Bonami Days -15 % na nezľavnené produkty | Kód: BONAMIDAYS15 →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako kombinovať rôzne vzory a farby na posteľnej bielizni

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

Máte vyhliadnuté dokonalé obliečky s originálnym vzorom, ale trochu váhate, či budú s ostatnými kúskami vo vašej spálni ladiť tak, ako ste si vysnívali?

Mixovanie farieb a vzorov môže byť zákerné. Preto je dobré si vopred ujasniť niekoľko pravidiel a trikov, vďaka ktorým bude výsledok pôsobiť hravo a zároveň harmonicky.

Zvoľte si farebnosť

Pamätajte, že farba je skvelým zjednocujúcim prvkom aj pre veľmi odlišné vzory. Ak si neviete poradiť, zvoľte neutrálne tóny krémovobielej, sivej a béžovej. Je to skvelý základ, ktorý sa hodí do ktorejkoľvek spálne.

Pokiaľ máte radi výraznejšie farby, nebojte sa začať rovno s nimi a zlaďte izbu do monochromatickej farebnosti. Neznamená to, že všetky doplnky musia mať rovnaký odtieň, stačí ich držať v podobnom tóne.

Vzor ako pomôcka k ladeniu

Ďalším spôsobom, ako zabezpečiť dokonalé súznenie posteľného textilu, je riadiť sa vzorom. Ak máte výrazné obliečky, nechajte ich v spálni hrať hlavnú úlohu a ostatné doplnky (vankúše, prikrývky, koberčeky alebo závesy) zlaďte do farieb, ktoré sú už súčasťou daného vzoru. Celok bude pôsobiť zladene a určite nie prvoplánovo.

Stavte na vyváženosť

Aj maximalisti so záľubou v odvážnych vzoroch by mali v určitej chvíli zvoľniť. Držte sa pravidla, že maximálne 60 % miestnosti môžu tvoriť vzory, ale zvyšok už by mal byť jednofarebný textil, textúra či materiál.

Ak plánujete vytapetovať jednu zo stien odvážnejším motívom, pri výbere textilu už voľte radšej vizuálne umiernené kúsky. Ak sa však nábytok vašej spálne nesie v minimalistickom duchu, nebojte sa v rámci textilu vyblázniť s odvážnymi kombináciami pestrých a trúfalých vzorov.

Nechajte súznieť organické vzory s geometrickými

Možno by vám to pri výbere nenapadlo, ale výrazné obliečky plné rastlinných alebo kvetinových vzorov skvele doplnia vankúšiky alebo cestovné koberčeky s priamymi líniami a geometricky sa opakujúcimi vzormi.

Pri výbere myslite na to, aby doplnky farebne korešpondovali s vizuálne najdominantnejším kúskom obliečky.

Nelimitujte sa len posteľnou bielizňou

Čalúnené čelo, obraz, baldachýn alebo vzorovaný koberček – všetky tieto doplnky sú dôležitou súčasťou celku a rozhodne na ne berte ohľad.

Ak sa pri výbere posteľného textilu neviete rozhodnúť, môže vám byť obľúbený obraz zavesený nad posteľou skvelou inšpiráciou. Ak sa vám páči jeho farebnosť, skúste sa ním riadiť pri ladení obliečok a doplnkov.

Berte to s ľahkosťou

Útulná spálňa nie je žiadna atómová veda. V určitej chvíli môžete zabudnúť na všetky zásady a riadiť sa pri výbere vlastným inštinktom a presvedčením.

Dané pravidlá fungujú ako skvelá pomôcka pre zaručený úspech. Tie najlepšie výsledky často prináša neohrozené experimentovanie. Tak na to nezabúdajte!