Black Friday | Zľava 20 % na všetko s kódom BLACK20*Neplatí na už zľavnené a vybrané produkty.

5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako vybrať doplnky a dekorácie do jedálne

Aj keď stôl a pohodlné stoličky sú základom každej jedálne, nemožno sa obísť ani bez doplnkov. Pomocou nich totiž dodáte interiéru jedinečnú atmosféru a osobitosť. Stačí vybrať správne textílie, osvetlenie a dekorácie a aj maličký priestor razom premeníte na pôvabné zákutie.

Inšpirujte sa našimi radami!

Drobnosti dotvárajú celok

Kvety, svietniky, vázy a ozdobné misy každú jedáleň zútulnia, pričom jej dodajú jedinečnosť. Ich výšku vyberte takú, aby na stole tieto dekorácie nebránili výhľadu na ostatných spolustolujúcich. Menej je však viac, preto stačí jeden až dva kúsky, ktorými tabuľu skrášlite. Prednosť by mali mať pokrmy a priestor pre ich pohodlné servírovanie.

S parfumáciou opatrne

Vonné sviečky môžu narušiť zážitok z jedla, voľte preto radšej tie s veľmi jemnou parfumáciou. Uprednostňujte tiež prírodné vosky.

Praktické

Vhodným pomocníkom v malých jedálňach môžu byť aj zrkadlá, ktoré priestor opticky zväčšia. Navyše sa v nich perfektne vyníma odraz svetiel a sviečok.

Výber obrazov závisí predovšetkým na vašom vkuse. Elegantnejšie pôsobia skôr väčšie plátna, ako kopa menších.

V interiéri ladenom do neutrálnych farieb si môžete dovoliť výraznejší obraz, v pestrejšej miestnosti voľte jemnejšie nástenné dekorácie.

Vhodný koberec

Rozmer voľte tak, aby sa na koberec pohodlne zmestili stoličky odsunuté od stola. Pod jedálenský stôl pre štyri osoby sa odporúča kus s rozmerom 170 × 240 cm, pod stôl pre šesť osôb rozmer 200 × 300 cm. Ďalej je dôležitá dĺžka vlákna koberca. Čím je vlákno nižšie, tým dlhšia životnosť a jednoduchšia údržba. Ďalším parametrom je hustota vlákna. Čím je koberec hustejší, tým je kvalitnejší a praktickejší.

Koberce z morskej trávy odľahčia interiér a ľahko sa udržujú. Sisalové vynikajú zasa dlhšou životnosťou.

Buď svetlo

Osvetlenie jedálne je pre pohodlné stolovanie kľúčové. Dbajte preto na to, aby priestor nad stolom osvetľovalo rovnomerne, ale neoslňovalo. Najpríjemnejší bude odtieň okolo 2 800 K, ktorý pôsobí hrejivým a útulným dojmom. Nebojte sa nad malý stôl umiestniť svietidlo s výrazným tienidlom – vytvorí zaujímavý efekt. Jednoduchšie a menšie modely zase vyniknú, ak ich zavesíte do jedného radu vedľa seba alebo rôzne vysoko.

Viac rád a tipov pre jedáleň nájdete aj tu.