Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
Jar doma aj vonku | Inšpirujte sa →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako vybrať posteľ

Kvalitný spánok je základným stavebným kameňom zdravého životného štýlu a psychickej pohody. Pokiaľ sa teda chcete každé ráno budiť svieži a plní energie, mali by ste si dať na výbere novej postele naozaj záležať.

Či si vyberiete čalúnenú, alebo masívnu posteľ je len na vás. My vám ale poradíme, ako vybrať posteľ, aby vám priniesla maximum odpočinku.

Typ postele

Pri výbere postele sa musíte najskôr rozhodnúť medzi klasickou posteľou a posteľou boxspring. Aktuálne trendy teraz smerujú skôr k boxspring posteliam, pretože u nich získate všetko v jednom. Klasická posteľ s rámom, lamelovým roštom a matracom ale dokáže byť aj výnimočná, pretože tento typ postele nájdete v najrôznejších štýloch. Poďme sa teda pozrieť na typy postelí detailnejšie.

Čalúnené postele

Čalúnené postele sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí milujú absolútny komfort a moderný dizajn. Vďaka čalúneniu je posteľ mäkká, teda aj bezpečná a v spálni vyvoláva pocit hrejivej útulnosti. Správne zvolený typ čalúnenia navyše môže výrazne ovplyvniť vzhľad celej izby. Na výber je široká voľba možností, či už ide o farbu, alebo štruktúru (hladká látka, hrubá látka, zamat, menčester).

Čalúnené čelo postele tvorí nielen zaujímavý dizajnový prvok, ale je navyše praktickým a pohodlným riešením. Môžete sa oň opierať bez otlačenia a neustáleho upravovania vankúšov. Nevýhodou je náročnosť na údržbu (vysávanie prachu, škvrny, impregnácia).

Drevené postele vs. postele z masívu

Postele z masívu sú vyrobené napríklad z borovicového, bukového alebo dubového dreva. Majú dlhú životnosť, poskytujú najvyšší komfort a sú ideálne pre alergikov. Tiež ich údržba je jednoduchá, nepotrebujete žiadny špeciálny prípravok. Ak sú však ošetrené olejom, raz za čas treba postele naolejovať.

V prípade ďalších drevených postelí, ide o kompozitné drevo alebo drevotriesku, drevovláknitú dosku, preglejku či voštinovú dosku s povrchovou úpravou (dyha, lazúra, lak). Sú cenovo dostupnejšie, ale nemajú takú dlhú životnosť.

Boxspring (kontinentálne, americké) postele

Názov „boxspring” pochádza od trojstupňovej konštrukcie komfortných postelí, ktoré sú obľúbené najmä v severnej Amerike a v škandinávskych krajinách. Preto sa im tiež niekedy hovorí americké postele alebo kontinentálne postele. Tento typ postele vyniká svojím jedinečným dizajnom, pevným korpusom a pohodlnou výškou rámu, ktorá dosahuje až 70 cm.

Zatiaľ čo bežné postele sa skladajú z lamelového roštu a matraca, posteľ boxspring prináša oveľa viac komfortu. Tvorí ich box s bonellovým jadrom, dopĺňa ho matrac (najčastejšie taštičkový pružinový matrac) a pohodlný vrchný matrac „topper", čo je niekoľko centimetrov vysoká podložka, ktorá vytvára komfortnú vrstvu medzi telom a matracom. Topper ale nie je vždy súčasťou boxspringových postelí, možno ho dokúpiť samostatne. Vďaka týmto vrstvám vzniká dvojité pruženie, ktoré pomáha k lepšiemu rozloženiu tela. Ďalšími typickými prvkami sú čelo a úložný priestor.

Japonské postele

Obľúbené začínajú byť v posledných rokoch tiež japonské postele s futónovými matracmi, ktoré sú tvrdšie, než tie klasické, a sú vhodné pre alergikov a astmatikov. To vďaka rúnom z prírodných vlákien, ktoré majú oproti bežnému matracu vyššiu absorpčnú schopnosť.

Futónové matrace sa ukladajú na špeciálne priedušné podložky zvané tatami, aby sa zamedzilo tvorbe plesní. Zvoliť ale môžete aj nízke rámy postelí, ktoré umožnia matracu dobré vetranie a zamedzí sa tak nepríjemnému zatuchnutiu.

Pre japonské postele sú typické neošetrené alebo len lazúrované prírodné materiály, aby sa zachovala pôvodná štruktúra dreva. Nie sú vhodné pre starších ľudí, pretože by sa im z postele horšie vstávalo. Viac sa hodia skôr do študentského bývania alebo do malých bytov, kde treba šetriť miestom.

