5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

DIY macramé záves na kvetiny: rýchly a jednoduchý návod

Iva Baltaretu · 23. jún 2021

Poďte s nami vyskúšať macramé, ktoré už je niekoľko rokov opäť na výslní. Túto techniku poznali už naše babičky a mamičky pod označením „uzlovanie“. My sme si pre vás pripravili naozaj jednoduchý návod, ako vyrobiť závesy na kvety. Môžete si vďaka nemu spríjemniť napríklad víkendové popoludnie v parku.

Čo budete na výrobu macramé potrebovať?

1. Povrazy, ktoré zoženiete v mnohých farbách, materiáloch aj hrúbkach. My sme použili značku Bobiny a obyčajný bavlnený povrázok. Určite siahnite aj po prírodných materiáloch, pretože tento štýl je silno spojený s prírodou, takže syntetiku určite vynechajte. Skvele vyzerá nielen bavlna, ale aj ľan a juta. Dávajte si tiež pozor na rozčesávanie povrazov, niektoré typy na to totiž nie sú vyrobené.

2. Drevený či kovový krúžok, kúsok drievka – kúpený alebo nájdený v lese. Ak si donesiete nejaký konár, opracujte ho brúsnym papierom, prípadne napustite olejom či voskom.

3. Pripravte si tiež ostré nožnice, meter a hustý hrebeň na rozčesávanie.

4. Môžu sa vám tiež hodiť korále, kamienky, pierka aj kúsok kože.

Začiatok, základný uzol a zakončenie

Toto bude naozaj jednoduchý návod. Odporúčame natrénovať uzlíky doma a vziať si tvorenie so sebou napríklad von k rybníku alebo do parku. Určite sa nemusíte striktne držať nášho návodu. Pokojne môžete prejaviť svoju vlastnú fantáziu a kreativitu. Vyskúšajte niečo podľa seba a u nás získajte inšpiráciu.

Začiatok nie je zložitý, stačí povrázok naviazať na tyčku/krúžok podľa obrázku vpravo dole.

Podvojný uzol – ten sme použili na všetky závesy (obrázok vľavo dole). Existuje v dvoch verziách – točitý alebo striedavý. Záleží len na tom, či budete pravidelne začínať rovnakým povrázkom, alebo ich budete striedať.

Ako záves pekne ukončiť?

1. Odstrihnite si povrázok (okolo 20 cm) – vždy bude záležať na hrúbke vášho závesu a koľko povrázkov budete zväzovať. Ohnite koniec (asi 5 cm) a rozdeľte ho na dve časti.

2. Dlhšiu časť povrázku začnite omotávať okolo kratšej časti. Postupujte zhora nadol, kým sa dostanete do bodu, v ktorom vám vzniklo očko.

3. Do tohoto očka vsuňte koniec povrázku.

4. Zatiahnite za horný (druhý) koniec špagátu, aby sa celý uzol spevnil. Nakoniec odstrihnite zvyšky povrázku.

Makramé záves na kvety krok za krokom

1. Nastrihajte si 6 povrázkov s dĺžkou 120 cm, potom ich priviažte na drevený krúžok. Z neho vám bude visieť 12 povrázkov s dĺžkou 60 cm.

Odmerajte si 25 cm od dreveného krúžku. Rozdeľte si povrázky na 3 časti po štyroch a spleťte jednotlivé štvorice pomocou podvojného striedavého uzla. Uzlíkov môžete urobiť pár, ale pokojne aj niekoľko.

2. Takto vytvorte uzlíky na každej štvorici. Potom postupujte o ďalších 15 cm nižšie. Teraz si nevšímajte dva povrázky na oboch stranách a spleťte podvojným uzlom dve štvorice, ktoré ostali uprostred. Opäť urobte aspoň 2 a viac uzlíkov.

3. Dva a dva koncové povrázky spojte k sebe a opäť urobte rovnaký počet uzlov.

4. O ďalších 10 centimetrov nižšie spojte všetky povrázky zakončovacím uzlíkom, ktorý sme ukázali vyššie.

Ďalšie tipy, ako na macramé

• Chcete si vziať macramé so sebou na dovolenku? Buď si vytlačte návod, alebo si vezmite nejakú knižku. My sme čerpali z knihy Macramé od Ivy Proškovej.

• Ako svoje výtvory ozvláštniť? Skúste napríklad štrk z mora, kúsky drievok, sušené kvety, pierka a korálky. My sme použili korále, ktoré sme najprv upravili mramorovacími farbami.

• Najkrajšie v závesoch sú kvetináče z prírodných materiálov - kameninové, keramické, porcelánové ale napríklad aj z umývateľného papiera.

Dávajte si pozor na dĺžku povrazov. Vždy záleží na počte uzlíkov, ktoré chceme vytvoriť. Keby sme sa pri tvorení rozbehli, spotrebovali by sme až 5x viac povrazu.

Začnite hneď, naozaj nepotrebujete žiadne špeciálne materiály ani pomôcky. Väčšinou všetko nájdete priamo doma.