lucie, ako si zariadiť domov

  • Nechajte priestor nadýchnuť, nebojte sa urobiť zmenu.
  • Voľte nábytok v jednom drevenom dekore, celok potom pôsobí harmonicky.
  • Doplnky voľte v neutrálnych farbách, opozerajú sa o poznanie neskôr.
  • Pokiaľ je to len trochu možné, využite služby dizajnéra či architekta, ktorý vám navrhne priestor na mieru a napomôže tomu, aby bol interiér vkusný a praktický. Ušetríte si tak nielen prešľapy, ale aj financie.