Rozmer a výška postele

Ideálna veľkosť postele často závisí od toho, koľko miesta v spálni máte. Preto si pred jej zakúpením priestor starostlivo premerajte. Nezabudnite však, že vedľa postele je potrebné postaviť aj nočné stolíky. Priechod medzi posteľou a stenou či skriňou by mal byť najmenej 50 centimetrov.

Dĺžku postele voľte podľa výšky najvyššej osoby, ktorá v nej bude spať, a nezabudnite pripočítať ešte 20 centimetrov navyše. Pri voľbe šírky berte do úvahy rozmery spacej plochy, nie rámu postele.

Jednolôžkové postele

Štandardná jednolôžková posteľ meria 90 × 200 cm. Vďaka svojej skladnosti sa hodí ako detská posteľ alebo posteľ pre hostí. Pre staršie deti odporúčame jednolôžkovú posteľ s rozmermi 120 × 200 cm.

Dvojlôžkové manželské postele

Najbežnejší rozmer dvojlôžkovej postele je 180 × 200 cm. V prípade menšieho priestoru je možné uspokojiť sa s menším komfortom, ktorý dáva veľkosť 140 × 200 cm alebo 160 × 200 cm. Do veľkých priestorov môžeme naopak zaobstarať veľkú posteľ s veľkosťou 200 × 200 cm. Tá je vhodná pre osoby, ktoré merajú viac ako 180 cm.

Výška postele

Jednou z dôležitých vecí, na ktorú sa často zabúda, je výška rámu postele, ktorý môže spálni dodať nádych vznešenosti a tiež ju opticky zväčšiť. Nižší rám naopak vytvorí pokojný priestor pripomínajúci interiér v japonskom štýle.

Štandardná výška rámu postele býva okolo 35 – 45 cm, záleží na výške postavy. Pre staršie osoby môže byť výška ložnej plochy ešte o 10 centimetrov vyššie. Výšku môžete ovplyvniť voľbou roštu aj matraca.

Pokiaľ si neviete dať rady s tým, aká výška rámu je pre vás ideálna, môžete si pomôcť malým trikom. Sadnite si na okraj postele tak, aby ste obe chodidlá mali položené na zemi. Medzi lýtkovou a stehennou kosťou by mal vzniknúť uhol 45°.

Dostatočná výška rámu vás ochráni pred prievanom prúdiacim medzi podlahou a dverami, ale aj pred víriacim prachom. Vplyv má tiež na životnosť matraca, ktorý môže vďaka dostatočnej výške dobre dýchať, takže sa v ňom nevyskytujú roztoče, alergény a plesne.

Príslušenstvo pre postele

Postele s úložným priestorom

V malých bytoch, kde je vzácny každý centimeter štvorcový, sú vhodnou voľbou postele s úložným priestorom. Do nich si môžete odkladať lôžkoviny alebo sezónne oblečenie. Vybrať si môžete dva základné typy úložných riešení.

1. Postele otvárateľné zhora

Pri tomto úložnom systéme nepotrebujete žiadny priestor okolo postele na manipuláciu. Vyklápa sa buď celá ložná plocha, alebo zvlášť pravá a zvlášť ľavá strana lôžka. Možné je otváranie z boku postele, ktoré umožňuje pohodlný prístup k celej úložnej ploche. Pri otváraní z prednej časti býva trochu horší prístup k miestu pri čele postele.

2. Zásuvky

Druhým úložným systémom sú zásuvky umiestnené v bočnej alebo prednej časti postele. Pri tomto riešení je treba počítať s tým, že na ich otvorenie potrebujete dostatočný manipulačný priestor v okolí postele a koberce môžu byť pre ich otvorenie prekážkou. Počet zásuviek býva rôzny a kombinujú sa dokonca aj s otvoreným úložným priestorom.

Postele s nožičkami alebo bez nich

Postele s nožičkami pôsobia odľahčene a sú vzdušnejšie. Modely bez nich sú zase robustnejšie a stabilnejšie. Pri výbere konkrétnej postele treba mať na pamäti, že výška nožičiek určuje, ako pohodlne sa vám bude pod posteľou vysávať. Ak máte malú spálňu, údržba podlahy pod posteľou môže byť kvôli obmedzenému miestu okolo postele náročná. Tento problém odpadá pri posteliach bez nožičiek, pretože sa prach pod posteľou nedrží.

