5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ikonické a nadčasové kúsky, do ktorých sa oplatí investovať

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 9. DECEMBER

Pri zariaďovaní domova je občas dôležité zľaviť zo svojich požiadaviek a inokedy zas vedieť si trocha dopriať. Existujú totiž kategórie produktov, do ktorých sa z dlhodobého pohľadu oplatí investovať. Sú to tzv. investment pieces, ktoré budú robiť radosť vám a pokojne aj ďalším generáciám. Pýtate sa, ako také kúsky spoznať?

Kým sa pustíte do nákupu, odpovedzte si na tieto otázky:

Je to pre moju domácnosť nevyhnutné?

Bude to plniť nejakú dôležitú funkciu?

Ide o kvalitný materiál, ktorý zaistí dlhú životnosť produktu?

Je pre mňa dôležité, aby mal kúsok originálny dizajn?

Bude sa mi páčiť aj o 5 rokov?

Dokážem si predstaviť, že sa s ním budem raz sťahovať do nového bytu?

A zapadne aj do nového interiéru?


Dvakrát premýšľajte nad kategóriami:

Pohovky

Výber sedacej súpravy je skoro rovnako dôležitý ako výber postele. Odpočívame na nej, občas na nej zaspíme a hostíme tam aj svojich priateľov. Preto musí byť nielen pekná, ale aj funkčná a pohodlná. Nepodceňujte napríklad výber čalúnenia, ktoré sa bude odvíjať aj od toho, či máte malé deti a domácich miláčikov.
Ak má v menšom byte pohovka nahradiť posteľ, uistite sa, že je navrhnutá na každodenné spanie. Za pohovku s úložným priestorom si trochu priplatíte, ale schovať niekam po sezóne všetky zimné bundy je zrejme na nezaplatenie.

Matrace

Práve matrac určuje, ako kvalitný bude váš spánok. Jeho výber teda nepodceňujte, neubližujte svojmu chrbtu a tú jednu tretinu života strávenú v posteli si vychutnajte na maximum. Aj keď sa zdá výber zložitý, vo finále si stačí len nájsť ideálnu tvrdosť a výplň matraca. Radi vám s tým pomôžeme.

Textil

Možno ste nad tým takto nikdy nepremýšľali, ale skúste si za jeden deň spočítať, koľkokrát sa vášho tela dotkne akákoľvek textília. Či už ide o uteráky, obliečky, alebo koberec, po ktorom chodíte, mali by ste venovať pozornosť materiálom, z ktorých sú vyrobené. Obzvlášť, ak ste citliví na rôzne umelé a syntetické vlákna, rozhodne sa oplatí investovať do prírodných materiálov ako ľan, bavlna, vlna a kokosové vlákna.

Multifunkčný nábytok

Už spomínaná rozkladacia pohovka na každodenné spanie, rastúci nábytok pre deti, rozkladacie stoly, to všetko sú produkty, ktoré nesú viac funkcií, a preto musia byť bezpečné a kvalitne spracované. Kúpite ich raz, ale ostanú s vami roky. Takáto investícia sa vám časom vráti.

Obrazy

Táto položka vám možno ešte nezišla na um, ale kupovať diela od originálnych umelcov je čoraz bežnejšie. Zrejme už nechceme mať doma rovnaký plagát či obraz kvetov, ktorý majú aj naši priatelia. Keď si vyberiete mladého začínajúceho umelca, jeho dielo kúpite za veľmi prijateľnú cenu a raz sa z jeho obrazu môže stať veľmi zaujímavý investičný kúsok.

Svietidlá

Z nejakého dôvodu ide o často zanedbávanú kategóriu. Svietidlá kupujeme dosť náhodne, bez rozmyslu a úvahy, či majú slúžiť ako pracovné, alebo ambientné osvetlenie (LED pásiky). V každej miestnosti by malo byť hneď niekoľko svietidiel.
Jedno centrálne s nepriamo rozptýleným svetlom a potom rôzne stolové lampy a lampičky do rohov. Zadováženie LED svietidel môže byť nákladnejšie, ale zato investujeme do ich výdrže a celkovej udržateľnosti. Vďaka absencii ortuti a ďalších toxických látok aj do vlastného zdravia.


Do čoho sa ešte oplatí investovať?

Ak už ste sa vybavili kvalitnými kúskami z každej uvedenej kategórie a stále máte ešte chuť aj financie, zamerajte sa teraz na originálne dizajnované produkty, za ktorými stoja zaujímavé značky s príbehom. Môže ísť o nábytok i dekorácie, ktoré majú niečo navyše. Zaujímajte sa o ich pôvod a proces výroby. Vďaka tomu si domov prinesiete kúsok, ktorý bude vypovedať o vašom štýle aj životných postojoch.


Čo ak teraz investovať nemôžete?

Ak si investičný kúsok zaobstarať nemôžete, ale potrebujete novú sedačku, vyberajte to najlepšie vo vašej cenovej relácii.
Ak vaše srdce bude aj tak túžiť po investičnom kúsku, urobte kompromis, kúpte si lacnejší variant, zaobstarajte si prasiatko a na svoj „snový kúsok“ si pravidelne odkladajte nejakú čiastku. Keď budete disciplinovaní, podarí sa vám našetriť skôr, ako si myslíte.

Do čoho nám poradila investovať naša dizajnérka Linda:

Sivé vlnené kreslo EMKO Naïve

„Úžasne remeselne vytvorené kresielko od litovskej značky s nadčasovým dizajnom a z prvotriednych materiálov: jaseňová dyha a čalúnená vlna. Oceňujem originálnym dizajn, ktorý neomrzí a zostane naveky krásny.“

Bavlnené obliečky na jednolôžko Mumla Sprinkle

„Obliečky v super kvalite, minimalistické s jemným vzorom nikdy neomrzia a hodia sa ku všetkému.“

Tmavosivý pracovný stôl Woodman Pimlico Desk

„Pracovný stôl v dubovej dyhe s lešteným zlatým podnožím. Výborná kvalita a kvalitné materiálové prevedenie.“

Antracitovosivá kameninová váza Kähler Design Hammershoi

„Úplne nadčasová záležitosť, vysoká kvalita keramiky, krásne farby a dizajn.“


Teraz už presne viete, ako správne investovať do svojej domácnosti. Pri investičných kúskoch platí pravidlo: vždy pre seba hľadajte to najlepšie, čo vám môže trh ponúknuť. Zároveň musí kúsok spĺňať vaše očakávania a byť v súlade s vaším životným štýlom.

Tiež by ste radi do niečoho investovali?