5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Zariaďte si v novom roku bývanie podľa feng-šuej

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 6. JANUÁR

Či už sa o toto čínske učenie zaujímate, alebo len hľadáte tipy pre vytvorenie harmonickej domácnosti. Tento článok je presne pre vás. Nenechajte sa odradiť tými, ktorí sa smejú novoročným predsavzatiam. Nový rok sa pre vás môže stať novým začiatkom a uvidíte, že aj vďaka drobným zmenám budete bývať ešte lepšie.

Ako začať?

Kým sa pustíte do samotných úprav, začnite poriadnym upratovaním. Ak u vás zatiaľ vládne chaotická energia spôsobená neporiadkom, akékoľvek zmeny by nemali šancu uchytiť sa.

Keď sa budete rozhodovať, ktoré zmeny vyskúšať, vždy si všímajte svoju intuíciu a možnosti vašej domácnosti. Feng-šuej vám má pomôcť zlepšiť energie v akomkoľvek priestore, ale rozhodne to nie je žiadna dogma ani náboženstvo a nie je nutné brať ho smrteľne vážne.

Čo do našich domovov prináša rok v znamení byvola?

Zrejme ste už niekedy počuli o čínskom horoskope, ktorý má tiež 12 znamení, ale namiesto mesiacov rozlišuje roky. S feng-šuej je to navyše celé previazané. Kým minulému roku vládlo znamenie myši, do roku 2021 vstupujeme s byvolom.

Presnejšie povedané s bielym kovovým byvolom. Či už na čínske učenie veríte alebo nie, môže vám priniesť zaujímavé tipy pre oživenie interiéru. Alebo sa aspoň opäť dozviete niečo nové.

Šťastné farby

Rok byvola má byť časom na obnovu a zahojenie. Vstúpime do neho 12. februára a od tejto chvíle by vo vašom okolí mala prevládať biela alebo tiež strieborná/kovovosivá farba.

K tomu pridajte azúrovomodrú, ktorá má prilákať prosperitu a zdravie, nabíja pozitívnou energiou a chráni proti chronickému stresu a únave. V neposlednom rade vás obe farby majú zbavovať pocitu samoty. To už stojí za vyskúšanie.

Sila kovu

Znamenie kovového byvola má ešte umocniť sila prvku, ktorý je vo feng-šuej najdrahším. V staroveku sa totiž kov nachádzal len v domácnostiach bohatých ľudí, a preto má byť symbolom prosperity. Sila kovu by vám tiež mala pomôcť s chudnutím, lepším zaspávaním a údajne aj s počatím, tak pozor na to.

Trochu kovu do svojho domova ľahko dostanete pomocou podnosov, váz, svietnikov, sošiek alebo zvonkohier.

Teraz sa pozrieme na to, ako podľa feng-šuej pracovať s priestorom

Nasledujúce tipy by vám mali priniesť väčšiu pohodu a prosperitu. Berme to však s nadhľadom. Ak sa vo vašej domácnosti niečo nedá zmeniť, alebo je to zatiaľ v rozpore s týmto učením, vôbec sa tým netrápte. Ako sa hovorí: lepšie neskôr ako nikdy a lepšie niečo ako nič.

Spálňa: drobné zmeny pre šťastie a prosperitu

Ideálne by sa mala spálňa nachádzať v najvzdialenejšej miestnosti od hlavných dverí. To podvedome vyvoláva pocit bezpečia a stability. Ale nie vždy je to možné, a preto si aj starodávne čínske učenie zachováva realizmus. Postačí, keď nebude vaša posteľ hneď pri hlavných dverách, a tiež by nemala stáť čelom k dverám spálne. Prečo? Je to trochu drastické, ale Číňania nazývajú spanie nohami smerom ku dverám polohou smrti.

Ak to ide, nenechávajte posteľ ani priamo pod oknom. Energie, ktoré prúdia dovnútra a von by vás mohli rušiť pri spaní. Premyslite investíciu do kvalitného čela postele, ktoré poskytuje pocit bezpečia a dobrú oporu pre vašu hlavu.

Obývačka: dajte priestor energii

Často počujeme, že nás táto miestnosť reprezentuje. Práve tu najčastejšie hostíme svojich priateľov, a preto ju podvedome zariaďujeme tak, aby o nás niečo vypovedala a ukazovala nás v tom najlepšom svetle. Pomocou energií v obývacej izbe môžete upevniť svoje miesto v spoločnosti a vyvolať pohodlie i prosperitu.

Obývacia izba by mala zostať čo najviac vzdušná a nábytok by vám nemal pri pohybe zbytočne prekážať. Iste, ľahko sa to povie obzvlášť v menších priestoroch, ale skúste napríklad vymeniť masívnu obývaciu stenu za jej odľahčenú verziu, prípadne nahraďte obrovský gauč menšou pohovkou doplnenou pufmi a sedacími vakmi.

Pracovňa: odblokujte svoj potenciál

Posledný rok sa pre mnohých z nás niesol v znamení home officu. Preto sa na záver zameriame na pracovne a pracovné kútiky. Základné pravidlo znie: držte pracovňu čo najďalej od spálne. Ak žijete v garsónke, snažte sa čo najviac oddeliť posteľ, pracovný kút a rozhodne nikdy nepracujte priamo z postele, hoci je to lákavé.

Ak máte možnosť, umiestnite pracovný stôl do tzv. veliacej pozície. To znamená, že stôl nie je v jednej línii s dverami a vy nesedíte k dverám chrbtom. Pokiaľ pri práci hľadíte do steny, vaša energia môže byť blokovaná. Múr steny necháte "zmiznúť", ak naň zavesíte farebný obraz, diplomy, vysvedčenia alebo obľúbené fotografie. Namiesto blokovania energie naopak začnete čerpať zo steny inšpiráciu.

Navnadili sme vás na zmenu? Pozrite sa na tipy a produkty, ktoré vám s tým pomôžu.