Rošt postele

Aj keď sa zdá, že výber niečoho, čo za celý svoj život čo i len kútikom oka nezahliadneme, bude jednoduchá úloha, opak je pravdou. Rošt je jednou z najdôležitejších súčastí postele. Okrem toho, že zabraňuje vzniku plesní a roztočov na matraci, pomáha tiež správne rozložiť váhu tela, udržať chrbticu v prirodzenej polohe a prevetrávať matrac aj lôžko.

Rošt môže byť súčasťou postele, alebo si ho môžete zakúpiť zvlášť. Viac sa o roštoch dozviete v našom sprievodcovi Ako vybrať matrac a rošt.

Posteľ s čelom alebo bez

Pri výbere postele je dobré zamyslieť sa nad tým, či chcete posteľ s čelom, prípadne či by mala mať posteľ pelesť aj vo svojej dolnej časti. Čelo má množstvo výhod, napríklad možnosť oprieť sa pri čítaní knižky alebo sledovaní televízie. Vďaka čelu tiež zamedzíte odieraniu vankúša o stenu a znečisteniu steny.

Pelesť v dolnej časti postele môže zase prispievať k pocitu bezpečia, avšak ľuďom väčšieho vzrastu môže spánok skôr znepríjemňovať. Posteľ s vysokou pelesťou v dolnej časti je prístupná iba z boku.

Matrac

Správne zvolený matrac vám uľaví od bolesti chrbta a kĺbov. Celkovo potom bude váš spánok oveľa kvalitnejší. Pri zlej voľbe môžete naopak negatívne ovplyvniť oporný systém tela. Výber matraca je veľmi individuálna vec, preto nie je vhodné nakúpiť pre celú domácnosť rovnaké matrace. Každý matrac by mal byť čo najviac prispôsobený konkrétnej osobe, ktorá hu bude dlhodobo používať.

Viac sa o výbere matraca dozviete v sprievodcovi Ako vybrať matrac a rošt.

Cena

Cena postele sa odvíja od použitého materiálu a prevedenia. Pri masívnych posteliach z duba, buku alebo orecha sú ceny vyššie, zatiaľ čo mäkšie drevo, ako je napríklad borovica alebo smrek, sú cenovo dostupnejšie.

Vyššia bude cena aj v prípade, že je súčasťou postele rošt a matrac. V prípade, že vyberáte samotnú posteľ, nezabudnite pripočítať aj ich cenu. Cena porastie aj s veľkosťou postele.

Skôr než začnete posteľ vyberať, je potrebné zvážiť, komu je posteľ určená, ako bude slúžiť a na ako dlho ju kupujete. Posteľ na chatu, kde trávime iba víkendy, nemusí vydržať toľko čo posteľ na každodenné spanie. Rovnako tak malým deťom, ktoré rastú, je potrebné kupovať novú posteľ oveľa častejšie.

Štýl postele

Na Bonami môžete vyberať postele podľa najrôznejších interiérových štýlov. Stačí si vo filtroch zvoliť ten, ktorý vám a vašej spálni bude sedieť najlepšie.
Škandinávsky štýl
Pre škandinávsky štýl sú typické postele s drevenými „zošikmenými” nožičkami vo svetlých neutrálnych aj pastelových odtieňoch. Z dreva dominuje najmä dub alebo buk.
Moderný štýl
Typická je praktickosť, jednoduché línie, ostré hrany a moderné materiály, ako je masív alebo menčestrové čalúnenie. Postele v modernom štýle skvele zapadnú do akéhokoľvek interiéru.
Rustikálny štýl
Rustikálny štýl sa vyznačuje prírodnými odtieňmi, prirodzenou farbou dreva alebo aj kovovými materiálmi. Zaraďujeme medzi ne aj postele s baldachýnmi.
Glamour štýl
Tento štýl má za úlohu očariť leskom, extravaganciou a eleganciou. Postele v glamour štýle sú často na nožičkách a so zamatovým polstrovaním.
Romantický štýl
V romanticky ladenej spálni sa vyníma posteľ so zdobeným čelom či baldachýnom. Prevažujú čalúnené postele v bielej, ružovej, fialovej alebo marhuľovej farbe.
Industriálny štýl
Industriálny štýl stavia na surovejšie materiály, ako je kov alebo koža. Prevažujú najmä tmavšie farby, ako je čierna, sivá a biela. Prevažujú aj postele s úložným priestorom.
Boho štýl
Pre boho štýl sú typické prírodné organické materiály, ako je drevo z masívu a ratanové čelo.