5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Detský koberec: vyberte ten najlepší na hranie aj zahriatie

Iva Baltaretu

Keď sme boli bezdetní, koberec pre nás predstavoval len ďalší záväzok na upratovanie. Hneď ako sa nám ale narodilo bábätko, zaobstarali sme koberec, len čo sa začalo viac hýbať.

Ako vybrať ideálny koberec do detskej izby?

A prečo vlastne? Možno si myslíte, že ho malé dieťa nepotrebuje. Ale je to veľmi praktické a bezpečné. Keď sa totiž bábätko začne pretáčať, nie je dobré ho nechávať na gauči. Radšej ho položíte na zem, kde bude v bezpečí.

1. Keď vyberáte koberec pre deti, nebojte sa umelých vlákien. Syntetické koberce sú veľmi odolné a budú sa dobre udržiavať.

2. Kúpte si taký koberec, aby sa dal ľahko čistiť a medzi vláknami sa neusádzali nečistoty a prach. Dajte prednosť krátkym vláknam pred dlhými.

3. Stavte na detský kusový koberec. Bude lacný, ľahko ho zložíte, keď príde návšteva, alebo ho môžete prevážať na chatu. A až doslúži, vymeníte ho za nový.

4. Uzlíky alebo strihaný vlas? Na údržbu bude lepšie ten strihaný. Povysávate z neho aj najmenšie nečistoty, pretože sa v ňom nemôžu zachytiť.

Ako vybrať koberec do detskej izby podľa veku dieťaťa?

Tým najmenším kúpte pokojne menší koberec s výraznejšími a kontrastnými farbami. Môžete vybrať zaujímavé pruhované, geometrické obrazce, čierno-biele vzory...

Hneď ako deti podrastú a začnú sa hrať s autíčkami a vláčikmi, zamerajte sa na detské hracie koberce s cestami, koľajnicami, dedinami a mestami. Takéto koberce sú obľúbené aj u oveľa starších detí. Určite sa oplatí jeden mať.

Máte doma školákov? Zapojte ich do výberu koberca tiež. Môžete ich kúpiť aj viac – jeden menší pod písací stolík, ďalší okrúhly detský koberec do hracieho kútika, alebo radšej pred posteľ? A tu už sa nemusíte báť ani dlhších chĺpkov, pretože staršie deti si svoju izbu môžu udržiavať samy.

Svetlý či biely koberec? Ani svetlých farieb sa nemusíte báť. Malé deti ho ničím nezašpinia, dokiaľ im nedáte do ruky jedlo alebo farby.

Marcela z blogu Nordic passion pri výbere koberca pre svoju desaťročnú školáčku uvažovala takto: „Mala som hlavné kritériá veľkosť a vysoký vlas, aby sme pokryli čo najväčšiu plochu podlahy a zároveň vytvorili príjemné a hrejivé miesto na hranie na zemi. Samozrejme, zaujímal ma aj samotný dizajn, ktorý by ladil so zvyškom interiéru izby.“

Farebný koberec nemusí byť len doplnok

Niektoré detské koberce sú naozaj nádhernou ukážkou, ako podporiť detskú fantáziu a hranie.

· Ako sme už písali vyššie: veľmi obľúbené sú všetky koberce s cestami a mestami. Ale ak vaše dieťa tiahne k zvieratkám, vyberte mu koberec so zoo.

· Učia sa práve písmenká? Potom mrknite na tento koberec s písmenkami.

· Nevadí vám, keď budú po byte hopsať? Pozrite sa na koberec s motívom skákacieho panáčika.

· Pre všetky deti, čo milujú vesmír a hviezdy, bude skvelý kozmický koberec.

· Stále sa vaše dievčatko prezlieka za Annu a Elsu? Koberec Ľadové kráľovstvo je presne do jej izbičky, prípadne si nájdite pekný ružový.

· Na zelenom koberci si zahrajú futbal s oteckom.

· Decentný, dostatočne veľký a navyše obojstranný. Krásny koberec s motívom mesta ozdobí aj súrodeneckú izbičku.

· Chcete si koberec sami prispôsobiť? Tento vyfarbovací okrúhly koberec by sa vám mohol páčiť.

Aký koberec sa hodí do detskej izby vám? Označte nás na fotkách na Instagrame, radi sa necháme inšpirovať.

Hľadáte viac rád a tipov pre detskú izbičku?