5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Ako na osvetlenie detskej izby? Inšpirujte sa u blogerky Smooth & Cooking

Detská izba je multifunkčnou miestnosťou. Neustále sa totiž mení a rastie spoločne s našimi najmenšími. V jednej chvíli je to kreatívny herný priestor, vzápätí študovňa a na večer spálňa. Zakaždým ale vyžaduje úplne iný typ osvetlenia. Ako na to, aby v každej situácii poskytlo to najlepšie možné zázemie, vám poradíme v nasledujúcich tipoch.

Nahliadnite preto do detskej izbičky synov Kateřiny Kuranovej, alias blogerky Smooth and Cooking, a inšpirujte sa, ako vybrať luster, lampy aj dekoratívne osvetlenie pre chvíle pokoja i zábavy.

1

Svieťte bodovo

S bodovými svietidlami nešliapnete v detskej izbe vedľa. Miestnosť osvieti vďaka flexibilným ramenám rovnomerne. Navyše ich môžete kedykoľvek ľubovoľne natočiť a zacieliť tak prúd svetla na požadovanú časť izby.

2

Osvetlenie okolo postele

Pri postieľke myslite na svietidlo, napríklad nástenné. Intenzita žiarovky by mala korešpondovať s vekom dieťaťa. Predškolákom postačí tlmené, pri ktorom pokojne zaspia. Väčšie deti už ocenia lampičku, pri ktorej si môžu pred spaním čítať.

Bonami tip:

Strach z temnejšej miestnosti môže zmierniť aj zaujímavé detské svetielko s motívom zvieratka či autíčka. Poslúži aj ako rozkošná dekorácia či náladové osvetlenie pre chvíle oddychu.

„Od Tobíkovho narodenia máme malé svetielko v tvare zvieratka, ktoré sme používali pri prebaľovaní. Teraz si ho syn berie napríklad k sebe do postieľky a zapne ho, keď chce ísť v noci do kúpeľne.”

3

Na úlohy aj zábavu

Ak máte dieťa školopovinné, nezaobíde sa bez správneho osvetlenia písacieho stola. Zvoľte lampu s kĺbovým ramenom, vďaka ktorému nastavíte ľubovoľný sklon svetla. Z jedného miesta by mala nasvietiť celú plochu písacieho stola. Stabilitu svetla zaistí širší podstavec.

Bonami tip:

Aby ste predišli tieneniu, mal by mať pravák lampičku na ľavej strane, ľavák na pravej. Odporúča sa tiež, aby svetlo ožarovalo písaciu plochu z výšky približne 30 centimetrov.

Tienidlo pri písacom stole voľte nepriesvitné, najlepšie kovové, vyhnete sa oslneniu a môžete presnejšie zacieliť aj prúd svetla.

4

Bezpečnosť nadovšetko

Vzhľadom na to, že v detskej izbe občas vzduchom lieta všeličo, mali by byť svietidlá odolné a bezpečné. Vhodnejšie budú plastové či tie s kovovým tienidlom, ktoré príliš nevyčnievajú do priestoru. Stojacie lampy a svetelné reťaze ocenia skôr dospievajúci.

Viac rád a tipov